Prémium

Mit tehetünk, ha lakossági fizetőképességi kockázatot akarunk kezelni? (x)

Portfolio
Az Intrum fizetőképességi index hiánypótló a magyar piacon - nyilatkozta a Világgazdaságnak Felfalusi Péter, az Intrum vezérigazgatója. Ahhoz, hogy az Intrum kiemelkedő szolgáltatást tudjon nyújtani a megbízóinak és a legjobb megoldási javaslatokat találja meg ügyfelei számára, ismernie kell a magyar gazdaság kilátásait, a lakosság anyagi helyzetét és várakozásait. Ennek pedig egyik újabb megbízható eszköze a fizetőképességi index - tette hozzá a vállalatvezető.
Az MNB, mint felügyeleti szerv rendszeresen publikál NPL (nemteljesítő hitelek) adatokat és számos statisztika is rendelkezésre áll a lakosság eladósodottságáról. Mi hívta mégis életre az indexet, mi az index célja?

Valóban számos adat rendelkezésre áll a lakosság jövedelméről, de ezek tendenciáját soha nem vizsgálták. Piacvezetőként arra a következtetésre jutottunk, hogy ezeket az adatokat összegyűjtve és saját adatainkkal kiegészítve pontosabb képet tudunk adni a lakosság fizetőképességi állapotáról. Ennek a munkának az eredménye ez a reprezentatív kutatás, melyet a GKI Gazdaságkutatóval együttműködve készítettünk el.

Az index célja, hogy megmutassa a magyar háztartások fizetőképességét, vagyis azt, hogy a magyar háztartások tudják-e és akarják-e fizetni kintlévőségeiket. Minél magasabb az index értéke, annál jobban javul a lakosság fizetőképessége. A mutató képes arra, hogy rövidtávú prognózist adjon a magyar háztartások anyagi helyzetéről is.

A statisztikát böngészve egy laikus számára is egyértelmű, hogy összetett adathalmazról van szó. Pontosan milyen változókat vesz figyelembe az index és mitől mondható egyedinek?

Az index rendkívül komplex, hiszen négy változó mentén vizsgálja a háztartások anyagi helyzetét és fizetőképességét:
  • Az Intrum adatvagyonából kinyert arányszám alapján, amely azt mutatja meg, hogy az adott hónapi törlesztések hogyan aránylanak az ugyanabban a hónapban meglévő teljes követelésállományhoz.
  • A GKI felméréséből, mely a magyar lakosság anyagi helyzetéről készült.
  • A GKI felméréséből, mely a magyar lakosság pénzügyi várakozásainak indexe.
  • Az MNB nyilvánosan elérhető adatbázisából kinyerhető adatokból.


Mit tehetünk, ha lakossági fizetőképességi kockázatot akarunk kezelni?
Kérem segítsen a számok értelmezésében! Mikor volt negatív tartományban az index, mikor vette fel a legmagasabb értékét és mit mutatnak az aktuális számok?

Az index 2010 óta vizsgálja az adatokat, de magától értetődő, hogy a 2008-ban kezdődő pénzügyi válság még éreztette hatását ebben az időszakban is. Éppen ezért az index legalacsonyabb értékét a válság lecsengését követő recessziós időszakban, 2012 és 2013 között vette fel (-58,72).

A válságot követő 2010-2013-as konszolidációs időszak után párhuzamosan javultak az ország gazdasági eredményei és a fizetőképességi index, ami már az adatokban is megmutatkozott. Ahogy a gazdaság kilábalt a válságból és a globális konjunktúra is jelentősen javult az index adatai növekedésnek indultak: az eddigi maximumot pedig 2018 második felében mértük (56,75 pont).

Jelenleg az index értéke 54,68 pontot mutat. Ez ugyan egy hajszállal elmarad a legmagasabb adattól, de az eddigi tendenciákat figyelembe véve úgy látjuk, hogy további javulás várható a lakosság fizetőképességét illetően.

Az indexről további információ az alábbi linken érhető el: https://www.intrum.hu/media/4984/2019_marc_intrum_fizetokepessegi_index.pdf.


(x)
Kiszámoló

Ez történt a héten 02.23

Olyan viharos időket élünk az elmúlt egy hónapban, hogy csak a fejünket kapkodjuk. Azt lehetett sejteni, hogy Trump visszatérése nem lesz jó a világnak, hogy ennyire nem, azt talán kevesen gondo

Kasza Elliott-tal

Alibaba - kereskedés

Tavaly októberben volt egy kitörése a BABA-nak, akkor azt hittem, véget ér a végtelen várakozás, és eladhatom a 2021-es vételeimet. Akkor nem jött össze, de talán majd most. A 2024 Q4 jel

Holdblog

Senki ne vegyen Beat alapot!

Cser Tamással a (nem)olcsó európai részvényekről, Sándorfi Balázzsal a (nem)olcsó magyar ingatlanpiacról beszélgetünk és aztán kitárgyaljuk, hogy senki ne vegyen a nemolcsó Beat alapból. J

KonyhaKontrolling

Mibe fektessek most?

Coachingok során rendszeres kérdés, hogy mit tegyünk a mai kilátások mellett. Erre mindig egy válaszom van: honnan tudod, hogy milyenek a kilátások? A bejegyzés hallgatható verzióját itt talá

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hoppá: jönnek az új bónusz állampapírok, ennek sokan nem fognak örülni!
Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Képes leszel megtalálni a számodra legmegfelelőbb befektetési terméket, miközben olyan gyakorlati stratégiákat sajátítasz el, amiket azonnal bevethetsz a sikeres befektetésekhez!

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Portfolio-MAGE Automotive Industry 2025
2025. március 26.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
kérdőjel