Alapvetően örülünk a barnamezős, rozsdaövezeti programnak, a szomszédos fővárosokban is ez most az egyik legfontosabb városfejlesztési téma. Fontos azonban, hogy szakértői egyeztetések útján történjen ez a kijelölés, ne csak kormányrendelet útján - hívta fel a figyelmet Erő Zoltán, főépítész, Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatal.
A piaci alapú mellett a szociális alapú lakásvásárlás is nagyon fontos kérdés, a bérlakások piacán ugyanakkor fejlesztőként nagyon nehezen jön ki a matek. A 4000 forintos négyzetméterenkénti bérleti díj az alja annak, hogy megfelelő hozamok legyenek, ezért is kellenek a programba olyan elemek, ami a piaci és a szociális lakhatás kialakulását segítheti - mondta el Kiss Gábor, ügyvezető igazgató, Metrodom Kivitelező Kft.
A cél, hogy évente legalább 20 ezer lakás épüljön és ennek egy része legyen bérlakás, de ezt komplexen kell kezelni, városfejlesztési, társadalompolitikai, szociális, politikai szempontból - emelte ki Scheer Sándor, vezérigazgató, Market Építő Zrt.
A rozsdaövezetek területeiről már korábban is készültek anyagok, ezeket felül kell majd vizsgálni, de egyébként ezek ismertek. Éppen ezért a területek kapcsán nagy változtatásokra nem valószínű, hogy számítani kell - tette hozzá Schneller Márton Domonkos, Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztésének végrehajtásáért felelős helyettes államtitkár, Miniszterelnökség.
Ma mindenki egy évre köt bérleti szerződést Magyarországon, ami sem a bérlőnek, sem a bérbeadónak nem jó megoldás. Kellene egy közép és egy hosszabb távú szabályozás, hogy a bérlők nagyobb biztonságban legyenek és a bérbeadóknak is legyen egy kiszámíthatóság - mondta el Dr. Ódor Dániel, Partner, Taylor Wessing.
Az esemény összefoglalója:
A lakás 2020 Konferencia további előadásai és panelbeszélgetése az alábbi cikkekben lévő videókra kattintva tekinthető meg:
Címlapkép forrása: Stiller Ákos