A 19. század gyárainak alapvető igényei meglepően hasonlítanak a mai modern irodaházak elvárásaihoz: kiváló lokáció, jó közlekedés, valamint tágas és a változó igényekhez rugalmasan alakítható belterek.
Budapest a 19. század második felében gyorsan növekvő nagyipari központtá vált. Egymás után épültek a modern ipari elvárásoknak megfelelő, a korszak építészeti csúcstechnológiáját alkalmazó ipartelepek. A vas- és vasbeton szerkezetek lehetővé tettek nagy, egybefüggő terek kialakítását, mely a termelés megnöveléséhez és a gyorsan változó igényekhez való alkalmazkodáshoz elengedhetetlen feltétel volt.
Az iparosodás jelentős hatást gyakorolt a város infrastruktúrájára és közlekedésére is. Új utakra, vasútvonalakra és hidakra volt szükség, környezetükben megjelentek a villamosok és az elővárosi vasútvonalak is. Mindezek miatt, Budapest egykori ipari épületei kiváló alapot adnak A-B kategóriás, modern igényeket kielégítő, karakteres loft- és indusztriális stílusú irodaházak kialakításához.
Jellegéből adódóan ez az iroda kategória nem mondható mainstreamnek, mindössze kis hányadát fedi le a budapesti irodapiacnak, a BIF Ingatlanportfóliójának azonban több mint 10%-át ilyen stílusú irodák teszik ki. A BIF elkötelezett Budapest régi épületeinek megtartásában, így az elmúlt közel 30 évben szakértője lett a régi épületek fenntartható modernizációjának.
Jó példa a régi gyárépület megújítására és funkcióváltására az Óbuda szívében található Flórián Udvar, mely a BIF portfóliójának egyik kiemelt irodaháza. Az épület 1892-ben, ipari eklektika stílusban épült az Óbudai Dohánygyár részére, később átvette helyét a Vörös Szikra, majd a Budapesti Rádiótechnika Gyár. 2008 óta a BIF fejlesztésében megújított épület „A” kategóriás irodaházként működik, melyben 6000m2-en 200-800 m2 területű loft jellegű irodák kerültek kialakításra.
Milyen vállalatok választják a LOFT irodákat?
A BIF tapasztalata alapján elmondható, hogy a loft irodákat jellemzően az ambiciózus, kreatív és agilis munkavégzést kedvelő, modern, fiatalos kis- és középvállalatok választják. Nem ritka, hogy média-, kommunikációs-, szórakoztató-, technológiai iparágak, vagy pénzügyi-, kereskedelmi területen tevékenykedő cégek azok, akik kifejezetten loftot és az indusztriális stílust kedvelik.
- Kifejezetten loftot kereső cégek pontosan tudják, hogy melyek a loft irodák előnyei, mit várhatnak tőle és miért fontos számukra. Értékelik az épület múltját, történetét, a hozzáértő fejlesztést.
- Spontán érdeklődő cégek a Flórián Udvar esetében azok a vállalatok, amelyek az első bejárás alkalmával szeretnek bele az irodaházba. A 132 éves épület nyers klinkertégla burkolata, karcsú öntöttvas tartóoszlopai, átlagon felüli belmagassága, szegmensívű ablakai és boltíves födémszerkezete azonnal lenyűgözi őket.
A Budapesten elérhető loft irodák száma a jellegükből adódóan korlátozott, az indusztriális stílus azonban más épületben is megvalósítható. Erre példa az Üllői úton található 2500 m2-es BIF LOFT irodaház, mely közösségi terei és irodái is különleges indusztriális hangulatot árasztanak. A liftből kilépve, azonnal a tágas, világos tereivel, nyers beton felületeivel és oszlopaival lenyűgöző open office irodába érkezünk.
A LOFT és indusztriális stílusú irodák 3 stratégiai előnye:
- Támogatja a produktív, kreatív és hatékony munkavégzést: Köztudott, hogy a munkahelyi környezet közvetlenül befolyásolja a produktivitást és a kreativitást. Az irodák gondosan kialakított, különböző munkamódszereket támogató egyedi hangulatot árasztó terei elősegítik a hatékony munkavégzést és az innovációt.
- Lehetővé teszi a rugalmasságot és skálázhatóságot: A tágas, nyitott terek lehetővé teszik a változó igényekhez való gyors alkalmazkodást, legyen szó irodával kapcsolatos elvárásokról, létszámváltozásról vagy új munkamódszerek bevezetéséről. Ez a rugalmasság stratégiai alapkövetelmény, amely elengedhetetlen a vállalatok növekedéséhez és piaci alkalmazkodóképességének fenntartásához.
- Növeli a munkavállalói elégedettséget: Egy vonzó, karakteres iroda nemcsak a vállalat imázsát erősíti, de hozzájárul a tehetségek megtartásához is. A jól megtervezett, inspiráló és motiváló környezet, mely figyelembe veszi a munkavállalók igényeit is szerethetővé teszi az irodába való bejárást és növeli a munkahelyi elkötelezettséget.
A BIF irodai körképéről szóló sorozatunk további részeit ide kattintva érheti el: 1. rész (Mozgó célpont? Milyen lokáció kell ma egy sikeres irodaház fejlesztéséhez?), 2. rész (Profit és szenvedély. Mi mozgatja a budapesti irodafejlesztéseket?), 3. rész (Miért népszerűek a LOFT és az indusztriális stílusú irodák?)
(x)