Hamarosan mindenhol ott lesz az IoT, a kisvállalkozások is készülhetnek
Gazdaság

Hamarosan mindenhol ott lesz az IoT, a kisvállalkozások is készülhetnek

Portfolio
Több ok is az egyedi szoftverfejlesztési igényektől a dobozos termékek felé tereli a vállalkozásokat napjainkban, a háttérben pedig egyaránt felsejlik a járvány hatása, a kkv-szektor egyre fokozódó digitalizációs igénye, valamint a változások sebességének általános gyorsulása is. Széll Szilárd, a Grape Solutions vezérigazgatója szerint a trend erősödni fog a jövőben is, és az olyan új, rohamosan terjedő területeken is a dobozos szoftvereké lesz a főszerep, mint a Dolgok Internete (IoT).

Ezekben a hónapokban kezdi csupán levonni a gazdasági élet a két éve kezdődött, és remélhetőleg mára végleg lecsengőben lévő koronavírus-járvány vállalati szektorra gyakorolt szélesebb körű hatásait.

Nincs ez másként a szoftverfejlesztésben, amelyre különösen nagy hatást gyakorolt a 2020-ban váratlanul érkező pandémia és a nyomában elrendelt lezárások.

A home office terjedése hihetetlen módon felgyorsult, szinte napok alatt kellett átalakítani a céges folyamatokat és alkalmassá tenni azokat a távmunkára, az alkalmazottak és az ügyfelek, valamint a partnerek egyszerre jelentkező új igényeire.

Gyors megoldás kellett

Amikor megjelent a covid, gyorsan kellettek a válaszok a céges IT-rendszerekben, így a szoftverek esetében is.

Míg korábban az volt a fő séma, hogy egy nagyobb cég előre tervezetetten jelentett be megrendelést egy egyedi szoftverre, amely egyeztetések és gondos tervezőmunka után hónapok alatt készült el, a járvány első időszakában különösen gyorsan kellett szoftveres megoldásokat biztosítani” – mondta el a Portfolio-nak Széll Szilárd, a Grape Solutions vezérigazgatója.

Széll Szilárd Grape Solutions vezérigazgató

Hozzátette: a kisebb cégek számára ráadásul kézenfekvő megoldást jelent a dobozos szoftverek piaca. A jellemzően kevésbé tőkeerős kisebb vállalkozások egyébként is szívesebben választják a rendszeres, kisebb összegű opex-költést jelentő megoldásokat, mint az egyedi szoftverfejlesztést, amelynek nagy, adott esetben óriási capex-költsége lehet az elején. Vagyis a dobozos szoftverek nem csupán gyorsabban, hanem a költségek mértékét, illetve azok megoszlását tekintve is jobb megoldást jelentenek a kisebb és közepes vállalkozásoknak.

Túl az ügyviteli programon

Széll Szilárd szerint az egyedi szoftverek piaca természetesen a jövőben is fennmarad, hiszen elsősorban nagyobb cégek és speciális feladatokat ellátó szervezetek számára biztosan sokáig ez marad a járható út. Ezek az egyedi fejlesztések a szoftvercégek számára is komoly feladatokat, értékes megbízásokat jelentenek.

Az említett okok miatt azonban várható az is, hogy a dobozos termékek iránti fokozott igény nem csupán fennmarad, hanem jelentősen erősödik a közeljövőben.

Mindez azért is jelent kihívást, mert a céges szoftverek világa már régóta nem csupán a számlázó-, esetleg ügyviteli programokról szól, hanem egyre inkább a szofisztikáltabb területekről. A vezérigazgató szerint ebből nem marad ki a Dolgok Internete (Internet of Things, IoT) koncepció sem, amely néhány éven belül már nem csupán a nagyobb vállalatokhoz, hanem a kkv-szektorhoz is óhatatlanul bekopogtat. Vagyis a két trendből az következik, hogy a cégeknek – legyenek kisebbek vagy nagyobbak – hamarosan IoT-platformként szolgáló dobozos szoftverekre lesz szükségük, mégpedig nagy számban.

Generikus, szabad platform

Ilyen megoldást a Grape Solutions is kialakított, ráadásul a kezdetektől fogva azon koncepció mentén, hogy a különféle hardvereket egyetlen szoftverrel lehessen kezelni. „Egy generikus IoT platform lényegében  bármilyen IP-képes eszközt képes kezelni bármilyen brandből, és ezeket az eszközöket egy helyen lehet menedzselni, térképre rakni, olvasni az adataikat és irányítani ezeket.

Ezzel elkerülhető, hogy egy adott gyártó egy ökoszisztémába zárja a felhasználóit

– fogalmazott Széll Szilárd.

Széll Szilárd Grape Solutions vezérigazgató

A még ma is mágikusan hangzó Internet of Things koncepció hamarosan széles körben megtalálható lesz a cégek mindennapi működésében, egészen komplex megoldásokra is példa lehet. „Az általunk kialakított rendszerbe például be lehet kötni egy irodaház szélérzékelőjét a tetőn, és erre tudunk beállítani olyan riasztásokat és parancsokat, amely kirívóan erős szél esetén automatikusan felhúzza a redőnyöket az irodaházban, hogy ne tépje le azokat a vihar. Ez természetesen egy nagyon egyszerű példa,

lényegében arról van szó, hogy képesek vagyunk adatokat fogadni, azokat feldolgozni, és tetszőleges szabályrendszerek alapján cselekvéseket tudunk meghatározni

– világította meg példával a várható szoftveres környezetet a vezérigazgató.

Mindenhol használni fogják

Széll Szilárd szerint ráadásul az IoT piaca már most is nagy ütemben nő, és a potenciális lehetőségek óriásiak.

Szinte bármilyen szenzor szóba jöhet és ennek megfelelően számtalan felhasználási terület az irodaházaktól kezdve a vendéglátáson át az agráriumig

Éppen ezért fontos az, hogy legyen egy könnyen elérhető, generikus IoT-platform, amely a legkülönfélébb eszközöket és szenzorokat képes egy koherens rendszerben összefogni és menedzselni.”

Az IoT elterjedése persze az egyes területeken különféle sebességgel történik. „Könnyen elképzelhető, hogy van olyan cég, amelynek már most nagy szüksége lenne erre, de még nem tart ott, hogy szoftver után nézzen. Azt látjuk a felmérésekből, hogy az IoT eszközök száma robbanásszerűen növekszik, és minél több ilyen eszköz van, annál valószínűbb, hogy a végén ezeket valamilyen módon menedzselni kell” – fogalmazott Széll Szilárd.

A cikk megjelenését a Grape Solutions támogatta.

Fotó: Shutterstock, Stiller Ákos

Holdblog

Egy szendvics hatása (?) a tőkepiacokra

Ne keressünk ott mintázatot, ahol nincs! Alakokat látunk a felhőkben, jelentést a csillagokban, emberi arcokat a Mars felszínén, de az elvetemültebbek még sátánista szövegeket is... The post Eg

Holdblog

New Yorkban nyafogunk

Óceánon innen és túl, podcastünk így is dúl. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, YouTube, Apple Podca

KonyhaKontrolling

Csináljunk jó adórendszert!

Nemrég olvastam egy jó könyvet, ami az adózásról, főként annak a történelméről szólt. Egyfelől számomra nagyon érdekes a téma, de elgondolkoztatott arról is, hogy milyen a jó adórendsze

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
mol benzinkút mol-logó