Élőben beszél Orbán Viktor
Rengeteget dolgoztunk, sokan és sokat. A közigazgatásban több százan, a kapcsolódó területekkel együtt pedig több ezren
– jelentette ki a miniszterelnök beszéde elején.
Majd a miniszterelnök megköszönte Orbán Viktor az uniós ügyekért felelős miniszternek, Bóka Jánosnak.
Utána rátért a geopolitikai helyzet értékelésére: mint mondta, a történelemkönyvek majd úgy emlékeznek meg erről az időszakról, amikor Donald Trump újra amerikai elnök lett és az európai patrióták elkezdték működésüket. Azonban szerinte azt is fontos megjegyezni, hogy
a mostani időszak a kelet felemelkedéséről szól.
Úgy véli, hogy a mostani időszak a geopolitikai átrendeződés korszaka. Ebben az időszakban az egyes országok a szomszédságukban akarnak rendbe tenni, ezért vennék fel Ukrajnát a NATO-ba, amit Oroszország nem akar és nem is fog hagyni.
Ezután arról beszélt, hogy Kína most áll a tömegtermelésről a magas hozzáadott értékű termékek gyártására. Ezt ismerte fel Orbán Viktor szerint Donald Trump, aki változást hoz a miniszterelnök szerint a „woke-kapitalizmus” korszaka után, miközben Európa a zöld átállással éppen lábon lövi magát a magyar kormányfő álláspontja szerint.
Itt van holnaptól az amerikai és brüsszeli világrend szkandere
– jellemezte az általa várt politikai átalakulást. Azt állítva, hogy a liberális demokráciák kora lejárt Törökországtól Iránon át az Egyesült Államokig, így most egy új világrend alakul ki, amely új kihívásokat hoz.
„Az egyetlen geopolitikai központ, ahol nem foglalkoznak a világpolitikai kérdésekkel, az Brüsszel” – mondta Orbán Viktor, aki szerint Európa nemhogy lemaradt a versenyben, ahogy azt a Draghi-jelentésben is leírták, hanem még el sem kezdett készülni a versenyre. Majd sorolni kezdte, hogy szerinte az Európai Unió nem megfizethető energiát akar, hanem zöldpolitikát, nem a családokat erősíti, hanem a gendertanok és a migráció mellett áll ki.
„Ez nem játék, ez háború és ez a harc a mi bőrünkre megy” – mondta Orbán Viktor, aki szerint Ukrajna már ráment a konfliktusra, Európa gazdasága pedig sérült, magasak az energiaárak, a szankciók pedig ártanak neki. Úgy értékelte, hogy ebben a helyzetben a magyar EU-elnökség növelte a nyomást, hogy a béketörekvésekre koncentráljanak az uniós tagállamok vezetői is. Szerinte nyitva kell tartani a diplomáciai csatornákat, a békét tűzték zászlajukra, most pedig ezt „a stafétát átadják az Egyesült Államoknak”, mert a békéhez erő kell.
Kiemelte, hogy megoldották Bulgária és Románia schengeni csatlakozását, elindították Albánia EU-csatlakozását, miközben a balkánt is közelebb vitték az uniós tagsághoz.
Majd Orbán Viktor arról beszélt, hogy az olasz miniszterelnökkel, Giorgia Melonival lázadást indítottak a migrációs politikában, valamint megalapították a Patrióták Európáért EP-frakciót, hogy segítsék a politikai fordulatot.
Ezután a magyar gazdaságról kezdett beszélni, amelyben az eddigi eredmények kapcsán kiemelte, hogy 1 millió új munkahelyet teremtettek, amellyel elérték a teljes foglalkoztatást, csökkkentették a családok és a cégek adóit. Majd azt mondta a miniszterelnök, hogy átszervezték a kutatástámogatásokat, új technológiák felé fordultak, például a magyar műholdgyártás alapjait fektették le.
Címlapkép forrása: EU