Adómentes lesz a tulajdonszerzés startupokban
Gazdaság

Adómentes lesz a tulajdonszerzés startupokban

A startup vállalkozások régi álma válik valóra január 1-jétől. Jövő évtől ugyanis ezek a cégek adómentesen adhatnak részesedést munkavállalóiknak és vezető tisztségviselőiknek. Így ezeknek a személyeknek a tulajdonosi szemléletmódja és motivációja most már kerülőutak nélkül is adóhatékonyan biztosítható.
Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni!

Egy startup vállalkozás sikerességében és kifutásában nagy jelentőséget játszik a vezetők és a munkavállalók elkötelezettsége, hosszútávú motivációjának megteremtése. Ennek az egyik legjobb módja a kezdő cégeknél, ha a cég életében kulcsszerepet betöltő személyeket – akár egy azonnali juttatáson vagy egy lehívható opción keresztül – tulajdonrészhez juttatjuk a cégben.

Ez azonban egészen mostanáig adózási szempontból rendkívül körülményes és drága volt. Abban a pillanatban ugyanis, ahogy a munkavállaló vagy a vezető tisztségviselő részesedéshez jutott, a tulajdonrész piaci értékét munkaviszonyból származó jövedelemként le kellett adóznia. Az adószabályok különösen az opciós programok indítását nehezítették: ilyenkor ugyanis az opció lehívásakor kellett felmérni a megszerzett részesedés piaci értékét. Márpedig ez – ha a társaság valós piaci fejlődésen és cégérték-növekedésen ment keresztül – az opció lehívásának pillanatában jelentős adóterhet jelentett. Nem csoda, hogy az adózási hátrányok miatt nagyon kevesen választották ezt (a nemzetközi gyakorlatban amúgy igen elterjedt) motivációs eszközt.

Januártól megszűnik az adózási akadály

A fenti problémát orvosolja egy, a napokban elfogadott és januárban hatályba lépő adótörvény-módosítás. Eszerint

az „induló vállalkozások” munkavállalói és vezető tisztségviselői a jövőben adómentesen szerezhetnek részesedést az adott vállalkozásban.

Az adómentesség ráadásul vonatkozik az opciókra is: adómentes lesz az olyan vételi jog gyakorlásán keresztül megvalósuló részesedésszerzés is, amelynél a munkavállaló vagy a vezető tisztségviselő akkor kapott vételi jogot, amikor a cég megfelelt az induló vállalkozás fogalmának.

Az új szabályozás szerint „induló vállalkozásnak” azok a legfeljebb 5 éve bejegyzett, tőzsdén nem jegyzett mikro- és kisvállalkozások fognak minősülni, amelyek még nem osztottak nyereséget és amelyek nem egyesülés vagy szétválás útján jöttek létre. Az új rendelkezés tehát kifejezetten a startupokra koncentrál, és azokat a vállalkozásokat segíti a tulajdonosi motivációk kialakításában, amelyek még a működésük korai fázisában állnak.

Az adómentesség feltétele továbbá, hogy a munkavállaló vagy a vezető tisztségviselő a részesedés megszerzését követően legalább 3 évig a startup vállalkozás tulajdonosa maradjon. Ez a szabály opció biztosítása esetén úgy értelmezendő, hogy az opció megnyílása és az ebből szerzett részesedés értékesítése között legalább három évnek kell eltelnie. Ha az opció lehívásának a joga időben megnyílik, úgy a szabályozás adóhatékony megoldást biztosít arra a klasszikus esetre is, amikor a munkavállaló közvetlenül az exit előtt hívja le az opcióját.

Hogyan is kell akkor adózni?

Mindaddig, amíg a munkavállaló a megszerzett részesedését el nem adja, nem merül fel adófizetési kötelezettsége. Ráadásul, ha már egyszer tulajdonos lett, jövedelmének egy részét osztalékként, pusztán 15%-os adóteher mellett tudja felvenni.

Ha a magánszemély a részesedését eladja, az értékesítésből befolyó teljes vételár (csökkentve azzal az értékkel, amelyet esetleg a részesedés megszerzésére fordított) tőkejövedelemként adózik, amely lényegesen kedvezőbb a munkabér adó- és járulékterheinél.

Ha valaki nem felel meg… marad az MRP

Ha egy társaság nem felel meg az új jogszabály adta lehetőségnek, akkor sem kell lemondania a tulajdonosi szemléleten keresztül történő motiváció lehetőségéről. Ezen vállalkozások ugyanis továbbra is létrehozhatnak munkavállalói résztulajdonosi programot (MRP), amelyen keresztül a munkavállalók tőkejövedelemként adózó jövedelemre tehetnek szert. Ráadásul az MRP alkalmas lehet a munkavállalók exit iránti érdekeltségének a megteremtésére is: ha értékesítésre kerül sor, a társaság MRP-be bevont kulcsmunkavállalói szintén kedvező adózás mellett juthatnak hozzá a jövedelemhez.

Címlapkép forrása: Getty Images

Kasza Elliott-tal

Edison International - elemzés

A Top10-es listámat nézegetve találtam rá, nem volt benne az első 10-ben, de jók a számai. Aztán megnéztem pár negyedéves prezentációját, és eldöntöttem, hogy követni fogom.Cégismertető

Holdblog

Zsidayval vágjuk a rendet a káoszba

Zsiday Viktorral próbáltunk meg rendet teremteni Trump fejében. De sikerült? Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, YouTube, A

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet