Ezekre megy el a legtöbb pénz
Évről évre egyre többe kerül a szülőknek az iskolakezdés, aminek nem kizárólag az árak emelkedése az oka. Egyre szélesebb a kapcsolódó termékek kínálata: a hagyományos eszközök helyett például a népszerű animációs karakterekkel díszített füzetek és táskák hódítanak, amelyeket gyakran többszörös áron lehet megvásárolni. A kiadások növekedése ezenkívül annak is köszönhető, hogy a mai elsősöknek jelentős része már rendelkezik mobiltelefonnal, illetve tablettel. A középiskolások körében pedig már gyakorlatilag nincs olyan diák, akinek ne lenne mobiltelefonja, laptopja vagy tabletje.Az informatikai eszközök mellett a másik jelentős kiadást a bútorok jelentik. A KIKA szerint a bútorok beszerzése már augusztus elején megkezdődik, hiszen a megfelelő darabok kiválasztása hosszabb folyamat. A legtöbben a gyermekkel együtt indulnak el vásárolni, hogy biztosan az ő ízlésének és igényeinek megfelelő bútort válasszanak.
A lakberendezési lánc tapasztalatai alapján a családok átlagosan 35-40 ezer forintból fedezik az iskolakezdési bútorvásárlást, de persze nagy a szórás, hiszen minden attól függ, hogyan képzeli el a család a megfelelő tanulósarkot, és mennyi pénzt tud rászánni. Érdemes ilyenkor az akciókat is figyelni, hiszen már szinte minden áruház kínál iskolakezdési kedvezményeket a vásárlóknak. Akár az egyébként meglehetősen drága informatikai cikkekhez is hozzá lehet jutni alacsonyabb áron a műszaki boltokban, illetve a bútorok beszerzése is megoldható a szokásosnál kedvezőbb áron. A KIKA áruházaiban például egész augusztusban számos íróasztal, forgószék és kisebb irodai kiegészítő akciósan lesz kapható, a lámpákat pedig augusztus 17-19-ig 20% kedvezménnyel lehet megvásárolni.Miből fizetik ki a magyar családok?
A fent említett egyszeri, de annál nagyobb kiadásokat nem minden család tudja kigazdálkodni a rendelkezésre álló keretből. Egy tavalyi banki felméréséből az derült ki, hogy:- a magyar szülők több mint kétharmada elképzelhetőnek tartja, hogy a jövőben hitelt vesz fel gyermeke érdekében;
- a felvett hitelösszegre elsősorban informatikai eszközök, bútorok és lakberendezési tárgyak vásárlása miatt van szükség, és a hazai felsőoktatási tandíjak finanszírozása is sokszor kölcsönökön keresztül történik.
Az iskolakezdési időszakban általában megnő a hitelek iránti kereslet: a legtöbben személyi kölcsönt vesznek fel, de sokan használják ki a hitelkártyák nyújtotta lehetőségeket, illetve a folyószámlahitelt is. Több áruházban, köztük a KIKA üzleteiben van lehetőség gyorskölcsönt igényelni, ami lehetővé teszi a részletfizetést. A lakberendezési láncnál a kölcsön összege 30 ezertől 1 millió forintig terjedhet, a havi törlesztőrészlet pedig tartalmazza az ügyleti kamatot is.
További lehetőség a családoknak, hogy a munkáltató saját döntése alapján évente egyszer részesítheti iskolakezdési támogatásban munkavállalóját, az úgynevezett Iskolai Erzsébet-utalvánnyal. Az idei évtől 40,71%-ra csökkent az adó- és járulékvonzata ennek a juttatásnak, ráadásul korlátlanul adható, azzal a feltétellel, hogy a szülő családi pótlékra jogosult. A támogatás a tanév első napját megelőző 60. naptól a kibocsátás évének utolsó napjáig használható fel. Gyakorlatilag minden eszközre beváltható, ami taneszköznek minősülhet, tankönyvekre, írószerekre, ruházati cikkekre, sporteszközökre és bútorokra is. A legtöbb önkormányzat ugyanilyen juttatás formájában 5 és 20 ezer forint közötti összeggel segíti azoknak a gyerekeknek a beiskolázását, akik többgyermekes családban élnek, alacsony az egy főre jutó jövedelem, hátrányos helyzetűek, esetleg tartósan betegek.
(Forrás: KIKA)
Így kell jól vásárolni a tanévkezdésre
A bútor valóban az alapvető kellékek közé tartozik, és ha költséghatékonyságra is törekszik az ember, nem érdemes alább adni az olyan igényekből, mint a minőség vagy az ergonomikus kialakítás - főleg a gyerekbútorok esetében. Az ifjúsági és az irodabútorok választéka ma már igen széles, és ez az árak szempontjából is igaz:- íróasztalt 8.490 és 70.000 forint között több árkategóriában lehet vásárolni;
- a forgószékek ára 10.000 és 102.000 forint között mozog;
- polcos elemekből 10.990 és 52.000 forint között válogathatunk, többféle méretben és kialakításban.
A KIKA szerint a legfontosabb a tanulás szempontjából a tökéletes íróasztal-forgószék kombináció. A széket a gyermek magasságához érdemes választani, úgy, hogy a lába kényelmesen leérjen, így nem zsibbadnak el a végtagok hosszabb ülés után sem. Lényeges szempont, hogy a háttámla végig megtámassza a hátat, és ha hosszabb távra tervezünk, válasszunk állítható magasságú széket. Az asztallapnak olyan magasságban kell lennie, hogy a gyermek a széken ülve kényelmesen meg tudja támasztani rajta a könyökét, és ne kelljen előre görnyednie, amikor ír. Szintén elősegíti az egyenesebb ülést, ha dönthető az asztal lapja. Az ilyen modelleknél rendszerint a lapmagasság is állítható, tehát az asztal is "együtt nőhet" gyermekkel. Nem árt, ha emellett van elég hely a napi tanuláshoz szükséges író- és egyéb eszközök tárolására is, így nagyjából 100 x 60 cm-es asztalt ajánlott választani.
Érdemes gondoskodni arról is, hogy az íróasztal körül legyen elég fiók vagy polc, ahol mindennek megvan a helye. Az az ideális, ha a gyermek a székén ülve mindent könnyen elér, amire csak szüksége lehet a tanuláshoz. Az íráshoz és az olvasáshoz elengedhetetlen a fény is, amiből persze a természetes a legjobb, de a téli délutánokon sem maradhat el a leckeírás, ezért lámpára is szükség van az íróasztalon. A modern, LED-es lámpák a tanuláshoz is megfelelő, villogásmentes fényt biztosítanak, ráadásul a működésük is energiatakarékos. Bár sokan idegenkednek a hideg fényű lámpáktól, egyes kutatások szerint javítja a teljesítményt, így a tanulósarokba ideális választás.
(x)