Németország egyes városaiban idén júliustól korlátozzák a lakosság számára a melegvíz és a fűtés használatát, nem elképzelhetetlen, hogy hamarosan más uniós országok is követik a németek példáját. Az Európai Parlament frissen megszavazott döntése szerint a földgáz és az atomenergia fenntartható energiaforrásnak minősül, azonban ez aligha fogja lelassítani a zöld energiára való átállást az unióban.
A világ energiaszükségletének legnagyobb részét elsősorban a fosszilis energiahordozók biztosítják, azonban az Európai Unió karbonsemlegességre irányuló intézkedései egyre nagyobb teret engednek a megújuló, zöld erőforrásoknak. Az EU klímavédelmi politikájának célja, hogy 2030-ra az energiaellátás 32%-a megújuló energiahordozók felhasználásából származzon, ez pedig a leggyorsabban a nap- és a szélenergia segítségével történhet meg.
A napelemes rendszerek rohamos terjedése tette lehetővé, hogy hazánkban és az Európai Unióban is egyre több energiaközösség jön létre, akik saját maguk termelhetik meg a szükséges energiát. Egy német napelemeket gyártó vállalat néhány héttel ezelőtt jelentette be, hogy az energiaválságra való tekintettel olcsóbban kínálja tetőtéri fotovoltaikus rendszerüket a német lakosság számára, így csökkentve a háztartásokra háruló hatalmas rezsi terhet.
Az Európai Unió 2016-ban elfogadott ‘Megújuló Energia Irányelve’ alapján az energiaközösségeknek nem csak a termeléshez van joguk, de a megújuló energiából származó energiát értékesíthetik is, amely plusz bevételt jelenthet a közösség számára. A közösségek hatékonyan vehetik fel a harcot az energiaszegénységgel szemben, hiszen a közösség célja, hogy az energia a szociálisan hátrányos háztartások számára is elérhető legyen, és az megújuló energiából (pl: napenergia, biomassza, szélenergia) valósuljon meg.
2050-re az EU becslései szerint az európai kontinensen az energiatermelés 37%-a energiaközösségek által valósulhat meg, így kulcsfontosságú a használatra kész felület biztosítása számukra.
Olyan megoldást szerettünk volna fejleszteni az energiaközösségek számára, ahol az aktuális fogyasztás mellett pontosan előrejelezhető a várható termelés is, így a rendszer sokkal biztonságosabb, és kiszámíthatóbb a háztartások költséghatékonyságának érdekében. A felügyeleti rendszer nem csak pontos képet mutat a telepített napelemek működéséről, de számos IoT platform funkcióval is rendelkezik, így a háztartások okos mérőeszközei egységesen kezelhetőek.”
- mondja Széll Szilárd, a Grape Solutions Zrt. vezérigazgatója.
Az energiaközösségek részére készült felület lakossági és adminisztrátori nézetet biztosít, ahol a közösség tagjai rugalmasan kezelhetik szerződésüket, azonnal értesülhetnek eszközeik teljesítményéről, illetve az automatikusan generált számla után az online fizetési rendszeren keresztül egy kattintással kifizethetik aktuális áramfogyasztásukat.
A felület semmivel sem bonyolultabb, mint a már megszokott áramszolgáltatók számlabefizetési rendszerei, azonban a tagok jóval több információt kapnak a közösség várható energiatermeléséről, és aktuális fogyasztásáról.”
- tette hozzá.
(x)