"A számos nemzetközileg is elismert magyar kutató-fejlesztő kiválósági műhely inspiráló környezet lehet az induló innovatív vállalkozásoknak is. Magyarországon az innovatív vállalkozásokat ösztönző finanszírozási rendszerre is építhetnek a startupok. Arról, hogy a legjobb üzleti ötletekből olyan termék legyen, amit akár a most induló állami kockázati tőkealap szakértői is ígéretesnek látnak, az a mentori rendszer gondoskodhat, amelyet az országszerte létrejövő inkubációs központok kínálnak majd." - hangsúlyozta Pálinkás József.
Az egyedülálló startup versenyre idén 70 közép-kelet európai csapat jelentkezett. A budapesti előválogatóba 16 csapat került, akik közül a döntőt megelőzően 2016. november 23-án a szakmai zsűri 8 csapatot juttatott az élő showba. A döntőben 3 magyar, 2 román, 1 lengyel és 1 osztrák, valamint 1 lett startupnak nyílt lehetősége 200 néző előtt a boxringbe lépni a november 24-ei megmérettetésen.
A legjobbak között olyan csapatok versenyeztek a fődíjért, mint például a Lengyelországból érkező Innovalab csapata, akik a nagyvállalati szektor számára az ipari technológiában nyújtanak olyan eljárást, mellyel a hamisítványok szűrését tudják megkönnyíteni.
Lettországot képviselte a versenyen a 4Smartstreet. A Smart City technológiát fejlesztő csapat ötlete lehetővé teszi, hogy egyedi tárgyakat és eszközöket azonosítunk a mesterséges intelligencia felhasználásával, mely segítséget nyújt az azonosításban példádul forgalom tervezésében, vagy fizikai reklámok mérésében.
“2014 óta szervezzük Magyarországon a Get in the Ring startup versenyt. Ez az első alkalom, amikor lehetővé tettük, hogy külföldi csapatok is megmérkőzzenek Budapesten. Fontosnak tartjuk, hogy egy 62 országot magában foglaló nemzetközi kapcsolati hálónak a részesei vagyunk. Bízunk benne, hogy a következő években az eddigi munka eredményeként a verseny világdöntőjét is Magyarországra tudjuk hozni és ezzel olyan rangos startup események versenytársa lehet Budapest, mint a Pioneers Festival, vagy a Wolves Summit." - mondta el Kovács Zsolt, az Enterprise Hungary Nonprofit Kft. operatív vezetője.
A zsűriben a nemzetközi startup ökoszisztéma meghatározó tagjai foglaltak helyet:
Maris Prii, Startup Wise Guys, Max Kelly, Techstars London, Markus Lang, Pinoeers Ventures, Jochem Cuppen, GITR Foundation, Katona Bence, Hiventures és Erős Veronika, Magyar Nemzeti Kereskedőház.
A zsűri az osztrák-magyar vegyes csapatnak, a digitális tartalomfeljesztési megoldásokat kínáló Intellyonak ítélte a fődíjat; az akár 200.000 eurós befektetési ajánlatot, valamint a 2017-es globális döntőbe jutást, melyre Szingapúrban kerül sor jövő tavasszal.
A versenyen applikáció segítségével a közönség is szavazhatott. A nézők egybehangzó véleménye alapján a közönségdíjat a Moow nyerte, akiknek fejlesztése az intelligens kerékpár kormány, mely lopásgátlóként is üzemel.
A Magyar Nemzeti Kereskedőház felajánlásból a győri versenyről egyenes ágon tovább jutott robotikával foglalkozó projekt, a Robotrainer is elutazhat a szingapúri globális döntőre.
A szamlazz.hu egy exkluzív előfizetési csomagot ajánlott fel a legjobb magyar csapatnak.
A rendezvény keretén belül a Hiventures új állami kockázati tőkealap termékeit is bemutatták. Kisgergely Kornél a cég vezérigazgatója kiemelte, a cég fókuszában három fő terület szerepel: vállalkozásösztönzés, regionális aktivitás és piacfejlesztés. Az alapkezelőnél 50 milliárd forint áll rendelkezésre az innovatív vállalkozások fejlesztésére.
Az Enterprise Hungary a CoGoodwill social startup jótékony szervezettel összefogva az eseményből befolyt teljes összeget egy látáskárosult kislány, az öt éves Pamilerin szemműtétére ajánlotta fel.
Az esemény sikeres lebonyolításában kiemelt támogatóként járult hozzá a Pallas Athéné Domus Animae Alapítvány (PADA).
(x)