Elon Musk szerint veszélyes irányba mutatnak a hírek a NASA költségvetésének drasztikus csökkentéséről. A milliárdos üzletember és Trump között ez már a második nyilvános szakítás idén – számolt be a Politico.
Jared Isaacman, a NASA, Donald Trump által jelölt leendő vezetője a szerdán tartott szenátusi meghallgatásán ismertette, milyen stratégiát jelölne ki az amerikai űrügynökség számára. Beszédében Isaacman elmondta, hogy a jövőben a Mars-ra helyezné a fókuszt, többek között az első emberes küldetés lebonyolítására a vörös bolygóra. A szakemberek szerint a Marsra kerülő egyre nagyobb figyelem a Hold-programok jövőjét is bizonytalanná teheti - számolt be a CNN.
Az Egyesült Államok által bevezetett vámok globális hatásai az űripart is elérték, ami bizonytalanságot és potenciális átrendeződést okoz a nemzetközi űrgazdaságban - tudósított a space.com.
Amikor űrkutatásról beszélünk, hajlamosak vagyunk egyből elrugaszkodott űrkolonizáló tervekre, távoli bolygókra való utazásra, és ezen nagyszabású ötleteket nehezítő akadályok leküzdésére gondolni. Pedig az űrkutatás jövőjével kapcsolatban az egyik fontos probléma mindössze néhány száz kilométerrel a földfelszín felett, az alacsony keringési pályákon keresendő. Az ESA frissen publikált jelentése szerint az űrhulladék mennyisége 2024-ben is növekedett. A Föld körül egyre nagyobb mennyiségben, kontrollálatlanul keringő hulladék lassan már a modern technológiákhoz elengedhetetlen műholdakat, vagy épp az emberes űrrepülést is veszélybe sodorja, az emberiségnek azonban még nem sikerült hatékony megoldást találnia a probléma kezelésére.
Az Európai Űrügynökség (ESA) legfrissebb éves elemzése szerint 2024-ben jelentősen megnőtt annak kockázata, hogy az egyre nagyobb mennyiségben jelenlévő űrszemét végzetes láncreakciót indítson el, amely súlyosan befolyásolhatja a földi életet - írja a ZeroHedge.
A NASA frissített adatai szerint pontosabb becslés áll rendelkezésre a 2024 YR4 jelű aszteroida méretéről, valamint növekedett annak valószínűsége, hogy 2032-ben a Hold felszínébe csapódik - írta meg a NASA.
Már képeket küld a világűrből a cseh védelmi műhold, a SATurnin-1 – számolt be a Militarnyi.com. Mostantól a régiós ország is hírszerzési adatokat küldhet Ukrajnának.
Az Elon Musk által vezetett SpaceX hétfőn felbocsájtotta Floridából a Fram2 névre keresztelt küldetés utasait, a vállalat Crew Dragon űrkapszulájának fedélzetén. A privát űrmisszió finanszírozója, Chun Wang kripto-milliárdos, valamint három társa 3-4 napig fog a bolygó körül keringeni, a történelemben először a bolygó északi és déli sarka felett húzódó keringési pályán. A szakemberek szerint a manőver különösen energiaigényes, a küldetés során pedig nem végeznek olyan tudományos munkát, amely indokolná a szokatlan pályaválasztást - írta meg a CNN.
Negyven másodperccel az indulás után visszazuhant a földre az első, a kontinentális Európából indított orbitális rakéta vasárnap a norvégiai sarkvidéki Andoya űrbázison - írja az MTI.
Az Airbus, a Thales és a Leonardo európai űrkutatási vállalatok előzetes tárgyalásokat kezdtek az Európai Unió trösztellenes szabályozó hatóságaival műholdas üzletágaik lehetséges egyesüléséről, tudta meg a Reuters.
A Boeinggel tárgyalt Jászai Gellért, a 4iG elnöke és Magyarország nemzetközi üzleti kapcsolatok fejlesztéséért felelős nagykövete, valamint a hazai űriparról és űrkutatásról és védelmi kérdésekről beszélt amerikai kormányzati szereplőkkel – derül ki Jászai Gellért LinkedIn-posztjából.
A NASA Curiosity marsjárója minden eddiginél nagyobb szerves vegyületeket talált a Marson, ami izgalmas kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy létezhetett-e élet a vörös bolygón korábban - tudósított a The Guardian.
A South China Morning Post számolt be arról, hogy a kínai tudósok egy olyan új meghajtási technológiával hajtottak végre sikeres tesztet, amely „újradefiniálhatja a hiperszonikus repülés jövőjét”.
Oroszország meghívja az Egyesült Államok képviselőit a biztonsági kérdésekért felelős vezetők májusi nemzetközi találkozójára - közölte újságírókkal Szergej Sojgu, az orosz biztonsági tanács titkára csütörtökön Moszkvában.
Új, forradalminak számító áttörés előtt állhat a csillagászat, az univerzum tágulását hajtó sötét energia természetével kapcsolatban. A szakértők szerint a friss mérési adatok alapjaiban kérdőjelezhetik meg a térről és időről alkotott elképzeléseinket, és az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb csillagászati áttörését hozhatják el - írta meg a BBC.
A felpörgő űrverseny közepette megszokhattuk már, hogy egyre nagyobb figyelem övezi az űrkutatást. Az elmúlt napokban azonban egy különleges sztori tartotta lázban az embereket világszerte. Az eredetileg 8 napos küldetésre induló Boeing Starliner tesztlegénysége tegnap 9 hónap után tért vissza a Földre a Nemzetközi Űrállomásról. A Trump-adminisztráció érkezésével politikai élt is kapó eset az internetes keresésekben is megmutatta magát, amelyet a Google Trends adatai alapján vizsgáltunk meg.
Határozott erősödést produkált kedden a magyar fizetőeszköz.
A 88 éves egyházfő nem vezeti a húsvéti szertartásokat
Közben a befektetők vámháborús fejleményekre figyelnek.
Jó programok voltak tavasszal.
Geopolitikai fegyver kerülhet az EU kezébe.
Az ALTEO szakértőivel beszélgettünk.
Erről és a magyar nyugdíjasokról volt szó a keddi Checklistben.