Számtalan meghatározó esemény történt az építőiparban a 2021-es év első hónapjaiban, az Otthonteremtési és felújítási támogatások, a kedvezményes lakásépítési áfa, az emelkedő élőmunka-, és anyagárak, a gyártási, valamint a szállítási fennakadások mind hatást gyakoroltak a hazai építkezésekre. Némelyikük csak átmeneti időre, mások viszont huzamosabb időre is meghatározhatják, hogy milyen árakon, és milyen hosszú kivitelezési idővel kell most számolnia a megbízóknak.
Veit Tamást, a Cemix ügyvezető igazgatóját kérdeztük arról, hogy a támogatások és az emiatt megugró kereslet az építőanyagok iránt, okozott-e hiányt, illetve generál-e számottevő növekedést az árak tekintetében. A szakértő is megerősítette, hogy a felújítási támogatások érezhetően felpörgették a piacot, amire rásegített főként az első két hónapban az enyhébb időjárás. Továbbá 2020 márciusához hasonlóan megfigyelhető volt a Covid-19 járvány harmadik hulláma miatt bevezetett szigorító intézkedések generálta elővásárlások felfutása is. Mint mondta, a cég szegmensében az erősebb kereslet nem jelentett gondot a kiszolgálásban, hiszen a gyártókat nem érte váratlanul a nagyobb érdeklődés.
Az árnövekedés még csak ezután következik
Veit Tamás arról is beszámolt, hogy még csupán a negyedév végén kezdett begyűrűzni az egyes külső tényezők hatása az anyagárakba:
Ezeknek az árfelhajtó hatása az elkövetkező időszakban lesz sokkal inkább érezhető. A világszinten tapasztalható alapanyagár-emelkedés hajtja fel a hazai árakat is. Ennek egyik oka a kínálatnál magasabb kereslet, amire ráerősít a gyártási kapacitások kieséséből eredő alapanyaghiány, illetve a szállításból és a konténerek rendelkezésre állásából adódó problémák.
A hazai építőiparra is hatást gyakorló külső tényezők között ott van például a Szuezi-csatornában történt fennakadás, vagy a BASF német gyárában lévő tűzeset. Szerencsére a csatornában elakadt hajó a szakértők szerint átmeneti fennakadást okozott csak, és pár héten belül visszaállhat a megszokott rend. A BASF német gyárában történt tűzeset viszont a Cemix információi szerint kihat majd az egész évre és valószínűleg a jövő évre is. Ez, az alapanyag-ellátási problémák mellett, drasztikus áremelést okoz az alternatív alapanyagoknál is.
Ekkora gyártási áremelkedést valószínűleg az építőanyaggyártók kénytelenek lesznek majd megjeleníteni az értékesítési árakban is, ami hatással lesz a színező vakolatok mellett, a beltéri és a fa festékek árszintjére is.
- mondta el Veit Tamás, akit arról is kérdeztünk, hogy milyen megoldással tud erre reagálni egy anyaggyártó. Mivel a színezővakolatok kötőanyagául használt alapanyagok mindegyike valamilyen tulajdonságban különbözik, ezért egy az egyben való kiváltásuk alternatív kötőanyaggal nem lehetséges, és az új receptúrával készülő színezővakolat kifejlesztése és tesztelése sem egyszerű feladat. A szakérő szerint egy ilyen helyzetben a rendelkezésre álló tudás és tapasztalat a kulcs. A magyarországi szakembergárdának, illetve az elmúlt évek intenzív kutatás és fejlesztési tevékenységének köszönhetően, ők a Cemix-nél gyorsan tudtak reagálni.
A jelenlegi általános alapanyaghiány abból a szempontból is nehezíti az építtetők helyzetét, hogy nem valószínű, hogy a közeljövőben megoldódik.
A jelenlegi alapanyaghiány nem csak az idei évre, de a 2022-es esztendőre is kihat majd, és a magasabb árakban még később is érezhető lesz.
Másból is szűkén leszünk a következő időszakban
Az igazgató egy másik várható áremelkedésre is felhívta a figyelmet. A koronavírus miatt bevezetett járványügyi intézkedések által leginkább sújtott iparágakból sokan átmenetileg az építőiparban helyezkedtek el. Nagy részük az intézkedések enyhítésével valószínűleg vissza fog térni eredeti szakmájához, így munkaerőhiányra és a kivitelezések csúszására is számítani lehet.
A munkadíjakat illetően emelkedésre számítunk, mivel több tényező is erre utal.
- összegezte a helyzetet az igazgató, majd hozzátette, hogy emellett a megrendelések emelkedésének irányába is számos tényező hat. A felújítások támogatásán és az 5%-os áfán túl, a közelgő választási év is mind növekedést eredményez, vagyis jelenleg az építőiparban dolgozók számának csökkenése mellett a növekvő építőipari aktivitás is a munkadíjak emelkedését vetíti előre.
A digitalizáció segíthet, de az is csak lassan
A hatékonyabb munkaszervezés és az ezt alapjaiban támogató digitalizáció talán orvosolni tudja a hiányokból fakadó problémák egy részét. Veit Tamás ennek kapcsán kihangsúlyozta, hogy fontos lenne, hogy a digitalizált forma ne csak a korábbi folyamatok leképezését jelentse, hanem új funkciókat adjon, és új lehetőségeket nyisson meg a további fejlődésre. Mindez komoly újragondolást és más szemléletmódot igényel.
A digitalizáció folyamatos az építőiparban is, de véleményünk szerint a felhasznált anyagok sokszínűsége, az épületek egyedisége, az iparági folyamatok összetettsége és a résztvevők eltérő digitalizáltsági foka más iparágakhoz képest lassabb fejlődét tesz lehetővé.
A cikk megjelenését a Cemix támogatta.