Nagy Bertalan szerint az elmúlt években már sokan felismerték a TBSZ konstrukció előnyeit, azonban még mindig sokan félnek elkötelezni magukat a számlanyitás mellett, mondván, hogy nem tudnak 3, vagy akár 5 évre előre tervezni a jelenlegi bizonytalan környezetben. Pedig a TBSZ lényegében semmilyen kockázattal nem jár: a konstrukció minden befektető számára kedvező, hiszen nem kell előre kötelezettséget vállalni a befektetés futamidejére, az a konstrukció működése alatt szabadon megváltoztatható oly módon, hogy a legkedvezőtlenebb esetben a normál befektetési számlán elért eredmény adóterhe érvényesül (maximum 16%). A TBSZ előnyei azonban itt még nem érnek véget.
Milyen előnyökkel járhat a Tartós Befektetési Számla a befektetők számára?
- Lehetőséget biztosít a befektetések után fizetendő adó optimalizálására, akár teljes adómentesség elérésére.
- Adókedvezményben részesíti a hosszú távú befektetéseket.
- A TBSZ lehetőséget biztosít aktív kereskedésre, a portfólió folyamatos módosítására, ezzel a számlán a legoptimálisabb hozam elérésére.
- Portfóliókezelési szolgáltatást választó ügyfelek esetén szintén realizálható az adóelőny.
- A konstrukció jellegéből adódóan minden befektető számára kedvező, hiszen nem kell előre kötelezettséget vállalni az eszközölt befektetés futamidejére, az a konstrukció működése alatt szabadon megváltoztatható oly módon, hogy a legkedvezőtlenebb esetben a normál befektetési számlán elért eredmény adóterhe érvényesül (maximum 16%).
- A számla megnyitása már kisbefektetők számára is lehetséges, mivel a számla minimálisan 25.000 forinttal megnyitható. A számlán befektetett összeg a gyűjtőév folyamán bármikor tovább növelhető.
Milyen eszközökbe fektethető a TBSZ számlára befizetett összeg?
A Tartós Befektetési Számlán kizárólag magyar forint helyezhető el a gyűjtő év során, de 2012 januárjától már devizában denominált befektetési eszközökre - állampapír, kötvény, részvény vagy befektetési jegy - vonatkozó ügyleteket is le lehet bonyolítani a lekötési időszak alatt*. A lekötési idő alatt természetesen ezen termékek szabadon értékesíthetők, a portfólió összetétele bármikor változtatható.
Az alábbi videóban Nagy Bertalant kérdeztük arról, hogy szerinte hogyan érdemes 1 millió forintot befektetni és miért jó, ha a pénzt TBSZ számlára helyezzük:
Gyűjtőév
A számlanyitás éve. A gyűjtőévben december 31-ig van lehetőség a számlára történő befizetésekre. A gyűjtőévet követően már nincs lehetőség az adott TBSZ számlára történő további befizetésekre. Egy befektetési szolgáltatónál évente egy TBSZ számla nyitható.
3 éves lekötési időtartam
A gyűjtőévet követő három naptári éven belül a számláról történő forráskivonás esetén a számla automatikusan megszűnik. A számlán realizált hozam után a TBSZ-hez kapcsolódó 16%-os adó fizetendő.
Fontos eleme a konstrukciónak, hogy a 3 éves lekötési időtartam lejártával, tehát a 3. naptári év végén a befektető alábbi lehetőségek közül választhat:
- A számla teljes összegének felvétele, 10 %-os adóteher mellett, ami egyben a számla megszüntetését is jelenti.
- A számlán nyilvántartott összeg részbeni felvétele és a számla megtartása. Ebben az esetben a kifizetett összeg arányos növekményére kell csak a 10 %-os adót megfizetni.
4. és 5. lekötési év
Amennyiben a befektető a 4. és 5. évben nem von ki forrást tartós befektetési számlájáról, úgy az 5. év végén adómentesen jut befektetéseihez és annak hozamaihoz.
Abban az esetben, ha ezen időszak alatt forráskivonást kezdeményez a tartós befektetési számla automatikusan megszűnik, a befektetések hozama után 10 %-os (kedvezményes) adó fizetendő.
További információk:
Equilor Befektetési Zrt.
- Tel: (36 1) 430-3980
- www.equilor.hu
- www.facebook.com/equilor.hu
* Kérjük, vegyék figyelembe, hogy a Tartós Befektetési Számlán devizában denominált értékpapírokkal folytatott ügyletekre vonatkozó jogszabálymódosítás végleges szövege jelen cikk megjelenésekor még nem került kihirdetésre.
Jelen dokumentum sem önmagában, sem részben nem képez ajánlatot, vagy felhívást semmilyen tőkepiaci instrumentum jegyzésére, vagy megvásárlására, és sem maga a dokumentum, sem annak bármely tartalma nem tekinthető semmilyen szerződéskötésre, vagy kötelezettségvállalásra történő ösztönzésként. A dokumentum, vagy annak tartalmának ilyen felhasználásából, illetve azzal összefüggésben bármely más módon keletkező esetleges veszteségekért az Equilor Zrt. felelősséget nem vállal. Mielőtt bármilyen befektetési instrumentumban pozíciót vállal, feltétlenül győződjön meg, hogy megértette a piac működését és kockázatát, s az teljes mértékben megfelel saját - befektetési - céljainak és elvárásainak. A fentiekben közölt tájékoztatás nem teljes körű. A megfelelő befektetési döntés meghozatala érdekében kérjük, hogy tanulmányozza a tartós befektetési számlával kapcsolatos jogszabályi előírásokat - így különös tekintettel az SZJA tv. előírásait -, APEH állásfoglalásokat, valamint az EQUILOR Befektetési Zrt. üzletszabályzatát, kapcsolódó hirdetményeket. Az EQUILOR Befektetési Zrt. külön hirdetmény közzétételével értesíti ügyfeleit a tartós befektetési számlával kapcsolatos szerződéses feltételekről. A fentiekben közölt információk kizárólag tájékoztatásnak minősülnek és nem tekinthetők adótanácsadásnak, befektetési tanácsadásnak, befektetésre való ösztönzésnek, ajánlattételi felhívásnak. A fentiekben foglaltakért az EQUILOR Befektetési Zrt. nem felelős.
(x)