- Kevesebb víz használata
A víz talán a legértékesebb természeti erőforrásunk. A hagyományos villamosenergia-termelés évente elképesztő mennyiségű vizet használ fel: generátorok, rendszerek hűtésére, az üzemanyag feldolgozására és finomítására. A napelemes rendszerek esetén az áramtermeléshez egyáltalán nincs szükség vízre. Magyarország vízkészlete ismeretében talán ez a szempont nem tűnik életbevágónak, de gondoljunk a Föld azon részeire, a vízkincs szűkös, azonban az ott lévő országoknak, gazdaságoknak magas az energiaszükséglete.
2. A légszennyezés csökkentése
A rossz minőségű levegő negatív hatással van egészségünkre, jólétünkre. A fosszilis tüzelőanyagokból történő villamosenergia-termelés káros szén-dioxidot és metángázokat produkál, amelyek rontják a belélegzett levegő tisztaságát. A tudomány már kimutatta az összefüggést az asztma, az allergia, a hörghurut, a tüdőgyulladás, a fejfájás, a lelki szorongás, a szívroham és a rák néhány típusa, illetve a rossz minőségű levegő között. A napenergia egyre nagyobb arányú, károsanyag-kibocsátással nem járó felhasználásával egyenes arányban csökken a fosszilis tüzelőanyagok égetéséhez köthető légszennyezés.
3. Az éghajlatváltozás lassítása
A mérgező gázok, például a szén-dioxid, a metán és a dinitrogén-oxid légkörbe kerülése nem csak a levegőszennyezéshez járul hozzá, hanem a fokozott üvegházhatáshoz is. Míg az üvegházhatás természetes folyamat, amely élhető hőmérsékletre melegíti a Föld felszínét, az emberi tevékenységek, például a fosszilis tüzelőanyagok elégetése, megnövelték az üvegházhatású gázok mennyiségét légkörünkben. Ez az emberiséghez köthető, fokozott felmelegedés az elmúlt években számos katasztrofális időjárási eseményért tehető felelőssé, áradásokért, ciklonokért, viharokért, rendkívüli hőségért és aszályért. A napelemekből történő villamos energia előállítása semmilyen üvegházhatású gázt nem eredményez, így széles körű felhasználásukkal csökkenthető az éghajlatváltozás és mérsékelhetők annak hatásai is.
4. A fosszilis tüzelőanyagokra való támaszkodásunk csökkentése
Képzeljük csak el: ha a Földre érkező összes napfényt csak egy órán keresztül hasznosítani tudnánk, akkor ez az energia elegendő lenne az egész Föld éves áramellátására. A napenergia-ellátás gyakorlatilag végtelennek és ingyenesnek tekinthető. Ezzel szemben a fosszilis üzemanyagok fogynak, ráadásul gyorsan. Amennyiben csökkentjük ezen véges erőforrásoknak való kitettségünket és kihasználjuk a bőséges, ingyenes energiaforrások - például a napfény - előnyeit, az alacsonyabb energiaárakat és ezzel párhuzamosan erősebb, stabilabb energiajövőt jelenthet.
5. Csökken a háztartások szén-dioxid-kibocsátása
A napenergia az egyik legtisztább energiaforrás, a napelemek nem használnak vizet az áramtermeléshez, nem bocsátanak ki káros gázokat a környezetbe, energiaforrásuk bőséges és legfőképpen ingyenes. Karbonlábnyomunk az otthoni és a céges telephelyeken telepített háztartási méretű kiserőművek révén fenntartható módon csökkenthető. Az előrelátó gondolkodás és gondoskodás pedig nemzetgazdasági szinten is jelentős hatású: hozzájárul a ’Nemzeti Energiastratégia 2030’ terv keretében megfogalmazott, az Európai Unió célkitűzéseivel is összhangban álló klímapolitikai program megvalósulásához.
’A napenergia széleskörű előnyökkel jár bolygónk számára, különösen, ha a környezetünkről van szó’ – vallja Székely András az Optimum Solar Home System Kft. ügyvezetője. ’Az üvegházhatású gázok csökkentése, a levegőminőség javítása és az értékes víz megőrzése mellett a napenergia segíthet csökkenteni a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségünket, és akár középtávon is alacsonyabb energiaárakat eredményezhet.’
Az Optimum Solar Kft.-ről
A bajai székhelyű Optimum Solar Kft. nyolc éve van jelen a megújuló energia hasznosításának területén. Kezdetektől fogva arra törekedtek, hogy megbízható, hosszú távú megoldást kínáljanak a napelemes rendszerek és a hozzájuk kapcsolódó szolgáltatások terén. Országszerte eddig közel 460, a napenergiát lakossági és ipari szinten hasznosító rendszer telepítésében vettek részt. Piaci szerepük a kivitelezés mellett beruházói, tervező és fenntartói minőségben is meghatározó.
(x)