
Hosszas várakozás után a Pénzügyminisztérium a múlt héten közzétette a globális minimumadó részletszabályait. A 80 oldalas társadalmi egyeztetésre adott tervezet több fontos kérdést is megválaszolt, így például tisztázta, hogy az érintett cégek a tao-n túl melyik speciális terheket számíthatják be a lefedett adók közé.
A cégek örülhetnek, mert Magyarországon lefedett adónak kell tekinteni a helyi iparűzési adót, az energiaellátók jövedelemadóját (másnéven „Robin Hood” adó) és az innovációs járulékot is.
Ezen túl viszont a szabályozás alapját az Európai Unió által kidolgozott irányelv képezi, ami az OECD által kiadott modellszabályokon alapul. Ennek értelmében azoknak a vállalatcsoportoknak, amelyek konszolidált éves bevétele meghaladja a 750 millió eurót, meg kell fizetniük a 15%-os globális minimum adót, amely ráadásul effektív kulcsot jelent, amit a szabályozásban meghatározott módon kell megállapítani. Amennyiben az adott országban az adókulcs ennél alacsonyabb, a különbözetet kiegészítő adóként kell megfizetniük.
Fontos részlet, hogy önmagában az a cégcsoport, amelyik egy évben átlépte a 750 milliós bevételi határt, nem válik automatikusan adóalannyá: a szabály szerint a bevételi küszöböt négy adóéven belül legalább kétszer kell meghaladni.
Az adóterhelés kiszámításához az anyavállalat konszolidált beszámolójában foglalt számviteli nettó nyereség adatokat és nettó adóráfordítást kell alapul venni, majd ehhez hozzá kell adni vagy levonni bizonyos tételeket. Az adóterhelés kiszámításához fontos figyelembe venni az adott országban alkalmazott lefedett adókat és a minimumadó szempontjából számított jövedelmet, hiszen ezek befolyásolhatják az adóterhelést és az esetlegesen megfizetendő kiegészítő adót. Az érintett nagyvállalatoknak ezt az összes joghatóságban – leegyszerűsítve államban –, ahol leányvállalataik vannak, meg kell csinálniuk.
Mint azt az RSM Hungary webináriumán a Pénzügyminisztérium szakértői ismertették, több kivételt is bevezettek, ami mentesítheti a cégeket:
- Azok a vállalatcsoportok, akik a nemzetközi terjeszkedésük kezdeti fázisában vannak, jogosultak az ötéves mentesség igénybevételére, ha legfeljebb 6 államban vannak jelen, és a külföldi államokban a tárgyi eszközök együttes könyv szerinti értéke nem haladja meg az 50 millió eurót.
- A Magyarországon valós jelenléttel, így munkavállalókkal, eszközökkel rendelkező vállalatoknak lehetőségük van arra, hogy a nyereség egy részét mentesítsék a minimumadó-kötelezettség alól. Ez a mentesség nemcsak az elismert bérköltségre, hanem az elismert tárgyi eszközökre tekintettel is igénybe vehető.
A globális minimumadó bevezetésére tekintettel a társasági adó szabályaiban is történik módosítás az érintett vállalatok vonatkozásában. Például azoknak a vállalatoknak, akik a vásárolt részesedés szerzését korábban nem jelentették be bejelentett részesedésként, most jövő év február végéig utólag megtehetik, ami kedvező lehet a minimumadó megállapítása során.
Fontos még, hogy három módon is beszedhetik a feltöltési adót az OECD által kiadott szabályok szerint. Egyrészről alkalmazható a belföldi kiegészítő adó (Qualifying Domestic Minimum Top-Up Tax) (QDMTT), amelynél az aluladóztató ország szedheti be a kiegészítő adót. Magyarország ezt a megoldást alkalmazza, mivel így itthon folynak be a plusz bevételek a költségvetésbe.
A másik lehetőség a jövedelem-hozzászámítási szabály (income inclusion rule) (IIR): ha Magyarország nem szedne be belföldi kiegészítő adót, ilyenkor a csoporttagnál aluladóztatott jövedelemre jutó kiegészítő adót az anyavállalat saját országában fizeti meg. Ha az anyavállalat országa sem szedné be az adót, az aluladóztatott nyereség szabálya (UTPR) lehetővé teszi egy ország számára, hogy a kiegészítő adót a cégcsoport többi tagjától – például testvérvállalattól – szedje be.
Címlapkép forrása: Getty Images
Fordulat az atomalkunál? Amerika ősellensége új ötlettel rukkolt elő
Witkoff reagált is a felvetésre.
Az Nvidia és az Amazon szerint egyáltalán nem lassul a kereslet az adatközpontok iránt
Cáfolták a napokban megjelent híreket.
Oroszország megtorlást indított, nagyon súlyos támadás érte Ukrajnát - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Trump végre válaszolt az egyik legfontosabb kérdésre az orosz-ukrán háború lezárásával kapcsolatban
Azért ezzel nem mondott el mindent.
Szuperritka videót mutatott az ukrán hírszerzés: így semmisítik meg az oroszok méregdrága Szu-30SzM vadászgépét
Hatalmas hibára hívják fel a figyelmet a képek.
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Az amerikai finomítóipar válsága
Egy mondat a gyűjtőoldalra: Az amerikai finomítóiparnak a keresletcsökkenés és a szigorúbb szabályozások miatt szerkezetátalakításon kellene átesnie a fentarthatóbb működés érdekében.
Van egy előrejelzés, ami akár működhet is
Három hete havazott, múlt héten eljött a 30 fok - mintha Donald Trump vámbejelentéseit néznénk az időjárás köntösébe bújva. Ilyen az, amikor a bőrünkön kezdjük...
The post Van egy előre
Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül Lehetetlen? Nem. Nehéz? Igen. Sokan panaszkodnak, hogy ma Magyarországon lehetetlen


- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
- Ömlenek a fegyverek Európa délkeleti bástyájába – Bármikor berobbanhat a két NATO-ország konfliktusa?
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Sokakat megrémisztett a Fed-elnök beszéde – Hova mehet most a pénz?
Estek a piacok a beszéd hatására.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.