Az elmúlt időszak melegedő nyarai miatt a Duna maximális hőmérséklete az erőmű üzemelésének kezdete óta közel 3 Celsius-fokkal emelkedett. A jelenlegi előírások szerint a Duna vizének hőmérséklete a hűtővíz-kibocsátástól számított 500 méteren belül nem haladhatja meg a 30°C-ot, ezért az erőmű már 29,5°C-nál megkezdi teljesítményének fokozatos csökkentését.
Egy idei rendelkezés lehetővé teszi a vízhőmérsékleti korlátozás eseti és ideiglenes túllépését az energiaügyi miniszter hozzájárulásával, ha az ellátás biztonsága ezt megköveteli, az energiaügyi miniszter azonban 2024-ben nem élt ezzel a lehetőséggel.
A testület létrehozásának egyik célja, hogy az ilyen döntések indokolt esetben a szakmai-tudományos megfontolások alapos mérlegelése alapján, világos eljárásrend szerint születhessenek meg.
A testület első ülésén áttekintették a kapcsolódó szabályozási feladatokat és a szükséges beavatkozásokat. A tagok a következő, kora tavaszra tervezett találkozóig saját szakterületükön részletesen megvizsgálják a releváns tapasztalatokat, trendeket, lehetséges hatásokat és a nemzetközi jó gyakorlatokat.
A Fenntartható Atomenergiáért Tanácsadó Testület tagjai az Energiaügyi Minisztérium állami vezetői mellett:
- Áder János: korábbi köztársasági elnök, a Kék Bolygó Alapítvány kuratóriumi elnöke.
- Aszódi Attila: a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem dékánja.
- Cimer Zsolt: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Karának Víz- és Környezetbiztonsági Tanszékének megbízott tanszékvezetője.
- Horváth Ákos: a HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont főigazgatója.
- Horváth Péter János: az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója.
- Kádár Andrea Beatrix: az Országos Atomenergia Hivatal elnöke.
- Kiss Csaba: az MVM Zrt. termelési vezérigazgató-helyettese.