Az Európai Unió pénzügyi piacainak felügyeleti vezetője támogatná az értékpapírosítási piac szabályozásának enyhítését. Verena Ross, az Európai Értékpapír-piaci Felügyeleti Hatóság (ESMA) elnöke egy londoni konferencián beszélt erről - írta meg az Euractiv.
A 2008-as pénzügyi válság óta most először fordulhat elő, hogy a legjobb, AAA minősítéssel kibocsátott ingatlanfedezetű értékpapírokon is tőkeveszteséget szenvednek el a befektetők – írja a Financial Times.
Rekordütemben adják el a kínai bankok nem teljesítő hiteleiket (NPL) a fogyasztói késedelmek növekedése és a hitelportfólió megtisztítására vonatkozó szabályozói elvárások miatt - írja a Reuters. Az értékesítés legnépszerűbb formája Kínában az eszközfedezetű értékpapír, az ABS.
A Raiffeisen Bank International (RBI) 1,8 milliárd euró értékű hitelportfóliót értékpapírosított – közölte a társaság.
A 2008-as gazdasági válság kirobbanásában komoly szerepe volt az értékpapírosításnak nevezett eszköznek, melynek lényege, hogy a bank a nála levő hitelek egy csoportját „becsomagolja” és értékesíti, így továbbadva a kockázatot. Ez a megfelelő szabályozás mellett a banki kockázatkezelés egyik remek eszköze, azonban ennek szabályozási háttere 2008-ban még hiányzott, a következmények ismertek. Azóta azonban nemcsak, hogy megtörtént a terület szabályozása, de az európai bankhatóságok szorgalmazzák is az eszköz meghonosítását, mert kiválóan alkalmas lenne a korona-válság miatt bajba jutott cégek megsegítésére.
A Credit Suisse arra kérte a hedge fundokat és más befektetőket, hogy semmisítsék meg a leggazdagabb ügyfelek jachtjaival és magánrepülőgépeivel kapcsolatos dokumentumaikat. Ezzel információk kiszivárogtatását akarták megakadályozni olyan orosz oligarcháknak nyújtott hitelekről, akiket később szankciókkal sújtottak.
Mintegy 4,1 milliárd eurónyi hitelportfólióját értékpapírosítja a Raiffeisen Bank International, amivel 21 bázisponttal javítja CET1 tőkemutatóját, és javítja a bank kockázati profilját, ugyanakkor az ügyfélkapcsolatokat mindez nem érinti.
Mintegy 2,2 milliárd eurónyi fedezett és fedezetlen nem teljesítő hitelét értékpapírosította az UniCredit az olasz állami GACS garanciaprogram közreműködésével – írja a Reuters.
Az Európai Bizottság a mai napon, a koronavírus-válsághoz kapcsolódó, átfogó helyreállítási stratégiájának részeként tőkepiaci helyreállítási csomagot fogadott el. Április 28-án a Bizottság már javaslatot tett egy bankcsomagra, amelynek célja, hogy Unió-szerte megkönnyítse a háztartásoknak és a vállalkozásoknak nyújtott banki hitelezést. A mai intézkedések célja, hogy a tőkepiacok könnyebben tudják támogatni az európai vállalkozásokat a válságból való kilábalásban. A csomag célzott változtatásokat javasol a tőkepiaci szabályok tekintetében. Ezek ösztönözni fogják a gazdaságba történő nagyobb mértékű beruházást, lehetővé teszik a vállalatok gyors feltőkésítését, és növelik a bankok képességét a helyreállítás finanszírozására - derül ki a bizottság közleményéből.
A 2008-as gazdasági válság óta a társadalom úgy tekint az értékpapírosításra, mintha az valami eleve helytelen művelet lenne. Pedig az értékpapírosítás normális esetben a banki kockázatkezelés egyik remek eszköze, nem véletlen, hogy a Magyar Nemzeti Bank is támogatja, hogy – megfelelő keretek között – alkalmazzák is a pénzintézetek. A megfelelő keretek mostanra felálltak – a szűkülő likviditási és tőkehelyzet miatt – az igény is nőni fog, ezért a közeljövőben többet fogunk találkozni ezzel a technikával.
Értékpapírosítási tanácsadó leányvállalat létrehozásáról döntöttek a részvényesek a Budapesti Értéktőzsde augusztus 14-én összehívott rendkívüli közgyűlésén. A bankok által kihelyezett vállalati hitelek "összecsomagolása" majd intézményi befektetők számára, kötvény formában történő értékesítése lehetővé teszi a hazai vállalatok közvetett tőkepiaci megjelenését és ezáltal bővíti azok finanszírozási alternatíváit. A megalapításra kerülő BÉT leányvállalat ezt a folyamatot hivatott támogatni, illetve elősegíteni.
Értékpapírosítást elősegítő szervezői és tanácsadói tevékenységet is folytathat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) a tőkepiaci törvény Parlament által mai nappal elfogadott módosításának köszönhetően. A vállalati hitelek "összecsomagolásának" és intézményi befektetők számára történő értékesítésének lehetősége a kis- és középvállalatok kötvénypiaci részvételét és finanszírozási alternatíváit bővíti, a befektetők érdekeinek védelme mellett.
A jegybanki refinanszírozási programok kifutásával ismét egyre nagyobb volumenben folyamodnak a válság előtt népszerű értékpapírosítás eszközéhez Európa bankjai.
Kezd visszatérni az hitel-értékpapírosítási divat az európai bankrendszerbe. A jelenség segíti az eszközállomány csökkentését, egyúttal a profitabilitás javítását a bankoknál, de a nem banki, befektetési szereplők felől érkező kereslet lehet a piac igazi motorja. Emlékezetes: a 2007-ben kirobbant subprime hitelválság fő okozói az értékpapírosított hitelek voltak.
Több milliárd dollárnyi vállalati hitelét értékpapírosítaná a Deutsche Bank - értesült a Reuters. A társaság működését minden idők egyik legnagyobb amerikai bankbírságának kilátásba helyezése árnyékolja be.
Értékpapírba csomagolja 705 millió eurónyi osztrák és német ingatlanhitelét, illetve vállalati hitelét a Raiffeisen Bank International - közölte az osztrák bankcsoport. A lépéssel 340 millió euróval csökken a bank kockázatokkal súlyozott eszközértéke (RWA), segítve a méretcsökkentéssel kapcsolatos tervek elérését.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Az amerikai elnök a CPAC konferencián beszélt.
A fentanil-válságról és az ukrajnai háborúról tartottak megbeszélést.
Erős megosztottságot eredményezett a lépés a tagállamok között.
Sok kérdést vet fel Orbán Viktor miniszterelnök bejelentése.
A „woke” kiadások lefaragása csak elhanyagolható része volt a teljes költségcsökkentésnek.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.