A jóindulatú prosztata megnagyobbodás (BPH) nem rosszindulatú betegség, hanem a prosztata mirigyállományának szövetszaporulata, mely az 50 feletti férfiak kb. felénél alakul ki. A betegség szorosan összefügg a szervezet időskori hormonális változásaival, így az életkor előrehaladtával a gyakorisága egyre nő. Annak ellenére, hogy meglehetősen sok férfit érint, mégis csupán a megnagyobbodások 30-40 százaléka jár panasszal.
A BPH-ra jellemző tünetek között döntő jelentőségű a prosztata növekedési iránya. A hyperplasiás szöveteknek részleges, hólyag felé történő növekedése nem szükségszerűen vezet vizeletpangáshoz a hólyagban, így az elváltozás nem okoz gondot. Ugyanígy, a hólyagon belüli növekedés is majdnem mindig észrevétlen marad a beteg számára. Ám a hólyag felé megnagyobbodott szövet - bármily kicsi is az elváltozás - már panaszokat okoz. A megnövekedett prosztata a rajta áthaladó húgycsövet szűkíti, illetve össze is nyomhatja.
A vizelési zavarokat tekintve három fázisra osztható a megbetegedés.
- Az első stádium jellemzői a nehezebben induló vizelés, a gyengült a vizeletsugár, a meghosszabbodott vizelési idő, a gyakori és éjszakai vizelés. A húgyhólyag többé-kevésbé kiürül, de marad vissza vizelet.
- A második stádium idején a beteg nehezen, erőlködve tudja kipréselni a vizeletét. Jelentős mennyiségű vizelet marad a hólyagban, így nem sok idő kell, hogy újra telítődjön. Ezek a betegek nagyon sűrűn járnak vizelni. A hólyagban állandóan ott lévő, nagyobb mennyiségű vizeletre jellemző, hogy egy idő után megzavarosodik. Kialakulhat hólyaghurut, prosztatagyulladás, sőt még vesemedence-gyulladás is.
- A harmadik stádiumot a teljes vizeletürítési képtelenség jellemzi. Az állandó erőlködéstől a húgyhólyag izomzata elvékonyodik. A vizeletnyomás rátevődik a vesékre is, és veseműködési zavarokat okozhat.
A betegség diagnosztizálható végbélen át történő vizsgálattal, ultrahanggal, vizelési energiaméréssel. Statisztikák szerint a betegség a kor előre haladtával a férfiak többségét utóléri. Ezzel a kellemetlen tünetekkel járó betegséggel azonban nem szükséges együtt élni, hiszen a betegség megelőzhető, illetve korai stádiumban egyszerűen és jól kezelhető.
Enyhébb panaszok esetén a tünetek életmódbeli változtatásokkal is csökkenthetők. Jó hatású a fűszerszegény étrend betartása, alápárnázott ülés és az alkohol fogyasztás kerülése. Mind a megelőzésre, mind az enyhe tünetek kezelésére ajánlott az igen jó hatásfokú és mellékhatások nélküli gyógyhatású készítmény, a kétszeres mennyiségű tökmagolajat tartalmazó Peponen Aktív kapszula alkalmazása.
A Peponen Aktív kapszula egyszerre több területen fejti ki hatását. A tökmagolaj hatását és biztonságosságát számos klinikai vizsgálat és több millió beteg több mint 15 éves tapasztalata bizonyítja. A Peponen Aktív elsősorban az enyhe fokú BPH tüneteit - fájdalmas vizeletürítés, gyakori éjszakai vizelés - enyhíti, illetve gyakran megelőzi, illetve lassítja a kóros folyamatok kialakulását. Előrehaladottabb betegség esetén a Peponen Aktív fontos kiegészítője az urológus által előírt gyógyszeres terápiának. A prosztatára kifejtett jótékony hatása mellett magas telítetlen zsírsav tartalmának köszönhetően lassítja az érelmeszesedést is. A BPH előrehaladottabb esetében -pl. vizeletelakadáskor - már azonnali beavatkozásra van szükség. Ekkor katéter felvezetése az azonnali megoldás, melyet később műtét követ.
(X)