Az adópolitika általános trendjei
Az RSM mai adókonferenciáján megtartott előadását Besesek Botond, a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára a gazdasági folyamatok értékelésével kezdte. Emlékeztetett: a Covid-válságból gyorsan lábalt ki a magyar gazdaság, a foglalkoztatás egy átmeneti visszaesés után tért vissza a korábbi magas szintekre, a munkanélküliségben is csak egy hirtelen megugrás történt a járvány okozta válság idején, a beruházási ráta pedig továbbra is az EU éllovasa.
Az adópolitika vezérfonalai között felvázolta a célokat és az ehhez társított eszközöket.
- Adócsökkentés – főként a munka terhei területén,
- egyszerűsítés,
- kevesebb adó, hatékonyabb ösztönző rendszer,
- nemzetközi adózásban versenyképes rendszer,
- jogkövető adózók partnernek tekintése.
Előrevetítette: 2022-ben várhatóan a GDP-arányos adóbevétel szinten marad, ez az arányszám az elmúlt években látványosan csökkent. Kiemelte: 5,1% lett a végleges adatok szerint 2021-ben a magyarországi áfarés, vagyis a fehéredési folyamat tovább folytatódott a magyar gazdaságban. Továbbá kedvező a helyettes államtitkár szerint, hogy az adat alacsonyabb, mint a legtöbb EU tagországban. A gazdaság tisztul, a tisztességes adózók, vállalkozók ennek nyomán nem kerülnek nagy versenyhátrányba a feketegazdaság szereplőivel szemben – mondta.
Ezek után Besesek Botond összefoglalta a legfontosabb, 2022-es évet érintő adóváltozásokat, amelyek főként az extraprofitadókat érintik. Ennek kapcsán kiemelte: olyan szektorok adóterhelését növelte a kormány, amelyek az átlagosnál erőteljesebb teherviselő képességgel rendelkeznek, valamint extra, rendkívüli nyereség csapódott le náluk a nemzetközi gazdasági folyamatok nyomán (energiaárak, betéti kamatok).
Az őszi adócsomag változásai közül a helyettes államtitkár kiemelte a reklámadó felfüggesztését, a helyi iparűzési adó, valamint az átalányadózók szochó és járulékfizetésének egyszerűsítését, a diákhitel folyósításának pénzügyi tranzakciós illeték alóli mentesítését, az 5%-os lakásáfa alkalmazhatóságának meghosszabbítását, valamint a társasági adó információk közzétételi szabályaira vonatkozó EU irányelv átültetését.
Üzemanyagok adója
Fajcsák Gábor, az RSM adópartnere arról kérdezte a helyettes államtitkárt, hogy milyen változások várhatóak az üzemanyagok adózása terén, akár az uniós elvárások alapján. „A jelenlegi jövedéki adó alacsonyabb, mint az EU által előírt minimumszint” – fejtette ki.
Ezzel kapcsolatban beterjesztettük a Bizottságnak a derogációt, bízunk benne, hogy pozitív elbírálást kapunk. Ha esetleg mégsem, akkor meg kell emelni a jövedéki adót. Amennyiben nem tesszük meg az adóemelést, akkor kötelezettségszegési eljárás indulhat hazánk ellen – fejtette ki válaszában.
Globális minimumadó
Készítettünk modellezéseket, becsléseket, hogy a héten elfogadott globális minimumadó milyen hatásokat fejt ki a Magyarországon működő nagy multivállalatokra.
A helyettes államtitkár elmondta, hogy a helyi iparűzési adót „kvázi” jövedelemadóként fogadták el a minimumadó szempontjából. Ez jelentősen csökkenti azon vállalkozások számát, amelyeket érinthet a minimumadó alkalmazása.
Jelentős eredménynek nevezte, hogy a Bizottság illetékes szolgálata megerősítette, hogy a HIPA esetében kedvezményt kap Magyarország.
Az Egyesült Államokkal kapcsolatban mindenképpen arra törekszik a magyar kormány, hogy legyen adóegyezmény a két ország között, a FATCA esetében pedig már megszületett a megállapodás.
Adóreform
„A Helyreállítási Tervben meghatározott feladatok megfelelnek a magyar adópolitikai törekvéseknek, ezért a Helyreállítási Tervben foglaltakat a vállalások szerint teljesíteni kívánjuk.
A helyreállítási tervben vállalt adóreform tartalmáról itt írtunk:
A várható transzferár szabályok módosításáról pedig itt írtak adótanácsadók a Portfolio megkeresésére:
A kormány szeretne a digitalizációban is további lépéseket tenni, ezért vezetjük be az eNyugtát, valamint a tervek között szerepel a foglalkoztatási adatok esetében a valós idejű, automatikus adatszolgáltatások alkalmazása. Ezek rendkívül nagy projektek, de már rövidtávon kedvező lehet a vállalkozások számára is, így mindenképpen szeretnénk azokat megvalósítani – hangsúlyozta.
Címlapkép forrása: Stiller Ákos, Portfolio