Herczku György az október 18-án megrendezésre kerülő 2. Közép-Európai Vállalatfinanszírozási és Kockázati Tőke Konferenciánk előadója lesz.
A régión belüli határon átnyúló tranzakciók néhány éve váltak realitássá, de azóta jól látható ennek a folyamatnak a felerősődése. A kevés, de nagy értékű (100 millió Euró feletti) ilyen tranzakciók ma már domináns részt hasítanak ki a teljes M&A üzletből Közép-Kelet Európában (KKE). Ugyanakkor az EU csatlakozás óta nemcsak a Nyugat-Európai középvállalati szegmens, de a régióban megerősődő középvállalatok is növelték határon átnyúló vállalatfelvásárlási aktivításukat és a helyi vagy KKE fokuszú corporate finance tanácsadók nagy örömére mindez jelentősen emelte a tranzakciók számát a 10 és 30 millió Euró közötti akvizíciók tekintetében is. Különösen igaz ez a visegrádi országokon belüli tranzakciókra, amely azért jóval később keződött el, mint azt az elemzők többsége várta.
Mely szegmens (vállalati méret és szektorok) az, ahol a régión belüli akvizíciók a meghatározók és nem a régión kívülről jövő felvásárlási szándékok?
A régión belüli akvizíciós aktivitás felerősődése egyértelműen annak köszönhető, hogy bizonyos társaságok a saját iparágukban "kinőtték" a saját országukat és a hazai, sok esetben monopolisztikus piacon megszerzett és felhalmozott összegekhez keresik a terjeszkedési lehetőséget egy kevésbé fejlett vagy még nem konszolidált piacon. Ez a folyamat már több éve elkezdődőtt a nagyvállalati piacon több iparágban is (pl. Magyarországon a telecom, olaj, bank, Csehországban energetika, Lengyelországban olaj és IT területen), de folyamatosan gyűrűzik be a középvállalatok szintjére is. Ugyanakkor ezek a cégek versenyképesebbek is tudnak lenni, mert a földrajzi elhelyezkedés sok esetben nagyon szinergiákat biztosít a régióban lévő cégeknek, mint távolabbról jövő társaiknak.
A régión belüli tranzakciók mely jellemzőkben térnek el leginkább a multinacionális cégek által végrehajtott felvásárlásoktól?
A legnagyobb különbséget és egyben a legnagyobb kihívást a régiós ügyletekben a sok esetben meglévő szomszéd országgal szembeni ellenszenv leküzdése vagy menedzselése jelenti. Multinacionális vállalatok esetében is lehet(ett) hasonló problémákkal találkozni, de ezen cégek több kontinensre kiterjedő aktivitása és jobban védhető szakmaisága miatt ez kevésbé jelent problémát.
2. Közép-Európai Vállalatfinanszírozási és Kockázati Tőke Konferencia:
RÉSZLETES PROGRAM, ELŐADÓK, JELENTKEZÉS