A Commerzbank, az RWE és a Bilfinger vezetői szerint a magas energiaárak, a bürokratikus akadályok és az elhúzódó reformok akadályozzák a növekedést – kezdi összefoglalóját a Bloomberg.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump által kilátásba helyezett uniós vámok tovább növelik a nyomást a német gazdaság számára, hogy mielőbb cselekedjen.
Az elmúlt két év recessziója miatt Németország az európai gazdaság motorjából sereghajtóvá vált. A német kormány nemrég jelentősen csökkentette idei növekedési előrejelzését 0,3%-ra az eddigi 1,1%-ról, miközben a munkanélküliség januárban több mint négyéves csúcsra emelkedett. Thomas Schulz, a Bilfinger vezérigazgatója szerint a beruházások már Angela Merkel kancellársága alatt csökkentek, és Olaf Scholz vezetése alatt tovább romlott a helyzet. Schulz szerint a politikai döntéshozók nem hozták meg azokat az intézkedéseket, amelyek a vállalatokat új munkaerő felvételére és eszközberuházásokra ösztönözhetnék.
A vállalati vezetők által sürgetett reformok végrehajtása azonban politikailag nehéz feladat lehet.
Noha a kereszténydemokrata CDU által vezetett konzervatív tömb a közvélemény-kutatások szerint az élen áll, Friedrich Merz kancellárjelölt múlt heti sikertelen kísérlete, hogy az AfD támogatásával keresztülvigyen egy migrációs törvényjavaslatot, komoly törésvonalakat mutatott meg a politikai erők között. Scholz szociáldemokratái és a Zöldek, akik egy centrista koalícióhoz szükségesek lehetnek, határozottan ellenzik Merz kezdeményezéseit, ami megnehezítheti az olyan kulcsfontosságú kérdések rendezését, mint az infrastruktúra fejlesztése vagy az energiaköltségek csökkentése.
A gazdasági helyzet rövid távon nem mutat javulást: az ipari termelési adatok pénteken esésről tanúskodhatnak, miközben a 2024-es kereskedelmi mérleg is nyomás alatt állhat a kínai kereslet visszaesése miatt. Bár Trump vámfenyegetései komoly kihívást jelentenek, Bettina Orlopp, a Commerzbank vezérigazgatója szerint az Európai Uniónak most egységesen és összehangoltan kell reagálnia.
Markus Krebber, az RWE energiavállalat vezetője pedig arra figyelmeztetett, hogy a kereskedelmi bizonytalanságok már most visszafogják a vállalati beruházásokat.
Mindezek ellenére a német üzleti vezetők szerint az ország ipara hosszú távon jól reagálhat a válságra, és a jelenlegi nyomás később előnyére válhat. Schulz szerint a német ipar a következő években jobban teljesíthet, ha a reformokat sikerül végrehajtani. Az RWE vezetője pedig kiemelte, hogy soha nem volt ekkora az átalakítások sürgető szükségessége, mint most – ami esélyt is adhat a német gazdaság újraindítására.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio