Széles a skála az árakban
Az FHB a bérleti díjak bemutatásához a legfontosabb portálok hirdetési adatait használta fel, és az elérhető alsó kategóriától a luxusig figyelembe vették az adatokat. Mintegy 10 ezer, még kiadó lakóingatlan adata alapján határozták meg a városrészekre jellemző értékeket. A belső kerületekben (V.-VI.-VII.) és a XIII. kerületben találták a legtöbb kiadó lakást. Az egyes kerületekre számított átlagos bérleti díjak között akár háromszoros különbség is lehet. A Vár presztízsének köszönhetően az I. kerület átlagosan 170 ezer forintos bérleti szintje a legmagasabb, míg Csepelen a legolcsóbb lakást bérelni, mivel a XXI. kerületben 57 ezer forint az átlagos havi díj. Természetesen a kerületeken belül a lakás elhelyezkedése és a lakás minősége meghatározóan befolyásolja a díjat.
Hirdetési adatok alapján számított bérleti díjak (ezer forint/hó)
Forrás:Otthontérkép.hu
Érdekesség, hogy a budai zöldövezet esetében akkor is jellemzőek a magas bérleti díjak, ha a városrész nehezebben közelíthető meg, mint például a II/A kerület. Ezek a városrészek olyan bérlők körében kedveltek, akik közül akár csak az egyik családtag jár be minden nap a belvárosba. Másrészt az is igaz, hogy a kínálat magasabb szintje is érzékelhető, mert a nagy értékű ingatlanokat a piacon bekövetkezett értékcsökkenés miatt nem szeretnék most eladni a tulajdonosok, és a későbbi áremelkedésben bízva átmenetileg bérbeadással próbálkoznak. A Duna mentén is látható sötétebb mintázat jelzi a magasabb árakat, mert ezek a területek hagyományosan népszerűek a lakást bérlők körében. Újlipótváros lakásai és a XIII. kerület külsőbb részeiben újonnan épült lakások szintén kedveltek. Itt a praktikus elrendezés és az alacsonyabb közös költség vonzza a bérlőket.
Hogy mik a lakásbérlés legfontosabb szempontjai, azt megtudhatja a Pénzcentrum.hu legfrissebb cikkéből .
De mit is jelent ez négyzetméterre vetítve?
A lakásárakhoz hasonlóan a bérleti díjak esetében is gyakran vizsgált mutató az egy négyzetméterre jutó (fajlagos) bérleti díj. Ennek alapján elmondható, hogy a maga 1200 Ft/nm alatti bérleti díjával a IV. kerület a legolcsóbb, ahol általában 65 nm körüli lakásokat kínálnak bérletre. Ezt az magyarázza, hogy a metrótól távolabb eső részektől akár egy óránál hosszabb ideig is tarthat beérni a központba. Nem sokkal magasabbak a fajlagos bérleti díjak a XV., XVII., XXI., és XXIII. kerületekben sem.
Az árak alakulását és területi megoszlását elemezve az sem meglepő eredmény, hogy a hirdetésekből vett jelzővel "jó közlekedésű", ugyanakkor zöldövezeti, pasaréti, rózsadombi, naphegyi és gellérthegyi lakóingatlanok bérleti díja fajlagosan az alsó harmadba tartozó kerületeknek jellemzően duplája, azaz 2400 Ft/nm körül alakul. Természetesen az egyetemisták döntő többsége nem ebből a szegmensből válogat, és még a mérsékeltebb árú kerületekben is inkább az alacsonyabb bérleti díjért hozzáférhető lakásokat keresik.
Hirdetési adatok alapján számított 1 négyzetméterre jutó bérleti díjak (forint/nm)
Forrás:Otthontérkép.hu
Bérlés helyett érdemesebb vásárolni?
Az FHB kalkulációi alapján a budapesti lakások bérleti hozamai inkább egyszámjegyűek: 7-9% között mozognak a különböző kerületekben. A tulajdonosoknak természetesen ezen felül a lakás értékének emelkedéséből is származhat nyeresége. A befektetésen gondolkodókat a válság egyrészt figyelmeztethette a korábbi kincstári optimizmus törékenységére, mert kiderült, a lakásárak nem emelkednek folyamatosan. Másrészt az FHB Lakásárindex alakulása alapján elmondhatjuk, hogy az árcsökkenés lelassult, megállt, így egy aktuális vásárlással optimális beszállási pontot találhat a vevő. A kiadók döntését pedig az is befolyásolja, hogy még mindig jobb lehet egy gondosan kiadott lakás, mint egy üresen álló. Az utóbbi esetben a bérbeadónak az ingatlan fenntartási költségeit (finanszírozás, közös költség és a minimális rezsi) kell szembeállítania a gyorsabb amortizációval.
Ugyanakkor az sem szabad elfelejteni, hogy egy esetleges két szobás lakás megvásárlása esetén az egyik szobát akár ki is lehet adni albérletbe, így az esetleges hitel törlesztése, vagy az új lakás fenntartásának költsége máris jelentős mértékben csökkenthető. Ez pedig nyomós érv lehet egy pesti lakás megvásárlásához megfelelő mennyiségű önerővel rendelkező család számára.