Évek óta egyre több magyar diák kezdi meg egyetemi tanulmányait külföldön. Pontos adat arra vonatkozóan, hogy hányan indulnak útnak az érettségi megszerzése után nincs, de az EUROSTAT, az OPEC, a UCAS és a US Institute of International Education adatai alapján nagyjából 13 ezerre becsülhető azoknak a magyar diákoknak a száma, akik valamelyik külföldi felsőoktatási intézményben tanulnak.
Zoltayné Paprika Zita, a Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi kapcsolatokért és akkreditációért felelős alelnöke a Portfolio-nak hangsúlyozta,
a külföldi továbbtanulás korántsem jelenti azt, hogy a hallgató a magyarországiaknál jobb iskolát választ.
Ma már nagyon sok lehetősége van a magyar diákoknak, úgy is jelentős nemzetközi tapasztalatra tehetnek szert, ha magyar egyetemre járnak. A Corvinuson például több olyan program van, amely ezt lehetővé teszi. Erről már korábban Szabó Lajos oktatási rektorhelyettes is beszélt a Portfolio-nak, amikor kiemelte, az egyetem fontos stratégiai célkitűzése a nemzetköziesítés: egyrészt folyamatosan növelni szeretnék a külföldi hallgatók számát, másrészt a magyar hallgatók számára olyan képzéseket szeretnének nyújtani, amelyek elvégzése után a hazai és a nemzetközi munkaerőpiacon egyaránt megtalálhatják a számításaikat.
Három év alatt két diploma – az egyik egy külföldi partneregyetemé
Három év alatt akár két, köztük egy külföldi egyetem oklevelét is meg lehet szerezni az úgynevezett double degree, vagyis kettős diplomát adó képzésekkel. Ennek lényege, hogy a hallgató a saját egyetemének képzésével párhuzamosan egy külföldi partnerintézmény képzését is el tudja végezni úgy, hogy a kettős diploma program tulajdonképpen rövidebb ideig tart, mintha valaki mind a két intézmény képzését külön-külön végezné el. Ennek alapját a tantárgyak kölcsönös elismerése, a kreditek beszámítása adja. A program jellegétől függően bizonyos félévet/féléveket a hallgatónak a külföldi partnernél kell elvégeznie.
A Corvinuson 14 külföldi partneregyetem közül választhatnak a hallgatók. Ez egy remek lehetőség nemzetközi tapasztalat szerzésére, más kultúrák megismerésére
– mondta a Nemzetközi kapcsolatokért és akkreditációért felelős alelnök, hozzátéve, egy ilyen képzés annyiban más, mint például az Erasmus mobilitás, hogy itt a külföldi diákok pont ugyanazokkal a követelményekkel szembesülnek, mint a partnerintézmény diákjai: nincsenek könnyített vizsgák, nem számít, ki honnan jön, mi az anyanyelve, mindenkinek azonos feltételek között kell helytállnia.
A szakember elmondta, a kettős diploma programok keretén belül egyelőre több külföldi hallgató érkezik a Corvinusra, mint partneregyetemre, mint ahány Corvinusos diák megy külföldre, de szeretnének ezen az arányon változtatni.
Belépő a legnagyobb nemzetközi cégekhez
A mesterszakosok számára kiemelkedő nemzetközi szakmai fejlődési lehetőséget biztosít a CEMS Master in International Management (MIM) mester szintű vezetőképzés. Ez a program a Financial Times szeptember 28-án publikált 2020-as rangsorában a 13. helyen szerepel. Corvinusosként erre a programra is érdemes pályázni.
„A CEMS az üzleti iskolák, a multinacionális vállalatok és a civil szervezetek stratégiai szövetsége, amely közös képzést kínál. A hallgatók a világ legjobb egyetemeire juthatnak el, emellett pedig külföldi szakmai gyakorlatra is lehetőséget kapnak a világ 33 országában a legjobb üzleti képzést nyújtó iskolákban és a több mint 70 vállalati partner egyikénél” – mondta Zoltayné, hozzátéve, nagyjából fél évvel több időt vesz igénybe a képzés, mint ha valaki csak egy általános mesterképzést vállal, de a befektetett munka és energia megtérül: a CEMS MIM végzettségű diákok pillanatok alatt el tudnak helyezkedni, kapkodnak értük a cégek, és nagyon jók a későbbi előrelépési lehetőségeik is. Nem véletlen, hogy nagy a túljelentkezés, tényleg csak a legjobbak kerülhetnek be.
A fenti képzéseknek nincs külön költsége, az alelnök szerint ezért is érdemes élni a lehetőséggel.
A Corvinus ösztöndíjasok és az önköltséges hallgatók egyaránt jelentkezhetnek ezekre a programokra. Az ösztöndíjasoknak értelemszerűen a külföldön töltött félévekért sem kell fizetniük, az önköltséges képzésben felvételt nyert hallgatók pedig jól járnak, hiszen hiába végeznek néhány félévet külföldön, és hiába magasabbak a tandíjak például a nyugat-európai egyetemeken, ők a külföldi szemeszterek idején is a magyar tandíjat kell, hogy fizessék.
Nemzetközi szaktudás a határon belül
A "nemzetköziesítés" jegyében egyre több képzés érhető el kizárólag angol nyelven a Corvinuson: alapképzésen hat, mesterképzésen 12 szak, valamint 7 doktori program.
Folyamatosan nő az angol nyelvű képzéseink száma, idén ősztől például az egyik legnépszerűbb alapképzés, a nemzetközi gazdálkodás kizárólag angol nyelven indul. Mesterszakon is kiemelt fontosságú ez, hiszen a felvett hallgatóink harmada külföldi hallgató még a járványhelyzetben is
– mondta a szakember hozzátéve, a Corvinusnak világszerte 296 partnere van, vagyis a diákok kedvükre válogathatnak a világ legjobb egyetemei között akkor is, ha mindössze egy félévet szeretnének egy másik intézményben tölteni.
A cikk megjelenését aBudapesti Corvinus Egyetemtámogatta.