Kezdjük azzal, hogy miért érdemes színházat otthon, a képernyőn nézni?
Miközben ömlik ránk a bulvár, az eSzínház élen jár az igényes online kultúrafogyasztás megteremtésében. Azt tapasztaljuk, hogy óriási az igény az online elérhető kulturális tartalmakra. Mindennek számos oka van. Egyrészről a virtuális tér jónéhány akadályt segít leküzdeni. Így olyan nézők is megnézhetnek egy-egy előadást vagy koncertet, amelyet geográfiai korlátok miatt egyébként nem tudnának megtenni. Sokan a napi teendők és rohanás mellett csak nagy ritkán tudják úgy szervezni az életüket, hogy a koraesti órákban nyugodtan helyet foglaljanak a nézőtéren. De nem csak a távolság, az országhatárok áthidalásában segítenek a közvetítések. Számos stream esetében fogyatékkal élők is elérhető tartalmakhoz jutnak (például feliratozott, audionarrált vagy éppen jelnyelvi tolmácsolással ellátott felvételekkel). Továbbá az online vetítés az egyetlen módja annak, hogy olyan legendás előadásokat élvezzenek a nézők, amelyek színházban már nem láthatóak. Ráadásul igen kényelmes módon, hiszen a néző választhatja meg, hogy hol és milyen eszközön szeretné megtekinteni az adott előadást. Végezetül, a stream esetében olcsóbban elérhetőek a jegyek, mint a valódi nézőterekre, amely így egy jóval szélesebb közönség előtt nyílik meg a minőségi kultúrafogyasztás lehetősége.
Ha jól tudom, az eSzínház kifejezetten figyel arra, hogy kiváló minőségű felvételeket tegyen elérhetővé.
Pontosan, méghozzá nem csak azért, mert a nézők, ha síkképernyőt néznek, akkor elvárják, hogy a Netflix vagy éppen HBO minőséget kapjanak. Hanem azért is, mert missziónk, hogy megmutassuk, hogy egy streamelt előadás több és más tud lenni, mint egy színházi élmény. Ha ugyanis kreatív és merész képi megközelítéseket alkalmazunk, akkor a néző testközelből láthatja a színészek játékát, mimikáját, a díszlet finomságait. Olyan érzése lehet, hogy nem is az első sorban ül, hanem fenn, a színpadon. Sőt, egy igazán értékes és innovatív stream esetén olyan más minőség, jelenidejűség jön létre, amely egyedivé teszi az előadásokat – otthon, a fotelből. Egy jó stream tehát nem elvesz a tradicionális színházi élményből, hanem hozzátesz. Ezért is döntöttünk úgy, hogy élére állunk a minőségi felvételek készítésének, így eSzínház, már évek óta tartalmakat is előállít, felvételeket szervez meg és finanszíroz.
Hallhatunk néhány számot is? Milyen eredményeket ért el az eSzínház?
Az eSzínház az egyik piacvezető, köszönhetően annak, hogy összművészeti virtuális platform (komolyzenével, kortárs tánccal, gyerekdarabokkal és sorolhatnánk) és több mint negyven színházzal, társulattal, zenekarral dolgozik együtt. Az első teljes évadunkban nagyságrendileg 150 előadást streameltünk és közel 200.000 jegyet adtunk el itthon és a világ több mint 130 országában. Nagy érdeklődés követte az első online színházi fesztivált, amelyet az eSzínház 2021. szeptemberében bonyolított le, 19 színház és társulat részvételével. Az átlagos jegyár egyébként 3000-4000,- Ft, amellyel átlagosan két ember tekinti meg az adott előadást. A jegybevétel jelentős részét pedig az eSzínház kifizeti a színházaknak, az alkotóknak, így segíti munkájukat, azt, hogy megfelelő javadalmazásban részesülhessenek.
Milyen újdonságokkal, tavaszi műsorral áll az eSzínház a nézők rendelkezésére?
Gazdag, izgalmas a tavaszi program. Online premierként látható Pál András és Rozs Tamás Petri-estje, a Kezdhetek folytatódni című előadás, vagy éppen Kertész Imre Kaddisa a Vígszínházból. De olyan értékek is elérhetőek a következő hetekben, mint József és testvérei az Örkény Színházból vagy az Egy piaci nap a Radnótiból. És nem szabad megfeledkezni Az ember tragédiájáról és annak továbbgondolt 2.0-ás verziójáról, a Vörösmarty Színház előadásában. E körben külön kiemelendő a bármikor elérhető, on-demand tartalmak, amelyeket egyedi és havi előfizetéssel bármikor, kötöttségek nélkül meg tudnak tekinteni az érdeklődők.
Hogyan alakul a jövő az online stream, az eSzínház számára?
A virtuális nézőtér, az online tér adta új lehetőségek, megoldások felfedezése és kiaknázása végre megkezdődött. Ha a digitalizáció már mindenhol átszövi az életünket, miért pont a színházak maradnának ki ebből? A legtöbb színház ráérzett erre, és hibrid modellben gondolkodik. Így egyrészről a nézőterét kinyitja, megnöveli és olyan közönséget is elér, amelyet egyébként nem tudna. Másrészről a változásokat jól kezelő színház a streamet új műfajként, alkotási térként kezeli, így egy izgalmas és értékteremtő szín a színházi palettán. Időközben az iskolák és a vállalatok is rájöttek, hogy az eSzínház szolgáltatásait jól lehet hasznosítani úgy az oktatásban, mint céges rendezvényeken. Az élményt például ajándékba is lehet adni (vásárolni), például ajándékkupon vagy éppen zártkörű vetítés formájában. A tavaszi programot követően az eSzínházban „Nyáresti vetítéseket” tartunk, majd szeptemberben újra megrendezésre kerül – immár második alkalommal – az eSzínház Fesztivál. Továbbá számos remek színházi felvételt táraztunk be: azaz folytatjuk a munkát. Az eSzínház ugyanis hosszútávra tervez.
(x)