Egyedülálló engedélyt kapott a Széchenyi István Egyetem
Gazdaság

Egyedülálló engedélyt kapott a Széchenyi István Egyetem

Portfolio
A pilóta nélküli könnyű légijármű-rendszerekre vonatkozó üzembentartói engedélyt (Light UAS Operator Certificate – LUC) kapott a győri Széchenyi István Egyetem, amellyel egész Európában első felsőoktatási intézményként szerezte meg a 2021-ben bevezetett, az európai drónszabályozás keretei között kiadható legmagasabb szintű engedélyt.
2025. május 6-án újra körüljárjuk, hogyan hat a LegalTech és a DigitalCompliance a versenyképességre és melyek a digitális térben való vállalati jelenlétet meghatározó legfontosabb jogi-szabályozási területek.

Teljes körű átvizsgálást követően kapta meg azt a pilóta nélküli könnyű légijárművek rendszerének (UAS) üzemeltetéséhez kapcsolódó engedélyt a győri Széchenyi István Egyetem, amely alapján rugalmasabban végezhet drónokkal kapcsolatos kutatás-fejlesztési tevékenységeket. Az összetett eljárás során a Légügyi Felügyeleti Hatóság a felsőoktatási intézmény alkalmasságát vizsgálva megállapította, hogy az kész a biztonságos üzemeltetésre, és birtokában van az összes szükséges kompetenciának.

Ennek a jelentőségét tovább emeli, hogy az EU-ban a regisztrált 1,8 millió UAS-üzembentartó között mindössze mintegy 30 rendelkezik LUC engedéllyel

– írta közleményében az egyetem.

Az oktatási szegmensben a megkapott engedély lehetővé teszi a hallgatóknak, hogy az iparági szabványoknak megfelelően tanuljanak és végezzenek gyakorlati munkát, szakértői felügyelet mellett. A kutatás területén a drónok használata széles körű lehetőségeket kínál például a térinformatikában, a környezeti monitorozásban vagy akár a közlekedési rendszerek fejlesztésében. A LUC engedély birtokában a Széchenyi István Egyetem kutatói saját projekteket indíthatnak, és olyan speciális műveleteket végezhetnek, amelyek a jelenlegi szabályozási környezetben nagy adminisztrációs teherrel járnának, és lassíthatnák a projektek előrehaladását.

Az engedély kiadása az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség egységes, minden EU-tagállamra vonatkozó azonos keretrendszere alapján történik. Az irányelvek különös hangsúlyt fektetnek a drónok biztonságos és jogszabályoknak megfelelő használatára, a légtér védelmére, az adatvédelemre és a magánszféra tiszteletben tartására. Az engedély megszerzése újabb bizonyítéka annak is, hogy intézményünk nemcsak hazai, hanem nemzetközi szinten is meghatározó szereplője a felsőoktatásnak és a kutatás-fejlesztésnek

– emelte ki dr. Drotár István, a Digitális Fejlesztési Központ vezetője.

Címlapkép forrása: Széchenyi István Egyetem

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Szép csendben egy másik ország lehet EU-tag hamarosan, amíg a világ Ukrajnáról beszél
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet