Duronelly Péter

közgazdász

Cikkeinek a száma: 5
Árszabályozás, hatósági ár, árstop – kísértet járja be Európát?

Árszabályozás, hatósági ár, árstop – kísértet járja be Európát?

A világban egy nemzedék nőtt fel úgy, hogy inflációs problémákról csak szülei elbeszéléséből, illetve a történelemkönyvekből értesült. A hetvenes években még világátlagban kétszámjegyű infláció a világ fejlettebb részén már a kilencvenes évek elején alacsony egyszámjegyűvé szelídült, a fejlődő országok átlagos árszínvonal növekedése pedig nagyjából tíz évvel később mérséklődött erre a szintre. Az infláció húsz évig nem volt probléma, így az elmúlt két év ársokkja új, és ismeretlen helyzet elé állított mindenkit. A fejlett világ talán nem is szakmailag, inkább lelkileg nincs felkészülve az új valóságra, míg a kevésbé fejlett országokban, első helyen Afrikában, az élelmiszer-árrobbanás igazi társadalmi és politikai krízishez, illetve geopolitikai instabilitáshoz fog vezetni.

Készülhet az MNB a kamatemelésre?

Az alacsony növekedés miatt több elemző arra számít, hogy a Magyar Nemzeti Bank csökkenteni fogja irányadó kamatát, de nem kizárt, hogy az idén éppen az ellenkezője fog bekövetkezni - mutat rá elemzésében Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója. Az alábbiakban változtatás nélkül az ő gondolatait közöljük.

Kína: ez nem más, mint egy adósságcsapda (2. rész)

Valóban gazdasági csodáról van-e szó Kínában, ami segíthet megmenteni a globális gazdaságot az esetleges második visszaeséstől, vagy egy olyan gazdasági modellről, amely hosszabb távon fenntarthatatlan? A sokak által vizionált kínai gazdasági lassulás puha, vagy inkább "kemény" lesz az ázsiai óriásgazdaságban? Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója ezekre az izgalmas kérdésekre ad választ saját elemzésében, amelyet a Portfolio.hu két részletben közöl. Amint az elemzés első részében láthattuk, Kína súlya több szempontból is meghatározó a globális gazdaságban, így az ottani folyamatok például a nyersanyagpiacokon keresztül világszinten is éreztetik hatásukat. Duronelly Péter az elemzés második részében a kínai gazdasági szárnyalás árnyoldalait, a vele együttjáró nagyfokú eladósodást, illetve a várható kínai gazdasági pályát mutatja be.

Kína: ez nem más, mint egy adósságcsapda

Valóban gazdasági csodáról van-e szó Kínában, ami segíthet megmenteni a globális gazdaságot az esetleges második visszaeséstől, vagy egy olyan gazdasági modellről, amely hosszabb távon fenntarthatatlan? A sokak által vizionált kínai gazdasági lassulás puha, vagy inkább "kemény" lesz az ázsiai óriásgazdaságban? Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója ezekre az izgalmas kérdésekre ad választ saját elemzésében, amelyet a Portfolio.hu két részletben közöl. Az elemzés alapvetően a kínai gazdasági növekedés árnyoldalaira, az adósságcsapda felé haladásra világít rá, amelyek megértéséhez szükséges a gazdasági fundamentumok nagyobb perspektívából való bemutatása. Ezt tartalmazza az első rész. A második rész majd az eladósodás folyamatait, illetve a várható kínai gazdasági pályát mutatja be.

Rendkívüliek a kockázatok a forintárfolyam alakulásában

A forintárfolyam alakulása a magyar gazdaság egyik központi témájává vált, mára már társadalmi stabilitási kockázatokat jelent. Éppen ezért - anélkül, hogy előrejelzést akarnánk adni a forint jövőbeli alakulására - nem árt végiggondolni, milyen tényezők alakíthatják a forintot a jövőben. A válaszok nagy óvatosságra intenek, ugyanis a magyar gazdaság mostani, rendkívüli alkalmazkodási folyamatának végével a hazai fizetőeszköz árfolyamára több gyengítő tényező is hatni fog.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Elkérte Nagy Márton a bankok 1300 milliárdját, mínusz 70 milliárd lett belőle
RSM Blog

Bérszámfejtés 2025

Az RSM szakértői összefoglalták, hogy a vállalatoknak, a munkáltatóknak milyen, 2025 januárjától érvényben levő...

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.