Ez persze nem véletlen akkor, ha az alábbi ábrát is megvizsgáljuk, hiszen amint látható: a tavaly augusztusban indult magyar jegybanki kamatcsökkentési sorozat óta a Kamatozó Kincstárjegyek aktuális sorozatának megvásárlásával egy éves időtávon folyamatosan mintegy 1%-ponttal magasabb kamatot lehetett elérni, mint az ugyanabban az időpontban végrehajtott banki betételhelyezéssel. A betétek felől az említett értékpapír felé "terelésben" azért lehetnek partnerek a bankok is, mert egyrészt forint likviditásbőséggel rendelkezhetnek, másrészt (mint értékpapír forgalmazók) információink szerint az államtól nagyjából ilyen mértékű (1%) jutalékot is kapnak.
Szeptemberben a többi lakossági állampapírt tekintve a Féléves Kincstárjegyeknél is látszott élénkülés, hiszen állományuk 3,2 milliárddal nőtt. Emellett az egy és kétéves Kincstári Takarékjegyeké 4,6 milliárddal, míg az inflációkövető Prémium Magyar Államkötvények teljes állománya 6,2 milliárd forinttal növekedett. Ezek együttesen tehát azt eredményezték, hogy szeptemberben 108,5 milliárd forinttal ugrott a lakossági állampapírok állománya, ami minden idők legerősebb hónapjának számít.
Az év első kilenc hónapjában megvalósult 580,8 milliárd forintnyi lakossági állampapír-állomány növekményből a Kamatozó Kincstárjegyekre 471,9 milliárd, a Féléves Kincstárjegyekre 9,1 milliárd, a Prémium Magyar Államkötvényre 67,2 milliárd, az egy és kétéves Kincstári Takarékjegyekre együttesen 32,7 milliárd forint jut.
A szeptember végi állományi adatok alapján elmondható az összes lakossági állampapír állomány 1567,4 milliárd forintot tett ki, amely természetesen új történelmi csúcs és nagy valószínűséggel ugyanez mondható el a piaci kibocsátású forint állampapírokon, illetve a teljes állampapír állományon belüli részarányról is. (Ezeknél csak az augusztus végi adatok a legfrissebbek, amelyek rendre 11,8%-ot, illetve 6,6%-ot jelentettek.) Szeptember végén a teljes állományból a Kamatozó Kincstárjegyek 907,3 milliárd, az egy és kétéves Kincstári Takarékjegyek együttes mennyisége 317,0 milliárd, a Prémium Magyar Államkötvény 323,6 milliárd, a Féléves Kincstárjegy állománya 19,4 milliárd forintra növekedett.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ