Napjainkban jelentős változáson esik át a kávézás kultúrája Magyarországon is, hiszen az elmúlt években széles körben értékelődött fel a minőség, és a fogyasztók mind nagyobb köre várja el a kávétól, hogy az ne csupán egy frissítő ital, hanem egy igazi ízélmény is legyen. Bár a török idők óta kávézunk, az elmúlt évtizedekben a kávé a sokaknak pusztán egy koffeinbeviteli forrást jelentett. Hiába alakultak ki az egyéni fogyasztási szokásaink és az ezt övező rituálék – például gyors üzleti találkozók vagy ráérős beszélgetések – éppen a kávé minősége volt az, amely elmaradt a kívánalmaktól. Betérni egy kávézóba és ott jó kávét kapni - ez sokáig szerencse kérdése is volt.
Komolyabb elvárások
Ezen a téren komoly minőségi ugrás következett be: részben a tudatosság, a mind magabiztosabb fogyasztók, részben a kinyíló világ, az egyre többek által első kézből megtapasztalt olasz kávékultúra idehaza is milliókban teremtette meg az igényt arra, hogy a mindennapokban is elsőrendű kávét igyanak és ne csupán az olaszországi nyaralásokra tartogassák ezeket az elvárásaikat.
Miután az illat- és ízélményekre egyre nyitottabbnak bizonyulnak a magyarok is, érdemes számba venni, hogy tulajdonképpen mitől is jó egy kávé.
Erre nincs egyetlen, sommás válasz, hiszen a jó kávé mögött számos tényező áll – ezeknek mind stimmelniük kell ahhoz, hogy a végeredmény emlékezetesen jó legyen.
Természetesen számít ebben a folyamatban a kávé minősége, hiszen gyenge kávébabból sosem lesz jó ital. Szerencsére mára már a kereskedelemben és a vendéglátásban is egyre jobb a kínálat és nem nehéz kiváló kávét, ha nem is olcsó, de megfizethető áron venni.
A tökéletes őrlés jelentősége
Kifejezetten fontos azonban az is, hogy a jó alapanyaggal mi történik a későbbiekben. A megfelelő őrlés, a szemcsék mérete nagyon fontos tényező, hiszen a durvára őrölt kávén könnyebben „átszalad” a víz, míg a finomabbra őrölt verziókból több ízt és mélyebb aromákat tud magával vinni. Itt is vannak persze szélső értékek: míg a kevéssé megdarált kávéból vizes hatású, sárgás és kevés krémességet adó kávé lesz, addig a túlzottan finomra darált kávé feketés, égett ízjegyeket hordoz és nem alakul ki krém a tetején.
A tökéletesen őrölt kávé gazdag ízvilágú, mogyorószínű és tökéles habbal rendelkező, összetéveszthetetlen ital.
Hogy pontosan milyen őrlési szemcseméret a megfelelő az persze függ a kávé fajtájától és a kávéfőző géptől is. Általánosságban elmondható, hogy az ideális szemcseméret 400 és 600 mikrométer között van.
A legjobb természetesen a frissen őrölt kávé, vagyis a legtöbbet azoktól a gépektől várhatunk, amelyekbe nem őrölt, hanem szemes kávét kell tölteni. Ezek aztán a kávé főzése előtt közvetlenül őrlik meg a szükséges mennyiséget.
Ezek az őrlős kávék lényegesen kisebbek, kezesebbek és a háztartásokban is jobban használhatóbbak lettek az elmúlt évtizedekben.
Ráadásul a tervezők a megfelelő őrlésben jelentkező különböző igényekre is figyelnek: a De’Longhi modelljei 13 különböző őrlési beállítással rendelkeznek. Mivel az őrlés kulcsfontosságú tényező, ezért annak biztosítására a cég is nagy hangsúlyt fektet: a minőségi anyagokból készülő késeket hosszas tesztelésnek vetik alá a gyártás előtt.
A megfelelő nyomáson sok múlik
Kifejezetten fontos szempont a megfelelő nyomás elérése és alkalmazása a kávéfőzés során. Az utóbbi években rohamosan terjednek a korábban gyakori csepegtetős kávéfőzők helyett a nagyobb nyomással dolgozó gépek.
A megfelelő nyomás gazdagabb ízeket visz át az italba és annak tetején a jól ismert finom kávéhab, olasz kifejezéssel élve „crema” létrehozásában is segít.
Ez utóbbi jelenség igazi rajongótáborral bír a világon, és sokak számára a jó kávé elsőrangú ismérve. A nyomás ráadásul két fázisban is nagyon fontos: elsőként a gép összesűríti az őrleményt, amelynél szintén kulcsfontosságú a jó beállítás, majd a víznek is a megfelelő nyomással kell áthaladnia a kávén. A folyamat során a gépnek végig tartania kell a 9 és 12 bar közötti nyomási értékeket a jó kávé előállításához.
Végül pedig számít a megfelelő főzési hőmérséklet, amelynek sosem szabad elérnie a forráspontot, a jó kávét 88 és 96 Celsius fok között főzik. Minden tejet is szolgáltató gépnek tudnia kell a tej hőmérsékletét is kezelni, ahol szintén el kell kerülni a forrást.
Számít persze a megfelelő kávéscsésze, valamint az is, hogy az előzőleg megfőzött kávé után ne maradjon zacc a következő főzéskor, hiszen az elronthatná az újabb kávé ízét. A De’Longhi gépek belső rendszere garantálja, hogy a zacc ne legyen később útban és a szemes kávé aromáját is megőrzi az aromazáró fedél segítségével.
Rábízhatjuk a készülékre
Látható tehát, hogy a jó kávéhoz sok tényezőnek kell együtt állnia, ám ez mégsem jelenthet a hétköznapokban bonyolult beavatkozást. A jó kávé az életünk része, a mindennapok rutinfeladata, amelyhez sem szakértelmet, sem nagy időráfordítást nem tudunk adni – ezt rá kell bíznunk a megfelelő gépekre. A kávéfőzők jelentős fejlődésen mentek keresztül az elmúlt években, a De’Longhi készülékei pedig ma már minden bonyolultnak ható tényezőn egyszerű és felhasználóbarát módon kezelnek. Akad már okoskávéfőző is, a PrimaDonna Soul, amelynek telefonos applikáción keresztül pusztán azt kell megadnunk, hogy milyen kávét szeretnénk. Ennek során kiválaszthatjuk a kávé típusát, a kívánt erősséget és számos egyéb tényezőt.
A szükséges paramétereket ezt követően a kellő szakértelemmel és gondos tervezéssel megalkotott gép állítja be, amely garantálja, hogy a végeredmény is tökéletes lesz.
Kedvenc összeállításunkat pedig el is menthetjük későbbre, így a készülék úgy főzi számunkra a mindig tökéletes kávét, mint a legtapasztaltabb olasz barista, aki törzsvendégként köszönt minden alkalommal. Mindezt aztán könnyedén személyre is szabhatjuk, hiszen tudjuk: csak úgy jó a kávé, ahogy mi mindig is szerettük. (X)
Fotó: Getty Images