Az egész gazdaság zöldítésében kiemelt szerepe van az építésügynek, az építőiparnak, az ingatlanpiacnak, a városok infrastruktúrájának. Legyen szó azonban a fenntartható építőanyagok alkalmazásáról, a karbonlábnyom csökkentéséről, energetikai beruházásokról, vagy bármely ingatlantípus felújításáról, sok még a tisztázandó kérdés. Éppen ezek elősegítésére jönnek létre az olyan fórumok, beszélgetések, mint ami a szeptember 12-i fenntarthatósági konferenciánkon is várható. A rendezvényen már a nyitóelőadás során is kiemelten foglalkozunk az építési szektorral:
Csepreghy Nándor, az Építési és Közlekedési Minisztérium miniszterhelyettese tart nyitóelőadást a konferencián.
Ezt követően a vállalati kerekasztal-beszélgetésünk során a különböző iparágak közül - agrár, logisztikai, kiskereskedelem, - az ingatlanszektor sem maradhat ki. A legaktuálisabb fenntarthatósági ingatlanpiaci kérdésekről Gereben Mátyás, a CPI országigazgatója fog beszámolni.
Fókuszban a zöld közlekedés, város és épületek
A délutáni szekciók sorában az ingatlanfelújítások fontosságáról, arról a paradigmaváltásról, ami most csapódott be az ingatlanpiacra, az épületek karbonsemlegesítési nehézségeiről és lehetőségeiről, olyan szakértők beszélgetnek, mint:
- Ámon Ada, főosztályvezető, Klíma és Környezeti Főosztály, Budapest Főváros Önkormányzata
- Csernus Dóra, vezető klíma- és környezetpolitikai szakértő, Egyensúly Intézet
- Gyertyánfy Miklós MRICS, működési vezérigazgató-helyettes, Gránit Pólus
- Lévai Gábor, ügyvezető, Green Brands Hungary
- Radványi Gábor, főépítész, Futureal
Az épített környezet fenntarthatóvá tétele közös ügy
A Portfolio konferenciája mellett jövő héten indul a HuGBC Zöld Építés Hete, ahol szintén a környezettudatos építés jó példáiról, a karbonmentes építésről lesz szó. A környezetvédelem, a klímacélok és a fenntarthatóság ma már nem csak trend és ügyes PR-fogás, hanem stratégiai gondolkodás, elvárt viselkedésforma és a jövő működőképes gazdaságának alapeleme. A programsorozat szakmai beszélgetésekkel és gyakorlati műhelymunkával segíti elő a szektor szereplőinek innovatív gondolkodásmódját, kreativitását. A cél, az épületekkel kapcsolatos kibocsátások globális szén-dioxid lábnyomának (37%) jelentős csökkentése. A Zöld Építés Hetén 14 budapesti és 2 vidéki helyszínen tekinthetőek meg a környezettudatos építés jó példái.
Címlapkép forrása: Animaflora via Getty Images