A decemberi floridai találkozót követően most Washington D.C.-ben tárgyal a 4iG elnöke, Jászai Gellért a SpaceX-szel űripari partnerségi lehetőségekről.
A magyar kormány megállapodást ír alá a Voyager Technologies amerikai űripari vállalattal, amelynek nyomán a hazai diákok lehetőséget kaphatnak a cég programjaiban való részvételre - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter New Yorkban.
A 2024 YR4 kódnevű aszteroida ugyan jelenleg még több mint 78 millió kilométerre száguld a Földtől, az elmúlt héten szinte letarolta a nemzetközi és hazai médiát. A különösen nagy figyelem annak köszönhető, hogy a friss elemzések szerint a nagyjából 40-90 méter átmérőjű „Földközeli-objektum” 2032-ben 2,6%-os eséllyel csapódhat a Földbe, ami lényegében a duplája a korábban kalkulált valószínűségnek. A Google Trends adatai alapján megnéztük, hogy a Google-keresésekben mennyire tükröződött az érdeklődés az égitest iránt.
Hétfőn újabb számítási eredményeket hozott nyilvánosságra a NASA a 2024 YR4 nevű aszteroidával kapcsolatban - írja az Időkép.
Az Európai Unió versenyképességi hanyatlása nem kérdés. A 2024 szeptemberében kiadott Draghi-riport is erre a következtetésre jut. Ebben a cikkünkben megpróbálunk olyan, eddig nem sokat említett területekre rávilágítani, amelyek hozzájárultak az Egyesült Államok versenyképességi előnyéhez az EU-val szemben. Tehát, az olyan területek, mint az energia vagy a tőkebefektetések nem részei elemzésünknek, mivel azokat már több helyen mélyen kielemezték.
A kínai kormány "bolygóvédelmi erők" toborzásába kezdett, miután elemzések szerint növekedett annak az esélye, hogy 2032-ben egy tavaly december 27-én felfedezett aszteroida becsapódhat a Földbe. A lépés része Kína űrkutatási ambícióinak, és egybeesik a nemzetközi erőfeszítésekkel az esetleges aszteroida-fenyegetés elhárítására - számolt be a brit The Guardian.
A kanadai Brit Columbiai Egyetem kutatóinak új tanulmánya az egyre megszaporodó űrkilövésekből származó űrszemét légiközlekedésre gyakorolt veszélyeire mutat rá. A kutatás szerint egyre növekszik az esélye annak, hogy a lezuhanó űrszemétdarabok előbb becsapódnak egy személyszállító repülőgépbe, ami katasztrofális következményekkel járhat - írta meg a ScienceAlert.
2024. december 27-én fedezték fel a csillagászok a 2024 YR4 aszteroidát, amely a február 6-án végzett számítások alapján 2,3 százalékos valószínűséggel találhatja el bolygónkat 2032. december 22-én. Vannak olyan számítások is, miszerint a Holdat fogja eltalálni - írja az Időkép. Most ráállították a James Webb űrteleszkópot is.
Az orosz űrkutatási hivatal, a Roszkoszmosz élén vezetőváltás történt, miután a Kreml csütörtökön menesztette Jurij Boriszovot, aki kevesebb mint három évig töltötte be a pozíciót – írja a Reuters.
A NASA és nemzetközi partnerei elfogadták az Axiom Space negyedik küldetését, melynek tagjaként Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós leghamarabb 2025 tavaszán elindulhat a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére a floridai Kennedy Űrközpontból - írja a HUNOR - Magyar Űrhajós Program sajtóközleményben.
A NASA tudósai az élet alapvető alkotóelemeit fedezték fel a Bennu aszteroida felszínéről gyűjtött mintákban. Az 500 méter átmérőjű objektum felszínéről 2023-ban sikerült a kutatóknak kőzeteket hazahozniuk, amelyekben most a DNS és az RNS építőköveiként szolgáló mind az öt nukleobázist, valamint a földi fehérjéket alkotó aminosavak döntő többségét is felfedezték. A szakemberek szerint azonban a kőzetekben talált aminosavak szerkezeti felépítésüket tekintve egy fontos tényezőben mások, mint a Földön élő organizmusokban megtalálható ugyanilyen molekulák - számolt be a kutatásról készült összefoglalójában a Nature.
Az Európai Bizottság védelmi és űrügyi biztosa, Andrius Kubilius „Európai Űrpajzs” létrehozását javasolta a tagállamok védelmi erőfeszítéseinek összehangolására. Kubilius szerint az európai vezetés megőrzése az űrkutatás területén stratégiai fontosságú a növekvő globális versenyben.
A NASA Magnetospheric Multiscale műholdjai az univerzum váratlan szegmenséből érkező kozmikus hullámokat észleltek, amelyeket hangjelekké alakítva madárcsicsergésre emlékeztetnek. A kutatók ezeket a plazma kitöréseket kórushullámoknak nevezik, és először sikerült őket a Földtől több mint 100 ezer kilométer távolságban detektálni. A szakemberek szerint az új felfedezés számos kérdést vet fel a jelenség fizikájával kapcsolatban - írta meg az AP News.
Az Amerikai Szövetségi Légügyi Hivatal (FAA) bejelentette, hogy felügyeli a SpaceX vizsgálatát a Starship űrhajó legutóbbi tesztrepülésével kapcsolatban. A csütörtöki teszt során az űrhajó felrobbant, törmelékeket szórva szét a Karib-tenger északi része felett, ami több tucat légijárat átirányítását tette szükségessé. Az eset kapcsán megindult a hatósági vizsgálat, miközben a SpaceX és az illetékes szervek együttműködnek az esetleges károk felmérésében.
A SpaceX történelmi Starship-programja nem várt fordulatot vett: miközben az első fokozat bravúros visszatérése sikerült, a második fokozat tüzes darabokra hullott a légkörben. A világ legnagyobb, szinte teljesen újrahasznosítható rakétájának fejlesztése ezzel újabb kihívások elé néz.
Indiának csütörtökön egy tesztküldetés keretében sikerült Föld körüli pályán összekapcsolnia két műholdat, amellyel az ázsiai ország lett a negyedik, az Egyesült Államok, Oroszország és Kína után, akinek sikerült egy hasonló dokkoló műveletet végrehajtania. A "történelmi" eseményként értékelt küldetés kulcsfontosságú lehet az ország holdmisszióra és űrállomásra vonatkozó tervei szempontjából.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A BRICS-tagság felé fordul az ország az EU-csatlakozás elhúzódása miatt.
Steve Cohen borúlátóbbá vált az amerikai gazdaság kilátásaival kapcsolatban.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.