Immár többféle lehetőség is adott a hazai vállalkozások számára a forrásbevonásra a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által meghirdetett programoknak köszönhetően. Az NHP Hajrá keretében a belföldi székhelyű KKV-k juthatnak kedvező forráshoz. A nagyobb vállalkozások pedig vállalati kötvénykibocsátással juthatnak forráshoz, például a tavaly elindult Növekedési Kötvényprogram (NKP) segítségével. Mutatjuk, kinek-melyiket érdemes választani.
A koronavírus-járvány a gazdaság egészére nézve súlyos terhet ró, negatív hatásait számos kis- közép- és nagyvállalat is a saját bőrén tapasztalja. Az MNB kiemelt feladatának tartja a makrogazdasági következmények folyamatos figyelemmel tartását és kezelését, ezért számos olyan intézkedést foganatosított, melyek kézzel fogható segítséget jelentenek minden érintettnek.
A kkv szektor számára különösen az NHP Hajrá konstrukció április 20-ai elindítása jelent nagy lehetőséget, hiszen kedvező és kiszámítható kamatozású forrást nyújt, ezáltal segítve a vállalkozásokat új növekedési pályára állni. A közép- és nagyvállalatok számára pedig jó hír a Növekedési Kötvényprogram feltételeinek a módosulása, ami hozzájárul a széleskörű finanszírozási lehetőségekhez és a banki hitelek helyett alternatív forrásbevonási módot nyújt.
NHP Hajrá keretében nyújtott hitelt igényelni a hitelminősítést végző kereskedelmi bankoktól tudunk. Vállalatunk cashflow-jától, illetve a beruházás nagyságától függően 1 millió és 20 milliárd forint között igényelhetünk hitelt, mely fixen, legfeljebb 2,5%-on kamatozik. A megkapott összeget változatos célokra fordíthatjuk, de e téren vannak megkötések, mindenképpen nézzük meg az NHP-ról szóló tájékoztatót, illetve érdeklődjünk akár több bank hitelügyintézőjénél is.
Az eddig részletezettek mellett az NKP legfőbb célja az, hogy úgy juttasson likviditást a vállalati kötvénypiacra, hogy az MNB minimum 1, maximum 50 milliárd forint értékben vásárol egyszerre a nem-pénzügyi vállalat által kibocsátott értékpapírból. Amennyiben úgy gondoljuk, hogy vállalatunk számára ez jelentheti a megoldást, figyelnünk kell arra, hogy számos kritériumnak kell megfelelnünk mind nekünk, mind az általunk kibocsátott értékpapíroknak. A hitelminősítés során például legalább B+ minősítést kell kapnunk, illetve a legutóbbi két üzleti évben minimum 1 milliárd forintnyi mérlegfőösszeggel kell rendelkeznünk – az erről szóló tájékoztatót is érdemes alaposan elolvasnunk.
Az NKP-ban résztvevő vállalatoknak a kibocsátott értékpapírjaikat kötelező jelleggel be kell vezetni a Budapest Értéktőzsdére. Ha jól ki tudjuk használni a tőkepiacban rejlő lehetőségeket, a jövőben hatékonyabbá válhatnak a forrásokbevonásaink, valamint a vállalati kultúra átláthatósága terén is sokat fejlődhetünk.
Az MNB arra törekszik, hogy minél jobban megismerje a gazdasági szereplők helyzetértékelését, így jól használható, valós segítséget jelentő programokat képes kidolgozni. Vállalatunk számára így nincs más hátra, mint élni a jegybank kínálta lehetőségekkel és ezeket kihasználva a piacon elérhető legjobb szolgáltatást nyújtani.
(x)