A forintnak múlt hét végén sikerült kitörnie a 394 és 398 közötti sávozásból, azóta azonban már többször is megpróbált visszatérni az árfolyam ebben a sávba, sikertelenül.
Ennek ellenére az elmúlt napok mégis meglehetősen rázósan alakultak a magyar fizetőeszköz számára, mivel a kormány hétfői bejelentései láthatóan nagyobb aggodalmat keltettek a magyar piacon, így a forintot is megütötték.
A forintot szintén segítette emellett a dollár gyengülése, amihez a kedvező amerikai inflációs adatok mellett az is hozzájárult, hogy Franciaországban a júniusi kormányválságot követően a választás második körét megelőző visszalépéseknek köszönhetően sikerült elkerülni a piacok számára legrosszabb forgatókönyvet (azaz, hogy a Marine Le Pen vezette jobboldal totális abszolút többséget szerezzen a francia parlamentben), ezt követően pedig látványosan javult a befektetői hangulat a kontinensen az elmúlt napokban, ez pedig ha nem is közvetlenül, de a forintot is segítette.
Hiába azonban a forint jó teljesítménye,
a technikai képet megnézve meglehetősen kevés tér van a további erősödés előtt.
Az elmúlt szűk egy hónapban látott konszolidációs mozgások, valamint az azt követő lassú erősödés hatására a napos RSI is jócskán távolabb került a túlvettség közeli szintekről, a jelenlegi 44-es érték alapján pedig ugyan felfelé és lefelé is van tér az elmozdulásokra, de a fentebb említett támaszok miatt valószínűsíthetőbb egy felfelé irányuló elmozdulás, a mostani szintekről pedig ilyen alacsony RSI-érték mellett gyakorlatilag nagyobb túlvettség nélkül emelkedhetne ismét a 400-as szintek közelébe az árfolyam.
Ellenállások szempontjából két fontos szintet érdemes figyelni 400 előtt: az egyik a már többször is említett sáv alsó határa a 394-es szintnél, ami az elmúlt napokban ellenállásként funkcionált, csakúgy mint az előző hetekben a sáv felső határa a 398-as szinten.
Ha utóbbit is áttörné a forint, úgy reális forgatókönyv lesz a lélektani szempontból fontos 400-as szint áttörése, melyet követően az első támasz a 402 forintos szinten lehet: itt találhatunk két korábbi lokális csúcsot is még tavaly márciusból, valamint januárból decemberből.
De, hogy miért is van nagyon kevés tér a további erősödés számára? Egyrészt, a 391,4-es szint közelében helyezkedik el jelenleg az 50 napos mozgóátlag, ami június első felében látott forintgyengülés során már egyszer erős támasz volt, ezt követően pedig az idei legmeghatározóbb szint állhatja útját a további forinterősödésnek 390-nél. (Ez a szint az év elején mág erős ellenállás volt, a február végén látott kitörést követően pedig többször is erős támaszként funkcionált.)
390 alatt a júniusi lokális mélypont szintjére érdemes figyelni 388,6-nál, valamint a jelenleg a 387,5-ös szinten lévő 200 napos mozgóátlagra.
Emellett pedig találhatunk egy hosszú távú emelkedő trendvonalat is hetes idősíkon, melynek vonaláról az elmúlt egy évben rendre visszapattant az euró-forint árfolyama, így várhatóan, ha sikerülne is letörnie az EUR/HUF-nak a 390-es szintet, úgy ezeken a szinteken ismét erős eladói nyomás nehezedne a forintra.
A következő hónapokban egyébként érdemes lesz figyelni, erre a beszűkülő háromszögre az EUR/HUF esetében, a jelenlegi árfolyammozgásokat nézve pedig különösen az év vége lehet érdekes, hiszen akkor szűkülhet be igazán az árfolyam.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ