A várakozások felett bővült a nem-mezőgazdasági álláshelyek száma, miközben a munkanélküliségi ráta 4,2%-ra emelkedett, a bérek növekedésre pedig továbbra is erős.
A várt 86 pont helyett novemberben 85,7 pontra esett az októberi 86,5 pontról a német Ifo gazdasági hangulatindex, Európa legfontosabb konjunktúraindexe – közölte hétfőn délelőtt a müncheni székhelyű kutatóintézet. A jelenlegi helyzetmegítélés alindexe gyengébb lett a vártnál, míg a következő hónapok kilátásaival kapcsolatos várakozási alindex kicsit jobb lett.
Javultak a kilátások a feldolgozóiparban és a szolgáltatószektorban is. Összességében viszont a feldolgozóipar továbbra is recessziós tartományban van.
A várakozásoknak megfelelően 2,4%-ról 2,6%-ra emelkedett az amerikai infláció októberben, míg a maginfláció maradt 3,3%-on. A következő hónapok nagy kérdése az lesz, hogy vajon az infláció csökkenése folytatódik a 2% felé, vagy valahol ezen szintek környékén megragadt.
Az amerikai elnökválasztás közeledtével egyre több vagyonos amerikai fontolgatja az ország elhagyását, és sokan már konkrét lépéseket tesznek, hogy második állampolgárságot vagy hosszú távú tartózkodási engedélyt szerezzenek külföldön – derül ki bevándorlási tanácsadók beszámolóiból a CNBC szerint.
A vártnál jobb euróövezeti GDP-adatok hatására hosszú hetek után ismét erősödésnek indult az euró, de nagy kérdés, hogy eljött-e az euró ideje, amikor ilyen erős az amerikai gazdaság és magas az amerikai költségvetési hiány. Ennek ellenére semmilyen apró jelet nem érdemes figyelmen kívül hagyni, ezért érdemes végiggondolni egy új trend kialakulásának esélyét. Különösen amiatt is, mert egy dollárral szemben erősödő euró a forintnak is támaszt jelenthet.
A várttal szemben nagyot esett az amerikai fogyasztói bizalom, miközben az egy évre előretekintő inflációs várakozások emelkedtek, ami egy rossz kombináció az amerikai jegybank számára.
225 ezer főre emelkedett az amerikai munkanélküli segélykérelmek száma. Viszont a Challenger felmérése szerint szeptemberben kevesebb embert bocsátottak el. Összességében a bejövő adatok továbbra is konzisztensek az egyensúlyban lévő munkaerőpiac narratívájával és egyelőre nem kell aggódni a gyors romlás miatt.
A várt 120 ezer fő helyett 143 ezer fővel bővült szeptemberben a foglalkoztatottság az ADP felmérése szerint, ami megerősítheti azt, hogy a gazdasági adatok gyors romlásáról nem beszélhetünk.
A vártnál nagyobbat csökkent az amerikai jegybank által szorosan figyelt PCE infláció, azonban a PCE maginfláció kis mértékben emelkedett. Ami aggasztó viszont, hogy lassult a háztartások bevételeinek és kiadásainak az emelkedése is, aláhúzva azt, hogy már a fogyasztás dinamikája sem a régi. A mostani adatok feltehetően egy óvatos megerősítést jelenthetek a Fed számára a kamatcsökkentés folytatására.
Meglehetősen göröngyös úton haladt az elmúlt évben a hazai és a nemzetközi kereskedelmiingatlan-piac. A bizonytalanságokkal teli időszakok után viszont kezd változni a hangulat, és talán a befektetési volumen is elérte mélypontját. Hogy mi pörgetheti fel újra a szektort, mennyire tisztult a kép az egyes szegmensekben, és túl vagyunk-e a legrosszabb időszakon, arról az ingatlantanácsadó cégek vezetőit kérdeztük. Nézzük, mire kell figyelnünk és mire számíthatunk az előttünk álló évben!
Meglepetésre havi alapon 0,8%-kal emelkedett az augusztusi ipari termelés. Miután a szolgáltatószektorban már érezhető a lassulás, ezért kifejezetten üdvözítő, hogy az ipar kezd magára találni.
A várakozások felett javult az amerikai fogyasztói bizalom a Michigani Egyetem felmérése szerint. Az indexen belül a jelenlegi helyzet és a jövőbeli kilátások komponens is jobb lett a vártnál. A rövid távú inflációs várakozások csökkentek.
A foglalkoztatottság növekedése a vártnál kisebb volt, a munkanélküliségi ráta csökkent, viszont havi alapon 0,4%-kal emelkedtek a bérek. A foglalkoztatottság növekedésének lassulása konzisztens a gazdaság lassulásával. A mai adat talán inkább a 25 bázispontos kamatcsökkentés irányába mutathat szeptemberben.
Összességében kissé jobb lett az augusztusi ISM szolgáltatószektori beszerzésimenedzserindex. Azonban a részletes adatokból látható, hogy a foglalkoztatottsági komponens gyengült, míg az árnyomás kissé erősödött.
Az előző év azonos időszakához képest 35-45%-kal magasabb, 5,8-6,6 milliárd forint körüli árbevételt és 490-610 millió forint közötti féléves EBITDA-t vár a Gloster menedzsmentje a szeptemberben publikálandó 2024. első féléves jelentésben - közölte a BÉT oldalán a társaság. A javuló féléves gazdálkodási adatok, illetve az év végéig előre látható projektek stabil pénzügyi alapot biztosítanak a 2024-es év eredményes zárásához, valamint várhatóan fedezetet nyújthatnak a 2026-ra tervezett első osztalékfizetéshez is.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Visszakapják az önkormányzatok a területeket.
Az ukrajnai háborúról, az EU-val ápolt viszonyról és a magyar gazdaságról is beszélt a kormányfő.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?