Van megoldás, ha nem hasít a mobilnet: az új építésű ingatlanoknál a térerő az egyik legnagyobb kihívás
Ingatlan

Van megoldás, ha nem hasít a mobilnet: az új építésű ingatlanoknál a térerő az egyik legnagyobb kihívás

Már a tervezés során foglalkozni kell a mobilhálózati lefedettséggel, a nagy volumenű ingatlanberuházásoknál – lakóparkoknál, irodaházaknál, új városi közösségi tereknél – ugyanis a végfelhasználók ügyfélelégedettségére is negatív hatása lehet, ha elmarad a mobil lefedettség előzetes megtervezése. A legkorszerűbb építési technológiák miatt a mobilhálózati lefedettség sok esetben nem lenne megfelelő, pedig ma már legalább olyan fontos, hogy a közművek mellett a megfelelő minőségű távközlési infrastruktúra, így a mobil lefedettség is rendelkezésre álljon. Az ingatlanfejlesztők és infrastruktúraszolgáltatók együttműködése biztosíthatja, hogy a korszerű szigetelés ellenére is legyen térerő a lakásokban, irodákban és mélygarázsokban, valamint a hálózat bírja a megnövekedett terhelést.
A nehezebb időkben is építsük közösen tovább a hazai építőipart!

A mobilszolgáltatóknak nagyon szigorú lefedettségi követelményeknek kell megfelelniük, amit a szabályozó hatóság rendszeresen ellenőriz is, ugyanakkor ez nem biztosítja automatikusan az újonnan épített ingatlanok lefedettségét. A probléma elsősorban az újépítésű ingatlanoknál, továbbá a föld alatti létesítmények, például a mélygarázsok, a liftek és a takarásban lévő épületrészek esetében merül fel. 

Jellemzően a korszerű építőipari megoldásokat alkalmazó épületek akadályozzák a megfelelő térerőt,

ezeknél ugyanis gyakran használnak az elektromágneses hullámokat jobban csillapító anyagokat, mint az acéllemez, a szendvics szerkezetű acélcsarnok, a vastag vasbetonfalak vagy a fémgőzölt üveg. Az egyre terjedő legkorszerűbb 5G technológiák esetében még komplexebbé teszi a helyzetet, hogy az ahhoz használt frekvencián a hullámok sokkal kisebb távolságra terjednek, így ugyanakkora terület lefedéséhez több antennára van szükség. 

CETIN4
Kübler-Andrási Judit, a CETIN Hungary Zrt. vezérigazgatója

Amikor az építőipari technológia rontja vagy akár blokkolja a beltéri hálózati lefedettséget, a szolgáltatófüggetlen beltéri antennarendszerek kiépítése jelenti a megoldást.

Kübler-Andrási Judit, a CETIN Hungary Zrt. vezérigazgatója szerint, ha az ingatlanfejlesztők és infrastruktúraszolgáltatók már a tervezés során együttműködnek, az egyszerűbbé és költséghatékonyabbá teszi a fejlesztéseket. Így elkerülhető, hogy

utólag sokkal költségesebben kelljen kialakítani az ügyfelek elvárásait kiszolgáló mobilinternet- és telefonhasználatot biztosító megoldást.

„Saját baráti társaságomban is többször hallottam arról a problémáról, hogy újépítésű társasházi lakásba költözés után a lakások okos szolgáltatásai azért nem voltak irányíthatók távolról hónapokig, mert se a garázsban, se a lakások belső részein nem volt megfelelő térerő – ez a kellemetlen helyzet megelőzhető lenne” – tette hozzá.

Együttműködés a tervezéstől az üzemeltetésig

A CETIN Hungary Zrt. ennek megoldására szolgáltatófüggetlen antennarendszert épít ki üzleti ügyfeleinek és azok végfelhasználóinak. Ezek az antennarendszerek nagy forgalmú területeken, illetve hálózatelérési szempontból kedvezőtlen tulajdonságú épületekben – irodaházakban, gyárakban, sportközpontokban és kiemelt városi csomópontokon – biztosítanak tökéletes hang- és adatkapcsolatot.

A hatékony tervezésben - a szakmában röviden BIM-ként ismert digitális módszertan - az épületinformációs modellezés segít. Itt az építészeti projekt összes szereplője egyetlen közös, vizuálisan is megjeleníthető platformon – egy részletes információkat tartalmazó 3D modellen – tud dolgozni a tervezés első lépéseitől fogva. A BIM ráadásul az ingatlanfejlesztési projektet a tervezéstől kezdve a kivitelezésen át a napi üzemeltetésig végigkíséri.

Ki gondoskodjon a hálózati lefedettség kiépítéséről és működtetéséről?

Az új ingatlanberuházásoknál a beltéri lefedettségről tipikusan az ingatlanfejlesztőnek kell gondoskodnia. "A beruházó és a felhasználók érdeke is, hogy az összes mobilszolgáltató ügyfelének legyen megfelelő szolgáltatása az épületben, azaz a többszolgáltatós (multioperátoros) hálózat kiépítése az optimális megoldás" – hangsúlyozta Kübler-Andrási Judit.

CETIN2

Ilyenkor a beruházó helyett a szolgáltatófüggetlen antennarendszer kiépítését, majd üzemeltetését végző cég állapodik meg valamennyi hazai mobilszolgáltatóval, és gondoskodik a rendszerhez való csatlakozásukról. A kiépítés után a többszolgáltatós infrastruktúrák működtetése többféle módon történhet, a legelterjedtebb, hogy a projektet követően az a cég tartja karban a hálózatot, amelyik azt megtervezte és telepítette. 

Milyen költségei és fázisai vannak egy ilyen hálózatfejlesztésnek?

A hálózat kiépítésének költsége nagyban függ az épületek nagyságától és az építési technológiától is: jelentős különbségek vannak például egy teremgarázs egy kiválasztott szintjének részleges és egy gyárépület teljes lefedettségének költsége között.

Amikor felmerül egy ilyen hálózatbővítési igény, a legfontosabb a megoldandó probléma felmérése és a tényleges ügyfélelvárás megismerése, megértése. Ennek fontos része a tervezéshez és ajánlatadáshoz szükséges információk összegyűjtése:

hány darab és mekkora épület ellátásáról van szó, milyen technológiák biztosítása szükséges, hányan és mire fogják használni a területet, szolgáltatásokat.

Ekkor kezdődhet a magasszintű tervezés, vagyis a HLD (High Level Design), ami alapján már lehetséges közelítő bekerülési költséget is számolni.

Ezt követi a részletes tervezés, vagyis a LLD (Low Level Design), amely során a helyszínen mérik fel, hogy az aktív berendezéseket, az áramellátást, illetve a passzív infrastruktúra elemeit (pl. kábelezés, antenna- és berendezéstartó szerkezetek) hol lehet elhelyezni.

Vannak már jó gyakorlatok?

Itthon is egyre több beruházó ismeri fel, hogy a felhasználói igények megfelelő kielégítése érdekében már a tervezés legelső szakaszában érdemes foglalkozni a mobilhálózati lefedettséggel, ezt számos jó gyakorlat is igazolja. A CETIN Hungary a Kopaszi-gát megbízásából a BudaPart fejlesztési területén – a BudaPart Downtown (BOG iroda) és a BudaPart Radisson Hotel épületekben – létesített ilyen rendszert, amelyen mindhárom magyarországi mobilszolgáltató elérhető lesz. Így a várt több tízezer leendő lakó mellett szálloda, irodák, üzletek és közösségi terek használói számára is hosszú távon biztosítható a kommunikációs igények magas szintű teljesítése. Az elmúlt hónapokban a vállalat többek között a fővárosi Hotel Dorothea, a szántódi Balaland Hotel és a Minaro Hotel Tokaj hálózati fejlesztésében is részt vett.

Képek: CETIN Hungary Zrt.

A cikk megjelenését a CETIN Hungary Zrt. támogatta.

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hoppá: jönnek az új bónusz állampapírok, ennek sokan nem fognak örülni!
Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Képes leszel megtalálni a számodra legmegfelelőbb befektetési terméket, miközben olyan gyakorlati stratégiákat sajátítasz el, amiket azonnal bevethetsz a sikeres befektetésekhez!

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Portfolio-MAGE Automotive Industry 2025
2025. március 26.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
ház lakásvásárlás lakás ingatlan vásárlás biztosítás szerződés