FONTOS Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum
Alig ismertek itthon a közvetlen EU-források, pedig nagy lökést adhatnának a hazai cégeknek
Gazdaság

Alig ismertek itthon a közvetlen EU-források, pedig nagy lökést adhatnának a hazai cégeknek

Az operatív programokhoz képest Magyarországon a közvetlen EU-alapok ismertsége jóval alacsonyabb, pedig a direkt támogatások aránya folyamatosan nő, amelyek jelentősen erősíthetik a pályázó cégek versenyképességét - mondta Petri Bernadett, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) ügyvezető igazgatója a Portfolio Budapest Economic Forum 2024 konferencián. A közvetlen uniós források felhasználásának koordinációjáért felelős miniszteri biztos kiemelte: e forrásokból 12-13 eurót hoznak el a hazai szereplők évente, míg az EU-átlag közel 60 euró.

Petri Bernadett előadása a versenyképesség és a fejlesztéspolitikai kohézió kérdését járta körbe az uniós források tükrében. A Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) ügyvezető igazgatója elmondta: az EU Kohéziós Alapjából finanszírozott operatív programokhoz képest Magyarországon (és az egész régióban) a közvetlen EU-alapok ismertsége jóval kisebb.

Pedig a közvetlen források a jelenlegi hétéves európai uniós költségvetésnek elég tetemes részét teszik ki (377 milliárd euró).

Kiemelte: a közvetlen uniós források az EU költségvetésében az agráralapok és a kohéziós alap mellett egy hasonló nagyságrendű tételt jelentenek, és az EU büdzséjében az arányuk folyamatosan nőtt. Ezeknél a forrásoknál nincs egy meghatározott érték, amit mindenféleképpen egy adott tagállamnak kell juttatni.

A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium közvetlen uniós források felhasználásának koordinációjáért felelős miniszteri biztosa rámutatott arra, hogy

a közvetlen uniós forrásokból 12-13 eurót hoznak el a hazai szereplők évente, míg az EU-átlag közel 60 euró, és vannak olyan tagországok, amelyek még ennek is a többszörösét tudják lehívni.

MM_Portfolio_Budapest Economic Forum-251
Petri Bernadett (Fotó: Mónus Márton / Portfolio)

Felsorolt pár példát, hogy a közép-kelet-európai régió (és azon belül Magyarország) mennyire marad el a direkt EU-források szerzésében a sikeres országoktól​:

  • Bár a kutatók arányában alig maradunk el az EU-tól (4.471 vs 4.639/1.000.000), az 1 kutatóra eső támogatásban mégis jelentős a lemaradásunk.
  • A lakosságarányos támogatás-összegünk az utóbbi 3 évben jelentősen nőtt (4-ről 13 euróra) de a többi országban ez még jobban emelkedett, ezért tovább nőtt a lemaradásunk.
  • Az EU 250 régiójából a top20 hozta el a Horizon Europe források felét, a másik felén a többi 230 régió osztozott. A legjobb magyar régió a 70. (a többi nincs az első 200-ban).

Petri Bernadett azonban kihangsúlyozta: nem arról van szó, hogy egyszerűen Magyarország vagy a régió nem tanult meg megfelelően pályázni, vagy adott esetben a hazai projektek gyengébb minőségűek lennének, hanem sokkal inkább egy olyan illeszkedési problémáról, hogy a kiírások meghatározása, azok a célok, amelyekre az Európai Unió pénzt szán, sokszor nem megfelelően illeszkednek ahhoz, mint amire szükség van Közép-Kelet-Európában.

Petri Bernadett kiemelte: a közvetlen pályázás több, mint pénzszerzés, utat nyithat az európai versenyképesség felé, a dinamikus fejlődés felé. A miniszteri biztos felhívta a figyelmet arra, hogy a kutatás-fejlesztés a direkt uniós programokból támogatható tevékenység.

A direkt EU-forrásokra történő pályázásnak vannak speciális feltételei és jellegzetességei​. Eszerint

  • a pályázatokat Brüsszelben bírálják el​,
  • gyakran már a pályázat beadásához is nemzetközi konzorcium a feltétel,
  • az EU általában nem biztosít 100%-os támogatást, alaptól és kiírástól függően akár 20-60% önerő szükséges.

Címlapkép forrása: Mónus Márton / Portfolio

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Holdblog

Ilyen jól úsznak a kenguruk?

Új-Zéland az élen jár a lakosságarányos olimpiai érmek számában. Ausztrália pedig 27 milliós lélekszáma ellenére sem tud kiesni az éremtáblák első 10 helyéről. De miért... The post Ily

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
IMG_0568