Hazánkban a 2008-ban még működő vállalatok 35 százaléka tűnt el hivatalosan is a süllyesztőben, de ezen felül körülbelül még 15 százalékra becsülhető azon vállalkozások aránya, amelyek alvó állapotban vannak. "Az akkori vállalatok fele mára kikerült a gazdasági vérkeringésből, és a maradék 50 százaléknak is komoly problémákkal kell szembenéznie." - mondja Tóth Tamás, a Magyar Követeléskezelők és Üzleti Információt Szolgáltatók Szövetségének (MAKISZ) tagszervezete, az Opten Kft. ügyvezető igazgatója.
A gazdasági helyzet eltérő mértékű terheket ró a különböző ágazatokra. Az építőipar, fuvarozás, élelmiszer-feldolgozás különösen nehéz helyzetben van, míg a kevésbé tőkeigényes, szellemi tevékenységre alapuló szektorok még sikeresnek is mondhatóak. Elképesztő különbségek vannak azonban a szektorokon belül is. A cégek egy kis része sikeresen veszi az akadályokat, mások pedig ellehetetlenülnek.
A vállalatoknak számos stratégiai döntést kell hozniuk a sikeres működés érdekében, azt viszont már senki nem engedheti meg magának, hogy partnereit ne válogassa és figyelje meg megfelelően. A minőségi cégellenőrzés azonban egy olyan tevékenység, amelyet a sikeres vállalatok professzionális kezekbe adnak. Egy-egy rossz partner, üzlet, kifizetetlen, vagy késve fizetett számla nagyon könnyen elviheti az egész éves eredményt a mai forráshiányos helyzetben. A bedőlt cégek pedig láncreakciószerűen húzzák magukkal óvatlan partnereiket.
A 100 százalékig magyar tulajdonú Opten Kft. a sűrűn változó magyar jogszabályi és gazdasági viszonyokhoz gyorsan alkalmazkodva gyűjti széles körben a cégadatokat, és szolgáltatja azokat testre szabható termékpalettán. Az Opten Kft.-nek immár 5 éve működik saját fejlesztésű, több szegmensre kidolgozott gazdasági modellje. A tisztán hazai gazdaságra optimalizált modell több, mint 200 paraméter alapján számolja ki a vállalkozások pénzügyi kockázatát a mikro vállalkozásoktól a KKV szektoron át a nagyvállalatokig. Specialitása, hogy a pénzügyi adatokkal nem rendelkező cégekről is objektív kockázati szintet állapít meg.
"A modellt kockázatkezelőink 20 éves céginformációs visszamérési tapasztalattal készítették, és a mai napig folyamatosan frissítik újabb és újabb adatkörök bevonásával, valamint a legfrissebb kockázatkezelési módszertanok alkalmazásával."- nyilatkozta az ügyvezető.
A céginformációs szolgáltatások igénybevételével a potenciális partnerek feltérképezése, kiválasztása és a meglévő ügyfelek ellenőrzése egyszerű és jövedelmező feladattá válik. "A kereskedelmi hitelkihelyezéseket és a halasztott fizetést ígérő partnerek szelektálását is nagy biztonsággal tehetik meg ügyfeleink." - mondja Tóth Tamás. A szolgáltatások megtérülését mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az Opten Kft. folyamatosan növeli ügyfélbázisát, és mára céginformációs témakörben megkerülhetetlen szereplővé vált.
"A magyar tulajdonosi szerkezetnek és a magas színvonalú szolgáltatásoknak köszönhetőn gyakorlatilag a teljes hazai kereskedelmi bankszektor mellett telekommunikációs, energetikai, valamint nagykereskedelmi cégeket is széles körben látunk el céginformációval." - mondja az ügyvezető.
Az amúgy is rendkívül torz magyar cégstruktúrának különösen nem tett jót a válság: beindult ugyan egy tisztulási folyamat, de a cégtörlések száma még tovább fog növekedni. A magyar vállalkozások egy része már ráébredt a céginformáció értékére, és segítségükkel jobban tudnak alkalmazkodni a rendkívül labilis gazdasági helyzethez. (forrás: www.opten.hu)
(x)