2023-ban a külföldiek által eszközölt, a HIPA által bejelentett befektetések 82%-a ázsiai országok befektetőitől érkezett. Csak kínai vállalatoktól beharangozásra került 7,6 milliárd euró befektetés, Dél-Korea magyarországi befektetéseinek összege megközelítette a 2 milliárd eurót. Hogyan reagált erre az ázsiai befektetési dömpingre a hazai tanácsadó piac? Vannak-e cégek, akik a magyarországi cégalapításban, annak adó- és ingatlanjogi útvesztőjében segítik a milliárdok teljesen más kultúrából érkező „szállítóit”?
Lambert Zoltán adószakértő, a WTS Klient Gazdasági Tanácsadó Kft. ügyvezető partnerének írása.
A velem egykorúak még pontosan ismerik a multinacionális cégek tanácsadóinak elmúlt 30 évre vonatkozó sikerreceptjét Magyarországon: „Beszélj kifogástalanul angolul és németül, ismerd a nyugati világ fontos jogszabályait és azok főbb eltéréseit a magyar előírásokhoz képest – ezzel a tudással megbízható, jól fizető ügyfelek tucatjaira tehetsz szert." Ezzel az útravalóval indultunk mi is 25 éve, egy kis könyvelőirodaként, főként német ügyfelekre fókuszálva. És két évtizedig töretlenül, organikusan szárnyaltunk is.
2023-ban ugyanakkor a külföldiek által eszközölt, a HIPA által bejelentett befektetések 82%-a ázsiai országok befektetőitől érkezett. Csak kínai vállalatoktól beharangozásra került 7,6 milliárd euró befektetés, és Magyarország fontos szerepét jelzi Európában, hogy ez az összeg a 2023-ban Európában invesztált teljes kínai FDI 44%-át tette ki. Dél-Korea 2 milliárd eurót megközelítő befektetési összege 2023-ban Magyarországon ugyancsak jelentős volt.
Mi a válaszunk erre a gyökeres változásra?
Az angol és német tudásunkra és persze a szakmai tapasztalatunkra szerencsére továbbra is szükség van, hiszen az ázsiai befektetők európai piacaik ellátására hozzák létre nagy magyarországi gyáraikat, így a tradicionális ügyfélkörünkkel szoros együttműködésben dolgoznak. A nyugat-európai partnerekkel és azok magyar leányvállalataival való kereskedéshez nekik is szükségük van a híd szerepét betöltő tanácsadókra. Ezt a tudást ugyanakkor ki kellett egészítenünk olyan képességekkel, amelyeket az új típusú befektetések igényelnek.
Az, hogy kínai nyelven tárgyalóképes kollégára szükségünk lesz, egyértelmű volt. Azon sem kellett sokat gondolkodnunk, hogy a szolgáltatásainkról szóló kínai nyelvű mintaajánlatok elkészítésével sem várhatunk.
De ennyivel tényleg letudtuk a szolgáltatási spektrum bővítésének teendőit?
Egy-egy ázsiai ügyfél megnyerését talán biztosítaná ez a pár intézkedés, de nekünk egyértelmű célunk, hogy a lehető legnagyobb részesedést hasítsuk ki magunknak a jövőnket alapjaiban meghatározó üzleti szegmensben. És ahogy az elmúlt két év akvizícióival, a hazai könyvelési és adótanácsadási piac két meghatározó szereplőjének, a Finacontnak és a VGD Hungary Kft-nek a felvásárlásával, illetve kooperációs megállapodásainkkal elértük a piacvezető szerepet, úgy ezt az új célt is el fogjuk érni.
2024-ben mi vagyunk a komplex gazdasági tanácsadási piac első számú szereplője a Big4 után. Szolgáltatásaink ma már lefedik a tanácsadási piac teljes spektrumát.
A június 1-jén megalakult és a Nádasdy Ügyvédi Iroda által vezetett WTS Legal Ügyvédi Társulással együtt 370 főt foglalkoztató csapatunk van. Ez a csapat pedig már nem csak a szigorúan vett könyvelési és adótanácsadási szolgáltatásokkal segíti ügyfeleit. Közepes és nagyvállalatok teljes pénzügyi funkcióit átvenni és irányítani képes outsourcing teammel rendelkezünk. 12 ezer munkavállaló bérszámfejtését végezzük, ezt teljeskörű HR szolgáltatási portfolióval egészítettük ki. Az EU-n kívüli befektetőknek teljes pénzügyi képviseletet biztosítunk, és a Nádasdy Zoltán irányítása alatt működő ügyvédi csapatnak köszönhetően a munka- és cégjogi tanácsadás mellett az új beruházások gyártóterületének kiválasztását segítő ingatlanjogi munka és napjaink slágertémáit, a környezetvédelmi és adatvédelmi előírásokat ismerő jogi tanácsadás is része a szolgáltatásainknak. Az olyan, elsősorban multinacionális vállalatokat érintő témákban, mint a globális minimumadó vagy a NIS2 előírásai is bizton számíthatnak ügyfeleink felkészült kollégáink támogatására. Ezzel a széles szolgáltatási portfolióval és a 7 milliárd forint árbevételt közelítő méretünkkel, automatizációs megoldásainkkal, illetve a 130 országban jelen lévő és Tax Technology Provider 2024 díjat elnyert WTS Global hálózattal a háttérben, felkészültünk valamennyi keleti és nyugati befektető magas színvonalú kiszolgálására.
Mire lehet még szükség ahhoz, hogy sikeresek legyünk?
Magyarország földrajzi mérete és kiépült közlekedési infrastruktúrája az elmúlt 25 évben nem indokolta, hogy budapesti irodánk mellett másik városban is legyen képviseletünk.
Mivel a magyar kormány tudatosan készült az elmúlt években az ázsiai befektetők megjelenésére, a beruházások helyszíneit illetően is előre gondolkodott. A Budapest-központúságot enyhítendő a választás meglátásunk szerint egyértelműen Debrecenre esett. Debrecen városvezetése pedig már korán felismerte, hogy a megfelelő ipari infrastruktúrába való befektetéssel a város a nyugat-európai és ázsiai befektetők találkozási pontjává válhat.
A jól átgondolt és jövőbemutató döntések eredményeképpen a debreceni gazdaság a 2020-2030-as időszakban már elindult, elhatározott és a közeljövőben érkező beruházásoknak köszönhetően hatszorosára növekszik, 2030-ra pedig Debrecen adja majd a magyar ipari termelés 16%-át. Ilyen feltételek mellett döntöttünk egy debreceni iroda megnyitása mellett.
Az előkészítő munka folyik, és 2025 első negyedévében már a debreceni fióktelepünk is hozzájárul majd cégünk dinamikus növekedéséhez. Biztosak vagyunk abban, hogy néhány év alatt jelentős munkatársi csapatot tudunk felépíteni ott, ezzel még inkább igazodva az oda letelepülő ázsiai és persze a hagyományos nyugat-európai cégek igényeihez.
(x)