Harmadik részével jelentkezik az Inno Sapiens, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tudományos podcast sorozata. A legújabb epizódban szó lesz az energiaipar jövőjéről, a tárolási lehetőségekről, de kiderül az is, hogy a Műegyetem Smart Power szimulációs laborjában milyen megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos kutatások folynak.
Prikler László, a BME Villamos Energetika Tanszékének kutatója és oktatója, valamint Bertalan Zsolt, a Magyar Villamos Művek kutatásfejlesztésért és innovációért felelős vezetője az adás első felében a hazai energiafelhasználási adatokat, a jövőre vonatkozó nemzeti energia stratégia célszámait osztják meg a hallgatókkal. Mindketten kiemelik, hogy a megújuló energiaforrások esetében az egyik legfőbb kihívás a kitermelt energia tárolásának megoldása.
Az adás második feléhez csatlakozik dr. Raisz Dávid laborvezető is. Megismerhetjük a Műegyetem és az MVM együttműködésében, a Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ (FIEK) projekt keretében létrejött Smart Power szimulációs labort, amely a korszerűségét tekintve a régióban egyedülálló.
„A kollégák a megújuló alapú villamosenergia termelésének időbeni előrejelzésével foglalkoznak itt többek között, amihez hibrid algoritmust és e köré egy szoftverkörnyezetet is fejlesztettek. Az a cél, hogy minél pontosabban meg tudjuk mondani, hogy milyen lesz a villamosenergia-termelés az adott napelemparkból” – mondja el Bertalan Zsolt a Betone Studio közreműködésével készült podcastban.
A podcast legvégén bemutatkozik a Műegyetem Z10 inkubátorában dolgozó HeatVentors startup Farkas Rita alapító jóvoltából, akik hőtároló eszközükkel egy vállalkozás energiakiadásait akár 20-50 százalékkal is csökkenteni tudják.
Az Inno Sapiens első évadjának harmadik része már elérhető a legnépszerűbb podcast lejátszókon és a sorozat weboldalán.
(x)