A szolgáltatások örvendetes árkorrekciója fontos lépés az árstabilitás eléréséhez, ennek egyik látványos példája volt a telekommunikációs szolgáltatások októberi jelentős áresése. A váratlanul erős hatás mögött azonban egy módszertani tökéletlenség is meghúzódik.
Az infláció már régen lecsengett volna a világban és Magyarországon is, ha a szolgáltató cégek a nagy mohóságukban nem emelnék meg utólag extrém mértékben az áraikat - nagyjából ezt a képet festik fel a szakértők, amikor az infláció makacs, ragadós természetéről beszélnek. Van az állításban igazság, de érdemes árnyalni képet.
Az inflációban a nagy szolgáltató égek visszatekintő árazása okozza a legnagyobb fejfájást, de kockázatot jelen a jövőre nézve a gyors bérnövekedés és a forint gyengélkedés is - derül ki a piaci elemzők inflációs adatra adott reakcióiból. Az év második felében a jegybanki célsáv felett lesz az infláció
Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke bizakodását fejezte ki, hogy az amerikai dollár megtartja a világ tartalékvalutájának státuszát, feltéve, hogy az országban a demokratikus intézmények és a jogállamiság sértetlen marad - írja a Reuters. Annak ellenére, hogy a dollár részesedése a hivatalos devizatartalékokból 2022 negyedik negyedévében 20 éves mélypontra, 58%-ra esett vissza, Powell kiemelte, hogy egyetlen más ország sem egyesíti az olyan jellemzőket, mint a jogállamiság, az árstabilitás, az erős demokratikus intézmények és a nyitott tőkeszámlák.
Nagy Márton egy hétfői véleménycikkében felvetette, hogy az inflációs célt magasabbra kellene húzni a jelenlegi 2-4 százalékos szintnél. Szerinte felmerül, hogy egy magasabb inflációs cél hozzájárulhatna a reálkamatlábak csökkentéséhez, ami elérhetőbbé tenné a hitelfelvételt, és így ösztönözné a beruházásokat és ezzel a gazdaság bővülését is.
Bill Ackman milliárdos hedge fund menedzser tavaly év vége óta sürgeti az amerikai jegybankot, hogy komolyan foglalkozzon az inflációval. Most azonban a sztárbefektetőnek kétségei vannak azzal kapcsolatban, hogy a Fed képes lesz-e elérni az árstabilitást, Ackman úgy gondolja, hogy a tőzsdék továbbra is nyomás alatt lehetnek, mivel a kamatok magasak maradnak ebben az új környezetben.
A Fednek megfontoltnak kell lennie a kamatemeléssel kapcsolatban - mondta Mary Daly, a San Francisco Fed elnöke. Az amerikai jegybank döntéshozó testületén belül láthatóan nincs egység a kamatemelés mértékével és mennyiségével kapcsolatban.
Ma már nem igazán lehet úgy leülni ebédelni, hogy az első falat előtt ne kerülne szóba az egyre kellemetlenebbé váló infláció. És lassan nem lehet megemlíteni a hivatalos adatokat úgy ebben a beszélgetésben, hogy az ne váltson ki kacajt a társaságból. Pedig éppen ez a két dolog az, amit az inflációval kapcsolatban a jegybankok és kormányok el akarnak kerülni. Ha nem sikerül, akkor mindenki magasabb és magasabb árakra számít a jövőben.
1980-ban kellemetlenül magasra, 5% fölé szökött a nyugat-német infláció. Ebben az évben lett a Bundesbank elnöke Karl Otto Pöhl. Tőle származik az híres mondás, miszerint az infláció olyan, mint a fogkrém: ha egyszer kinyomtuk a tubusból, akkor már nagyon nehéz a felesleget visszaügyeskedni. Azt is hozzátette, hogy a legjobb, amit az ember tehet az, hogy nem nyomja meg túl erősen a tubust.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2018-ban is eredményesen és sikeresen gazdálkodott, tavaly 47,8 milliárd forintos eredményt ért el a jegybank, idén várhatóan 100 milliárd forint körül lehet az eredmény - fejtette ki Matolcsy György, az MNB elnöke a jegybank tavalyi üzleti jelentése és beszámolója megvitatásán az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén hétfőn.
Az euroövezet jegybankárai körében már hónapok óta az egyik kiemelt téma a defláció esetleges kialakulása és annak veszélyei az övezet gazdaságaira. A KSH adatközlése szerint Magyarországon éves összevetésben áprilisban és májusban is 0,1 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak. A rendszerváltozás utáni gazdaságtörténetünkben ez idáig egyedül álló adatok hatására, az elmúlt hetekben a hazai folyamatok kapcsán is egyre több elemzés taglalta a defláció kialakulásának esélyeit. Az MNB két szakértője, Soós Gábor Dániel és Hajnal Mihály alábbi írásának célja, hogy a jegybank makro szintű és dezaggregáltabb elemzéseire alapozva megvizsgálják, hogy valóban közel állunk-e a defláció és a vele együtt járó negatív hatások kialakulásához. Megállapítható, hogy az aktuális hazai folyamatok egyelőre nem utalnak deflációs veszély kialakulására.
Az eddiginél sokkal világosabban és hangsúlyosabban rögzítette a ma nyilvánosságra hozott Alapokmányban a jegybank célrendszerét és működésének konkrét módját a Magyar Nemzeti Bank. Egyúttal a mindenkori jegybank felelősségét is elismerte például a devizahitelezési problémában, de közben a pénzügyi intézmények számára igen komoly figyelmeztetéseket is megfogalmazott a fogyasztóvédelmi szerepének érvényesítése érdekében. Az MNB új célként jelentette be, hogy az eddiginél aktívabban igyekszik támogatni a kormány gazdaságpolitikáját, így például a teljes foglalkoztatottság elérését is. Azt is új célként fogalmazta meg a jegybank, hogy úgy gazdálkodjon és úgy finanszírozza a bírság- és egyéb bevételekből a CSR programját, hogy a költségvetésből ne kelljen (később sem) megtérítenie a veszteségét.
Hét másik tagállam esetében viszont döntöttek az Ecofinen.
Hogy reagál a piac Trump beiktatására?
A svéd jegybank alelnöke beszélt erről.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.