Lehet, hogy csak az idő szépít meg mindent, de tény, hogy visszaemlékezve sokkal komfortosabb emlékeim vannak, mint ahogyan azt a mindennapokban átéltük. Az év eleje még 10 százalék feletti forint és 6 százalék körüli EUR betéti kamatszintekről szólt, aminek mindenki önfeledten örült nem törődve mindennek a valós jelentésével és fenyegető árnyoldalaival. Aztán elkezdtünk a görögökért aggódni, majd szépen sorban jöttek a spanyolok és a portugálok is, de a várt nagy korrekció elmaradt, a befektetőket látszólag megnyugtatta, hogy saját követeléseiket végső soron egy saját maguk által nyomtatott fedezetlen "tartozom neked" cetlivel biztosították. Az eurózóna visszaerősödött a dollárral szemben miközben recseg-ropog a szerkezet és kétségbeesett próbálkozásokkal igyekszünk homogénnek láttatni azt, amely véleményem szerint definíció szerint kétsebességes.
Annak ellenére, hogy a napi sajtóban általában globálisan a forráshiányról szóltak a hírek, hazai szinten is egyre többet lehetett olvasni a private bank szolgáltatásokról, kevésbé tűnik "tabunak" a téma. Nőtt-e ezzel párhuzamosan az ügyfelek száma - akár banki, akár hazai szinten? Segített-e az off-shore vagyonok hazahozatalával kapcsolatos amnesztia?
A private banking soha nem volt tabu téma, de jelenlétét a sajtóban két dolog folyamatosan akadályozta. Az egyik az, hogy nincsenek a szektornak auditált adatai, lévén az esetek többségében az adatok a lakossági és/vagy összbanki sorokba integráltan jelennek meg. A másik pedig, hogy működésünket némi munkásmozgalmi botrány-káröröm szinte folyamatosan kísérti; általában akkor kerülünk reflektorfénybe, ha valami gazdag jól elveszíti a vagyonát, vagy nagyon is sokat keresett. Az első szinte bearanyozza a közhangulatot, az utóbbi eset ugyanakkor felháborítja a közvéleményt. Nagyon bízom abban, hogy a társadalom sok egyéb toleranciája mellett hamar ráébred arra, hogy vagyonos ügyfelekre ugyanúgy égető szükség van, mint kereskedelmi bankokra, vagy befektetési bankárokra. Az adóamnesztia ugyanebbe a kérdéskörbe tartozik, mi a Raiffeisennél kezdetektől hatalmas hangsúlyt fektettünk a kérdésre és bizony megvan az a jóérzésünk, hogy gazdaságilag és össztársadalmilag is jelentősnek számító vagyonokat tessékeltünk haza.
Mennyiben változott az utóbbi években a private banking ügyfelek befektetési illetve kockázatvállalási hajlandósága? Nincs nap, hogy ne lehetne különféle "hasznos" tippeket olvasni arról, hogy mibe lenne éppen érdemes fektetni - kockázatkerülőbbek lettek a nagyobb vagyonnal rendelkezők?
A tőkepiacon az a természetes, hogy mindig minden változik. Ezért is kellenek napi tippek és ezért is van szükség jól képzett, hiteles, felkészült tanácsadóra - gyakorlatilag tehát private banker - re. Mindig gyanús kell legyen tehát, ha valaki folyamatosan a tutit közvetíti, mert olyan nincs. A legjobb pénzügyi döntéseknél is figyelni kell az időzítésre és a körülményekre, arról már nem is beszélve, hogy néha a legjobbnak hitt befektetésnek is el kell tudni engedni a kezét, mert az élet nem várt irányba fordult. Magyarországon a kockázatvállalás tudatossága megítélésem szerint sajnos semmit sem változott, mert ismét olyan kamatkörnyezet és atyáskodó intézkedések voltak felszínen, amelyek megóvták a társadalmat e jókora leckék utáni tanulás lehetőségétől. A normalizálódó kamatkörnyezet mindenesetre mindig teret nyit a tudatosabb döntéshozatal előtt, hiszen nettó reálhozam immár senkinek nem fog az ölébe pottyanni mezei bankbetéteken keresztül.
Az év elején többször volt szó arról, hogy bizonyos szolgáltatóknál emelkedik a belépési limit - miközben máshol már alig hétszámjegyű összeggel a private banking ügyfélkezelési körbe lehet tartozni. Végül megvalósult ez a limitemelés?
Az FWR 2012 legelején 70 millió forintra emelte a nyitólimitet és ezzel - ha emlékeim nem csalnak - a negyedik legmagasabb belépési szinttel rendelkezünk a piacon. Bízom abban, hogy Ügyfeleinknek legalább olyan megtisztelő ebben az elit körben jelen lenniük, mint amilyen megkülönböztetett a figyelem részünkről, irányukba. Mi azt a stratégiát követjük, hogy egyszerre legyen a piacon realisztikus, gazdaságilag indokolt és egyben jelentős nívót is garantáló a rendelkezésre állásunk alapkövetelménye. Öröm, hogy mindennek most is megfelelünk.
Mennyire erős a private banking szolgáltatók közötti verseny az ügyfelekért - inkább a hosszú távú elköteleződés jellemző, vagy manapság már könnyebben váltanak az ügyfelek? Az FWR-nél melyek azok a szolgáltatások/befektetési formák, melyek a legnépszerűbbek?
Az erős verseny mellett számtalan más faktor is szerepet játszhat - sőt, határozott véleményem szerint szerepet kell játsszon - egy bankválasztásnál. Ilyen a Bank megbízhatósága, vezetői, stratégiája, biztonsága, kamatpolitikája, ambíciói, megítélése, termékpalettája, elérhetősége vagy éppen a befektetési bankár személye, támogatottsága, tájékozottsága, pontossága és empátiája. Minderre jó példa, hogy az év eleji pánikban jellemzően nem a private banking ügyfelek megtakarításai hagyták el az országot, ami pedig mégis kiment annak jelentős része azóta már vissza is érkezett. A Friedrich Wilhelm Raiffeisen Private Banking ügyfelei jellemzően a strukturált termékeket, saját kibocsátású kötvényeinket, certifikátokat és kiváló bonitású hazai multinacionális cégek fix kamatozású kötvényeit vásárolják, de az utóbbi időben a Prémium Euró Magyar Államkötvény irányába is tekintélyes az érdeklődés.
Hogyan látja a 2013-as év kilátásait, lesznek-e a BNP-hez hasonló újabb tranzakciók, koncentráltabbá válik-e a piac?
Gazdálkodási szempontból nem várok könnyebb évet, de bízom abban, hogy enyhül majd a nyomás térségünkön így némileg felszabadultabb hangulatban tudunk majd dolgozni. Fontos mindez, mert jó lenne már látni némi bizakodást és optimizmust a mindennapokban, különben félő, hogy a válságot fejben újrateremtjük. Márpedig ezzel óhatatlanul meghosszabbítjuk mind a lélekölő hatását, mind pedig a gazdasági kártékonyságát. Kicsivel több hittel, összefogással, lelkesedéssel vagy éppen csak türelemmel megítélésem szerint előbbre tarthatnánk. Kívánok tehát ezúton is minden kedves Olvasónak Kellemes Ünnepeket és boldog, sikeres Új Esztendőt.
(x)