Az Intrum Justitia legutóbbi fogyasztói fizetési felmérése lehangoló képet fest a fiatal generáció helyzetéről. A hivatalos európai adatok szerint csaknem 5 millió 25 év alatti munkanélküli volt 2014 harmadik negyedévében - ez több mint kétszerese a teljes európai népességre vetített aránynak. A fiatalok a déli országokban boldogulnak a legnehezebben; Spanyolországban és Görögországban a 25 év alattiak több mint fele munkanélküli. A rossz gazdasági körülmények miatt rengetegen hagynák el hazájukat. A külföldre költözést kilátásba helyezők száma különösen magas Görögországban (53%), Spanyolországban (45%), Lengyelországban (43%) és Magyarországon (42%).
A fiatalok várható pénzügyi helyzetükről sem nyilatkoztak túl optimistán, a válaszadó 21 országból 11-ben arra számítanak, hogy a jövőben várható pénzügyi helyzetük rosszabb lesz, mint a szüleiké. 10-ből 3 európai fiatalnak saját bevallása szerint nincs elég pénze ahhoz, hogy a számára megfelelő életszínvonalat megteremtse; a legnehezebb helyzetben az észtek (44%), az írek (41%) és a franciák (40%) érzik magukat. Emellett minden negyedik európai fiatal pénz nélkül marad a számlák befizetése után.
A felmérés arra is felhívja a figyelmet, hogy a fiatalabb generáció sokkal nehezebben menedzseli pénzügyeit, mint a lakosság többi csoportja: minden harmadik 25 év alatti fiatal úgy nyilatkozott a felmérés során, hogy szívesen tanulna többet a pénzügyekről.
"A felmérésből jól látszik, hogy hazánkban is komoly gondot okoz a fiataloknak pénzügyeik menedzselése. Ezért az Intrum Justitia az elkövetkezendő években kiemelt hangsúlyt helyez a fiatalok pénzügyi kultúrájának fejlesztésére. Hasznos tippekkel, tanácsokkal kívánjuk ellátni őket, hogy hatékonyabban kezeljék, és jobban átlássák pénzügyeiket a jövőben" - hangsúlyozta Felfalusi Péter, az Intrum Justitia vezérigazgatója.
A hazai viszonylatokat tekintve a fizetési hajlandóság tovább romlott, Görögország után Magyarország a második legrosszab fizetési morállal rendelkező ország a régióban. Amellett, hogy a magyarok túlnyomó része pesszimista a jövőt illetően, a fiatalok helyzete itt halmozottan problémás: az európai átlaghoz képest több a munkanélküli fiatal, illetve rengetegen döntenek úgy, hogy más országban helyezkednek el. Bár a magyarok túlnyomó része fontosnak tartja a számlák befizetését és lehetőség szerint időben meg is teszik azt, a lakosság 40%-nak nehézséget okoz a befizetés A nemfizetés elsődleges oka hazánkban továbbra is a munkanélküliség illetve a hitelekhez kapcsolódó pénzügyi problémák.
További részleteket az Európai Fogyasztói Fizetési Felmérésről az alábbi linken olvashat:
- Web
- Európai-Fogyasztói-Fizetési-jelentés 2014 (pdf letöltés)
- Magyarországi-Fogyasztói-Fizetési-jelentés 2014 (pdf letöltés)
(x)