A hír megjelenése örömteli, hiszen csökkent a Közel-Keleten újabb konfliktus kirobbanásának lehetősége. Ennek lefelé kellene hajtania az olaj árfolyamát, az esés azonban kérészéletű volt.
A piac már árazta
Az Irán és a hatok közti megállapodás lehetőségét már előre árazta a piac, hiszen a tárgyalások során bármikor felmerült annak megszakadása vagy elhalasztása, rögtön emelkedéssel reagált a fekete arany árfolyama, míg a tárgyalások előrehaladásáról szóló hírekre csak korlátozott reakciókat mutatott az olaj.
Rekordra hízott a shortállomány
Az előző következtetést erősíti, hogy a legfrissebb adatok alapján a spekulatív nettó long pozíciók ára több havi mélypontra esett, mely elsősorban a short pozíciók magas számának köszönhető. Ilyen körülmények között már kevés az új eladó és sok a potenciális vevő. Az esés korlátosságát látva egy shortzáró hullám jelentős részt vehetett ki az emelkedésből.
Zavargások Líbiában, eltűnt az export
Líbiából (Irakból és Egyiptomból is) újabb zavargásokat jelentettek az elmúlt napokban, a Brent piacán pedig elsősorban az észak afrikai ország felől érkező híreket figyelik. Az észak-afrikai ország export kapacitása szinte a nullával egyenlő, innen több mint 1 millió hordó olaj érkezhetne a világpiacra, amennyiben helyre állna a rend.
"Sell the roumor buy the news",...
...vagyis amíg nem jött ki a hír a megállapodásról, addig a lefelé ható erők mozgatták a Brentet, mihelyst megérkezett a hír a megállapodásról, a pozíciózárások hatására ismét felfelé indult az árfolyam.
A megállapodás korlátozott
Az Iránnal való megállapodás több okból is korlátozottan hat a Brent piacára:
- egyrészt az ország csak egy hat hónapos moratóriumot kapott, amit bármikor megszakíthatnak a hatok, ahogy azt az amerikai küldöttség is kiemelte kommentárjában;
- másrészt felkínált exportálási lehetőség éppen a meglévő, hajókban felhalmozott 37 millió hordónyi készlet eladását teszi lehetővé, így jelentős mennyiségű friss olaj tartósan továbbra sem érkezhet a világ olajpiacára.
A hazai autósok mosolya sem a régi
Nyár vége óta egy csökkenő trendben mozgott a Brent a hazai autósok nagy örömére, ennek köszönhetően a magyar üzemanyagárak is estek (bár itt a dollár gyengélkedése a forinttal szemben is sokat nyomott a latban). Ez a tendencia részben az erősödő Brent - részben a forint dollárral szembeni gyengülése miatt - most megtörni látszik. A fenti tényezőket változatlansága mellett korlátozott lehet Brent árfolyamcsökkenése. Ha a fenti érvek valamelyike eltűnne a rendszerből, akár jelentős Brent esés bontakozhatna ki, lefelé mozdítva ezzel a hazai üzemanyagárakat (és az inflációt is).