Az Európai Parlament energiaügyi bizottsága támogatja azt a szabályozást, amely értelmében európai épületek millióit kellene felújítani. A jobb energetikai besorolásoktól azt várják, hogy csökken majd az épületek általi károsanyag-kibocsátás - írja a Reuters.
Az első körforgásos alapon épülő cseh irodaház a Skanska fejlesztése alatt valósul meg, a 20 ezer négyzetméteres prágai iroda- és üzlethelyiségeket is magába foglaló ingatlan lebontott épületekből származó anyagokból fog megvalósulni - áll a Property Forum cikkében. A használt anyagokból épülő irodaház a legmagasabb szintű LEED és WELL épületminősítéseket célozza meg.
Az üzleti élet területén egyre fontosabb szerepet kapó ESG jelentősen átalakítja az irodabérlés szabályait, valamint a bérbeadók, bérlők és különböző szolgáltatók hozzáállását az irodákhoz – ez volt a fő megállapítása a New Work által szervezett kerekasztal-beszélgetésnek.
Számos energiamegtakarítást, illetve szén-dioxid-csökkenést eredményező technológia, megoldás mutatkozott be a szeptember végén tartott The Business Booster eseményen, közöttük egy magyar csapat is, akik a hőenergia tárolási innovációjukat ismertették. Ezek a közlekedési, megújuló energián alapuló, hulladékkezelési, valamint energiatárolási újdonságok mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a kontinens elérje a 2050-re kitűzött nettó zéró kibocsátást.
A mai Magyarországon (de akár egész Európában) sok mindenkit érdekel, hogy a gyakorlatban hogyan és mennyiből lehet megépíteni, illetve üzemeltetni egy nettó nulla kibocsátású házat. Saját használatra egy drágábban kivitelezett (de egyben értékesebb) energiahatékony és minimális szén-dioxid-kibocsátás mellett működő ház költségei vélhetően sokkal több idő alatt térülnek meg, mint egy olyan nettó zéró kibocsátású ház esetében, amit turisztikai célra használnak. Most, hogy a fenntarhatósági és környezeti célok találkozni látszódnak a pénzügyi érdekekkel is, talán egyre több olyan projekt készül el a jövőben, mint amit bemutatunk: egy negatív rezsis minihotel, ami maximálisan támogatja a fenntartható turizmust.
Az épített környezet, különösen az épületek, 40%-kal járulnak hozzá a szén-dioxid-kibocsátáshoz, ez az arány elég súlyos ahhoz, hogy azonnali és drasztikus változtatásokat kényszerítsen ki a piaci szereplőkből. Vannak már létező gyakorlatok, amelyek igazán fenntarthatóvá tehetik a kivitelezéseket, fejlesztéseket, végső soron pedig az üzemeltetést, illetve ha az épületek teljes életciklusát nézzük, akkor egy évtizedekkel későbbi bontást, átalakítást is. A tudás és a technológia eljutott arra a szintre, hogy aki igazán akarja, az elérheti az ingatlanszegmensben a klímasemleges működést. Az építkezések és az ingatlanfejlesztések során alkalmazott konkrét gyakorlatokról, a zöld építőipar hazai helyzetéről, a legnagyobb kihívásokról és az ezekre adott megfelelő válaszokról beszélgettünk Schmidt Andrással, a zöld ingatlanprojektjeiről híres ingatlanfejlesztő, a Skanska Magyarország fenntarthatósági vezetőjével.
A havi HR, illetve a kéthavi bérbeadási tranzakciókról szóló összefoglalónk után, immáron az ingatlanok, ingatlanos cégek által kapott minősítésekről is beszámolunk. A BREEAM, LEED, és WELL minősítések szinte már kötelező elemként vannak jelen a hazai ingatlanpiacon is, amit jól mutat, hogy sorra jelentik be a háztulajdonosok az elismeréseket. 2022 áprilisában is számos minősítéssel gazdagodott a hazai ingatlanpiac: a Honvéd Center, a Nordic Light irodaház, a Corvin Plaza és a Kaposvár Plaza is új elismeréseket szerzett.
Az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet is felismerte a befektetők egyre növekvő igényét a vállalatok ESG szempontok szerinti értékelésére. A néhány nappal ezelőtt közzétett tervezet, amely az ESG szempontok és a klímakockázat mérésének a tőzsdei bebetonozását tűzte ki célul, az ingatlan- és infrastruktúrafejlesztőket, illetve közvetve az irodákat bérlő cégeket sem fogja érintetlenül hagyni. Az MN6 Energiaügynökség összefoglalója többek között az ingatlanokkal kapcsolatos hatásokat feszegeti.
Az Európai Unió, az ENSZ és összességében a globális nagypolitika egyértelműen deklarálta, hogy a privát finanszírozó szektornak vezető szerepet szán a fenntartható gazdaságra történő átállás finanszírozásában. A banki finanszírozás, a fenntartható ingatlanok és az ESG kapcsolatáról a DLA Piper Hungary Zöld Ingatlanok podcast sorozat negyedik epizódjában Szege Györggyel, a Magyar Bankholding Zrt. ESG-szakterületének vezetőjével beszélgetett Borbély Gábor, partner, a DLA Piper Hungary finanszírozási praxis vezetője és Kui Szilárd, local partner, a DLA Piper Hungary ingatlanjogi csoportjának vezetője.
Az elmúlt két évben csaknem 16 darab, összesen félmilliárd forint értékű energiahatékonysági beruházást indított el az Indotek Group. Ezáltal a cég nagyságrendileg 600 tonnányi szén-dioxiddal csökkentette ingatlanai éves károsanyag-kibocsátását. A jövőben is a fenntartható ingatlanok kialakítása a céljuk, jelenleg 25 korszerűsítési és fejlesztési projektjük van előkészítés alatt.
2021-ben továbbra is dinamikusan bővült mind az új építésű zöld ingatlanok száma, mind a meglévő épületek „zöldítése”. Különösen az ipari ingatlanok piacán tapasztalható igazi boom, ami nem csak az újonnan elindult fejlesztések számára értendő, hanem a környezettudatos logisztikai, valamint gyártóbázisokra is - derül ki a Colliers jelentéséből.
A fenntarthatóság előmozdítására irányuló globális törekvés jelentős bizonytalanságot okoz az ingatlanbefektetési piacon - derül ki a Colliers EMEA új jelentéséből. A politikai döntéshozóknak sürgősen meg kell állapodniuk olyan megvalósítható célokban, amelyek támogatják az egyértelmű, következetes technikai szabványok és referenciaértékek létrehozását, amelyek lehetővé teszik mind a tőke, mind a készségek átcsoportosítását, miközben a befektetők sietnek, hogy az új ESG-realitásokat figyelembe vegyék a döntéshozatalban.
Szinte már elképzelhetetlen, hogy valaki úgy fejlesszen új irodaházat, hogy az nem felel meg a legkorszerűbb energetikai követelményeknek, nem rendelkezik a BREEAM, vagy LEED minősítések valamely jobb fokozatával. Nemcsak a szabályozás fogja lassan erre kötelezni a fejlesztőket, hanem a költségmegtakarítás és a bérletidíj-prémium, illetve az értéknövekedés is ezt diktálja. A zöld épületek számokban meghatározott előnyeit összesítette az MNB Kereskedelmiingatlan Jelentése. Az összefoglaló többek között rávilágít, hogy a nemzetközi irodapiaci tapasztalatok azt mutatják, hogy a szén-dioxid-kibocsátás csökkenése mellett, a „zöldítés” költségeit a magasabb elérhető cash-flow kompenzálja.
A zöld hitelek és zöld kötvények irányába egyre több ország és vállalat köteleződik el, miközben az ESG minősítésekhez kapcsolt befektetések elképesztő gyorsasággal törnek előre. A vállalatok ESG jelentései és a zöldkötvény-kibocsátás mind arra ösztönzik a döntéshozókat, hogy kétszer is meggondolják a jövőbeli beruházási terveiket, miközben a klíma, és az átalakulással járó kockázat egy eddig ismeretlen veszélyforrásként bukkant fel. Eljött a pénzügyek és a fenntarthatóság szimbiózisának az ideje.
Az elmúlt közel három évtizedben némileg javult a budapesti zöldfelületek kiterjedésének aránya és egészségi állapota, legalább is a zöldfelület-intenzitás mutató szerint. Ez nagymértékben a felhagyott, használaton kívüli területek invazív növények általi spontán cserjésedésének, erdősülésének, illetve a meglévő vegetáció erősödésének köszönhető, ugyanakkor jócskán történtek olyan területhasználati változások is, amelyek a zöldfelületek csökkenését okozták.
Mit jelent a fenntartható ingatlanfinanszírozás? Hogyan lehet egy ingatlant ESG szempontok alapján értékelni? Mit jelent az EU Taxonómia az épületekre nézve? Többek között ezekre a kérdésekre válaszoltak a szakértők a HuGBC legutóbbi Green Talk beszélgetésén.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Megérkezett év végi, korlátozott ideig elérhető Signature-akciónk!
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
A Gazprom pénzügyeit intéző Gazprombankot érintik az intézkedések.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?