Környezetbarát távhő fűti jövőre a baranyai megyeszékhelyet
A PANNONPOWER Holding Zrt. ugyanis akkor fogja üzembe állítani jelenleg is épülő, 35 MW teljesítményű szalmatüzelésű erőművi blokkját. Ez - a már 2004 óta működő faapírték-tüzelésű kazánnal együtt - ugyanis teljes mértékben ki fogja váltani a fosszilis energiahordozókat a helyi hőtermelésből, kizárólag megújuló forrásokra alapozva azt.
Az új blokk a tervek szerint 90%-ban a környékbeli gazdálkodóktól beszerzett mezőgazdasági mellékterméket, jellemzően szalmát és kukoricaszárat, a fennmaradó 10%-ban pedig kimondottan erre a célra termesztett energianövényeket fog felhasználni, évente összesen mintegy 240 000 tonnát. Ezzel teljesen átstrukturálódik az erőmű energiafelhasználása. Jelenleg a hőtermelés egy részét földgáztüzelésű kazánok biztosítják, amelyek Oroszországból importált tüzelőanyagot használnak. Ezek tartalékba kerülnek, szerepüket átveszi a helyben termelt, teljes egészében megújuló forrásokból származó biomasszával fűtött új blokk. Ezáltal csökken az importtól való függés, valamint a világpiaci árak mozgásából és a hosszú szállítási útvonalakból eredő kockázat is.
Az erőmű működése így hosszú távon is fenntarthatóbbá válik. Kevesebb lesz a légkörbe juttatott szén-dioxid mennyisége.
Fontos szempont az is, hogy a beruházás által megtermelt többletjövedelem jelentős része a régióban marad, így nem a gázexportőrt, hanem a helyi termelőket és a költségvetést gazdagítja, hozzájárulva a térség fejlődéséhez. Mindemellett jelentős munkahelyteremtő, illetve -megtartó hatással is bír.
A zöldenergetikai projekt illeszkedik az EU és Magyarország célkitűzéseihez a megújuló energiák arányának növelésével kapcsolatban, és illeszkedik a várost élhetőbbé tenni igyekvő "Zöld Pécs" programba is.
A szalmatüzelésű kazán szén-dioxid semlegesen működik majd
A PANNONPOWER Holding Zrt. pécsi erőművében félidejéhez érkezett a legújabb fejlesztési projekt, amelynek eredményeképpen a jövő év végére a teljes város távfűtését biomasszából nyert energiával fogja a cég biztosítani. A 2004-ben üzembe állt első biomassza-blokk mellett épülő új blokkot rendhagyó módon elsősorban szalmával fogják majd fűteni.
Az ország legnagyobb teljesítményű szalmatüzelésű erőműve részben külön erre a célra termesztett energianövényeket, részben pedig a környékbeli termelők mezőgazdasági melléktermékekben jelentkező feleslegét fogja eltüzelni, éves szinten mintegy 240 000 tonnát. Környezetvédelmi szempontból az egyik legnagyobb előnye az lesz, hogy szén-dioxid semlegesen fog energiát termelni. A kazánokban zajló égés során ugyanis csak annyi széndioxid szabadul fel, amennyit az adott növény élete során előzőleg megkötött. Ráadásul az így a levegőbe került CO2-mennyiséget a következő évben felnövő szántóföldi növénykultúrák újra meg fogják kötni. Vagyis kialakul egy olyan körforgás, amelyből a légkörbe nem kerül ki szennyezőanyag-többlet.
Ha mindezt lefordítjuk a számok nyelvére, akkor a földgázról mezőgazdasági melléktermékre történő tüzelőanyag-váltás éves szinten összességében mintegy 150 000 tonna széndioxid kibocsátás megtakarítást eredményez. Ez egyfelől a pécsi erőműben megtakarított mintegy 85 000 tonna CO2, másfelől az országos villamosenergia-termelés szintjén (más, jelenleg földgáztüzelésű erőművi blokk kiváltásával) megtakarított földgázmennyiségből adódó, további 65 000 tonna CO2 mennyiségéből tevődik össze. Ez a mennyiség értelemszerűen a szükséges kibocsátási kvótamennyiséget hasonló mértékben mérsékli, így az egész ország számára előnyös.
(x)