Az első nyilvános táncmulatságot 1865 januárjában tartották a Feszl Frigyes tervezte épületben, amit majd csak egy hónap elteltével, február végén adtak át hivatalosan a város számára. Az épület elődjét, a Redoute-ot és a Vigadót is a táncmulatságok helyszínéül szánták alkotóik, hiszen akkoriban nem volt Pest városának megfelelő méretű bálterme, amelyet a Vigadó megnyitása az 1865. évi báli szezon nyitányára megoldott - áll a Vigadó közleményében.
A többfunkciós alkalmazhatóság természetesen már az első években előnyt jelentett - rövid időn belül a kor legsikeresebb nemzetközi zeneszerzői is felléptek a Díszteremben. A ma is összművészeti központként működő Vigadóban, Európában egyedüliként hat művészeti ág egy napon, egy időben lehet jelen. Az épületben a történelmi terek mellett rendelkezésre állnak azok a produkciós helyszínek - konferenciaterem, koncertterem, kiállító helyiségek, könyvtár, Kamaraszínház terem - is, amelyeknek köszönhetően a műemléki helyreállítás után, a Vigadó újra beléphetett a főváros és az ország legfontosabb kulturális színterei közé.
Ahogyan 1865-ben egy hónapon keresztül ünnepelték a megnyitást, úgy erre emlékezve, idén a Magyar Művészeti Akadémia is ezen időszakban készül az átadás kerek évfordulójának megünneplésére, számos érdekes programmal, melyek listája ezen a linken érhető el.