Megtorpanni látszik a spekulatív ipari és logisztikai ingatlanok piaca. Ez csak a ciklikusság vagy rendszerszintű a probléma? Ki, milyen fejlesztésekben látja a jövőt? Inkább Budapest vagy inkább a vidék lehet a következő évek slágere? Hol lesz az üresedési ráta 2025 végén? Többek között ezekről a kérdésekről beszéltek a XX. Property Investment Forum konferencia ipar-logisztikai panelbeszélgetésének szakértői, Székely Ádám, az Innovinia ügyvezető igazgatójának, tulajdonosának, az IFK, alelnökének moderálásában.
Az irodapiac átalakulása elkerülhetetlen: a hagyományos felújítások helyett egyre inkább alternatív megoldásokra és funkcióváltásokra van szükség. Az ingatlantulajdonosoknak ki kell lépniük a megszokott keretekből, hogy versenyképesek maradhassanak. A Portfolio Property Investment Forum egyik panelbeszélgetésén a szakértők egyetértettek abban, hogy az iroda- és kereskedelmi ingatlanok jövője a rugalmasságban és innovációban rejlik, legyen szó átalakításról vagy teljes funkcióváltásról.
Az elmúlt években kiemelt fejlesztési optimizmus jellemezte az ipari-logisztikai ingatlanok piacát, de mostanában mintha egyre több felhő gyülekezne az iparág felett. Bár az üresedési ráta 2024 második negyedévében Budapest esetében 8,5%-ra csökkent, ami 0,4 százalékpontos csökkenést jelent a megelőző negyedévhez képest, az utóbbbi idők 8-10 százalék körüli üresedése sokkal magasabb, mint a 2016 utáni éveket jellemző értékek. Hogy ez csak a ciklikusság része, vagy rendszerszintű a probléma, illetve, hogy folytatódhat-e a lendület, és ha igen, mi fűtheti a szektort, arról az ágazat szereplőit kérdeztük.
A lengyel ingatlanpiac ipari és logisztikai ága továbbra is erőteljes növekedést mutat a BNP Paribas Real Estate Poland 2024 második negyedévére vonatkozó legfrissebb jelentése szerint. Az erős bérlői aktivitás és az új építkezések stabil volumene Lengyelországot a vezető európai ipari piacok közé emelte - írta meg a Property Forum.
Éppen egy éve mutattuk be a G7 gyűjtése alapján a nagykörúti kiskereskedelmi egységek körképét, ami az üresen álló üzletek magas száma miatt meglehetősen siralmas képet festett a főváros egyik legforgalmasabb útjáról. A lap az évforduló alkalmából ismét végigjárta a Nagykörutat, de úgy tűnik, a helyzet azóta sem javult sokat.
Új csúcsra emelkedett az irodapiaci üresedési ráta az amerikai és a brit piacokon, miközben az irodákba történő beruházások meredeken visszaestek az idei harmadik negyedévben. Az irodaterületek üresedése az Egyesült Államokban és Londonban is 20 éves csúcsot ért el, előbbiben meghaladva a 20 százalékot - írja a Financial Times.
A napokban számoltunk be arról a 7 éves irodapiaci csúcsról, ami a BRF 2023 első negyedévére vonatkozó legfrissebb jelentésből derült ki: az üresedési ráta 12,2 százalékra kúszott fel, a nettó abszorpció pedig negatív tartományba került, összesen 19 160 négyzetméterrel csökkent a teljes elfoglalt állomány mérete a negyedévben. Kell vajon aggódnia a magyar irodapiacnak, vagy még éppen egészséges szintű az üresedés? Erről kérdeztük a hazai irodapiaci tanácsadókat, a válaszokat egy kétrészes sorozatban mutatjuk be. Íme az első rész, amelyben Borbély Gábor, a CBRE Magyarország kutatási igazgatója, Tóth Kristóf, a Colliers Magyarország kutatási igazgatója, és Hegedűs Orsolya, a Cushman & Wakefield budapesti irodájának Valuation Associate kollégája, és a tanácsadási, valamint piackutatási részleg vezetője szólalt meg.
Új mélypontra esett az európai logisztikai területek kínálata, az átlagos üresedési ráta a régióban kevéssel 2,3 százalék alatt van, ami 50 bázispontos csökkenést jelent az előző évhez képest - derül ki a CBRE legfrissebb kutatásából. Bár Magyarországon ennél magasabb az üresedés szintje, a bérlői kereslet az előző negyedévben nálunk is rekordmagasságba emelkedett.
A Portfolio Property Investment Forum 2021 konferencia "Konzervatívan rugalmas – Mire készüljön a 4 millió négyzetmétert kínáló irodaszektor?" című panelbeszélgetésének középpontjában az iroda, mint közösségi tér jelene és jövője állt, de szóba került a minimálbér-emelés is, és annak hatása a bérleti díjakra.
2021 első negyedévében két irodaépülettel, összesen 24 700 négyzetméterrel bővült a budapesti modern irodaállomány, ezzel a teljes állomány jelenleg 3 935 990 négyzetmétert tesz ki, melyen belül 3 296 520 négyzetméter „A” és „B” kategóriás modern spekulatív irodaterület, valamint 639 470 négyzetméter saját tulajdonú iroda található. Ami sokak számmára meglepő lehet, hogy az üresedési ráta alig csökkent, jelenleg 9%-on áll, ami csupán 0,1 százalékpontos negyedéves csökkenést és 2,8 százalékpontos éves növekedést jelent.
A korábbi negyedévekkel ellentétben 2020 első három hónapjában emelkedni kezdett az üresen álló irodaterületek aránya a budapesti piacon, amire az elmúlt 24 negyedévben (2014-2019) mindössze háromszor volt példa. A korábbi 5,6 helyett a 6,2 százalék azonban még mindig alacsonynak mondható. Ezúttal a Cushman & Wakefield felmérése alapján azt néztük meg, hogy ehhez az üresedéshez milyen bérleti díjak társultak 2020 elején.
Az első negyedév enyhe emelkedése után az idei második negyedévben tovább csökkent az üresedés a hazai irodapiacon, így a teljes budapesti irodaállomány mindössze 6,3 százaléka áll kihasználatlanul - derül ki a BRF legújabb elemzéséből. Az elmúlt 3 hónapban átadott négy irodaépülettel együtt 3 654 180 négyzetmétert tesz ki a budapesti modern irodaállomány.
Rendkívül erős évet zárt tavaly a budapesti irodapiac, egy év alatt 230 ezer négyzetméternyi új területtel bővült az állomány. Az új építkezések mellett azonban fontos költözések is történtek, amelyek jócskán felforgatták az egyes alpiacokat. A Cushman & Wakefield tanulmánya alpiacok szerint mutatja be az állomány eloszlását, az üresedési rátát vagy éppen a jellemző bérleti díjakat.
Nagyon erős volt a tavalyi év a hazai irodapiacon - derül ki a BRF 2018 negyedik negyedéves jelentéséből. Az utolsó negyedévben 171 ezer négyzetméter felett volt a bruttó bérbeadás volumene, amivel az éves szint meghaladta az 535 ezer négyzetmétert. A tavalyi év egészében 230 ezer négyzetméternyi új iroda került a piacra, amiből 44 ezer négyzetmétert az utolsó negyedévben adtak át. Az üresedési ráta a harmadik negyedévi rekord alacsony szint után 0,9 százalékponttal 7,3 százalékra emelkedett.
A korábbi negyedévnél is erősebb kereslettel szembesült az irodapiac, mintegy 64 ezer négyzetméterrel növekedett a bruttó kereslet 2018 elejéhez képest. Az üresedési ráta hosszú évek óta most először emelkedett, ami mutatja, hogy az épülő irodaházak közül egyre több kerül átadásra. Az idei év hátralévő részében tovább folytatódik az átadási boom, így várhatóan az üresedési ráta is tovább emelkedik. Az év második negyedévében a teljes állomány 57 ezer négyzetméterrel bővült - derül ki a BRF legfrissebb jelentéséből.
Minimális megszakításokkal négy éve tart az üresedési ráta csökkenése a hazai ipari ingatlanok piacán, 2018 első negyedévében azonban minimális, 0,2 százalékpontos emelkedés következett be. A kérdés az, hogy ez egy hosszabb folyamat kezdete, vagy szintén egy rövid megszakítás az üresedés csökkenésében. A budapesti és a Budapest környéki agglomeráció spekulatív ipariingatlan-állomány elérte a 2 068 900 négyzetmétert - derül ki a BRF legújabb elemzéséből.
A miniszterelnök jelentette be, megelőző lépéseket tesznek.
A vámok hatással lehetnak a gazdasági növekedésre is.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?