Európa gazdasága az elmúlt években sokkal jobban teljesített, mint azt várták, és a többség várakozásával ellentétben a kilátások sem borúsak az eurózónában – mondta Philipp Carlsson-Szlezak, a Boston Consulting Group (BCG) globális vezető közgazdásza a Portfolio-nak adott interjúban. A közgazdász szerint az Egyesült Államok kilátásai sokkal jobbak, mint Európáé, de a Trump-kormány esetleges vámpolitikája egyben lehetőséget is jelent Európa számára, hogy újratervezze gazdasági modelljét. Kína növekedésének lassulása természetes jelenség, és évtizedekig is eltarthat az az átalakulás, amit a kínai vezetés célul tűzött ki maga elé. A Shocks, Crises, and False Alarms című könyv szerzőjével Budapesten beszélgettünk, és az interjú során szó volt még a kamatkilátásokról, az amerikai államadósság és külső egyensúly problémájáról, a közgondolkodásban uralkodó pesszimizmusról, valamint arról, hogy miért tévednek rendszeresen a makrogazdasági előrejelzések.
A világ gazdasági rendje átalakulóban van, miközben az iparpolitika és a gazdasági biztonság új eszközei formálják a globális kapcsolatrendszereket. Az Egyesült Államok és az EU erőfeszítései a Kínától való függőség csökkentésére, valamint a geopolitikai feszültségek által felerősített protekcionizmus új törésvonalakat teremtenek az értékláncokban – írja a világgazdaságról szóló friss elemzésében a brüsszeli döntéshozatalban befolyásos Jacques Delors Intézet. A kutatás megoldásokat javasol a G20 tagországok számára az ellátási láncok diverzifikálására, a digitális tér biztonságának fokozására és a zöld átállás előmozdítására, miközben figyelmeztet az egyoldalú gazdasági intézkedések veszélyeire.
Decemberben kamatcsökkentésre van esély, bár ez még nem biztos – mondta Robert Holzmann, az Európai Központi Bank kormányzótanácsának kifejezetten szigorításpártiként ismert osztrák tagja. Emellett aggodalmát fejezte ki Trump tervezett vámintézkedései miatt, amelyek szerinte veszélyeztethetik a globális kereskedelem fejlődését, különösen az exportorientált országok, például Ausztria számára.
Meglepte a világot, amikor a feltörekvő hatalmak összefogva, nagy elánnal vágtak neki a dollárra épülő pénzügyi rendszerrel szembeni alternatíva kiépítésére, beigazolódni látszottak a félelmek, hogy az Egyesült Államok a szankciós politikával a saját hegemón szerepét ássa alá. A törekvés nagyon is él, vannak látványos kísérletek a dollár kiváltására, ám ha a nagyképet nézzük, minden változatlan: a dollár vezető szerepe nem csökkent, az ambiciózus feltörekvők devizájának súlya a nemzetközi tartalékokban továbbra is elhanyagolható. A jövő hozhat némi változást, de belátható időn belül ne számítson senki előre a dollár vezető szerepének megszűnésére.
A Vörös-tengeri konténerhajózási forgalomban bekövetkezett zavar egyre súlyosbodik, és várhatóan a második negyedévben mintegy 15-20 százalékkal csökkenti az iparág Távol-Kelet és Európa közötti kapacitását - közölte a Maersk hajózási csoport.
A napokban elérhetővé váltak a széleskörű külkereskedelmi adatok a 2022-es évre vonatkozóan, amely lehetővé teszi, hogy megvizsgáljuk, hol tart Magyarország az "akkumulátor-nagyhatalommá válás" folyamatában, és mi változott az előző évhez képest. Az elemzésekből kiderül, hogy az akkumulátorok szerepe tovább erősödött a magyar kivitelben, és hazánk magasabb növekedést tudott felmutatni ezen a téren a többi országhoz képest. Ennek köszönhetően 2022-ben Magyarország már a világ 5. legnagyobb exportőre lett, egy helyet javítva, ezzel megelőzve Japánt.
A jemeni síita húszi lázadók terrorszervezetté nyilvánítását kezdeményezte az Európai Uniónál Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton Brüsszelben, valamint arra is javaslatot tett, hogy a közösség nyújtson támogatást a jemeni parti őrségnek a tengeri hajózás biztonságának garantálásához.
A húszi milícia által ellenőrzött "Al-Masirah" jemeni tévécsatorna jelentése szerint az Egyesült Államok és Nagy-Britannia szombaton két légicsapást hajtott végre Ras Isa kikötője ellen a Vörös-tengeri Saleef kikötővárosban.
Az utóbbi években egyre többször válnak központi témává a globális értékláncokkal kapcsolatos problémák. A világ egy pontján történik egy természeti katasztrófa, kitör egy háború, vagy egy vírus üti fel a fejét, majd ezek a hatások a külkereskedelmi kapcsolatokon és az értékláncokon keresztül egyre gyorsabban szétterjednek a világban, jelentős problémákat okozva ezáltal más gazdaságokban is. Elegendő csak arra gondolni, hogy a Covid-járvány, a chiphiány, vagy az ukrán-orosz háború milyen fennakadásokat, késéseket okozott a termelésben. A fő kérdés az, hogy vajon egyre több ilyen esemény történik-e világszerte, vagy esetleg közgazdasági okok is meghúzódnak a háttérben. Ebben a cikkben amellett fogok érvelni, hogy az utóbbi évtizedek globalizációs folyamataiból fakadó szerkezeti változások is hozzájárultak az értékláncok és a gazdaságok nagyobb sérülékenységéhez.
Szabad áthaladást biztosít a kínai és orosz hajók, valamint minden, Izraellel kapcsolatokat nem ápoló hajó számára a Vörös-tengeren a jemeni húszi mozgalom - jelentette ki a húszik egyik vezetője az Izvesztyija című orosz lapnak adott, pénteken megjelent interjúban.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy az Európai Unió az egyik vesztese lehet a világkereskedelem pólusváltásának, míg Ázsia a nyertese. Mindeközben a globális piac egyre töredezettebbé válik. Vendégünk volt Szabó Dániel, a Portfolio makroelemzője. A második részben a Bitcoinról beszélgettünk Kövesy Károllyal, a Portfolio részvénypiaci elemzőjével. Komoly lökést adhat a kriptodeviza-kereskedelemnek az a régóta várt döntés, hogy a tőzsdén elérhetővé válhatnak a bitcoin árfolyamát követő alapok. De vajon mit jelent mindez?
Az Európai Unió kivitele közel két éve folyamatosan csökken, ráadásul az export visszaesése egyre jobban gyorsul a legfrisebb bmi-adatok alapján. Ezzel párhuzamosan a teljes termékkülkereskedelmi forgalom (export és import együtt) is visszaesett. Az EU és az Egyesült Államok Kínával folytatott kereskedelme is zsugorodik, főként az importnál, ami már jelzi a világkereskedelem pólusváltását. Az eltolódásnak nagy nyertesei a dél-kelet-ázsiai országok, míg az Európai Unió a legnagyobb vesztes. Biztató jelek viszont arra utalnak, hogy a mostani gyengélkedés után hamar talpra állhat az államszövetség.
Az egész világgazdaságot negatívan érintheti, ha az izraeli konfliktus átterjed a Közel-Kelet többi országára – mondta Ngozi Okonjo-Iweala, a Világkereskedelmi Szövetség (WTO) főigazgatója a CNBC beszámolója szerint. A szakember kiemelte, hogy a kérdéses régió a világ energiaellátásának egyik központja, ezért lehet hatással a kereskedelemre és a növekedésre.
Kicsi az esélye annak, hogy Kína gazdasági problémái egy globális válságot okoznának, mivel az ázsiai országnak nincsenek jelentős külső kötelezettségei – mondta a Portfolionak adott interjúban David Lubin. A Citi feltörekvő piacokért felelős vezető közgazdásza szerint a trendszerűen magasabb infláció velünk maradhat a jövőben is, mivel eltűntek azok a tényezők, melyek az elmúlt harminc évben az alacsony áremelkedést okozták. A szakember hamarosan élőben beszél majd meglátásairól a Budapest Economic Forum konferencián.
A Panama-csatorna vízszintje az esős évszak végéhez közeledve sem állt helyre, ezért a napi átkelésekre és a hajók merülésére vonatkozó korlátozások az év hátralévő részében és 2024-ben is érvényben maradnak az alacsony vízállás miatt - közölték a helyi vízügyi hatóságok kedden.
Súlyos aszály okoz jelentős fennakadásokat és korlátozásokat a Panama-csatorna mentén, rávilágítva az éghajlatváltozás globális kereskedelemre gyakorolt hatására. A szokatlanul magas hőmérséklet és az eddigi egyik legszárazabb év arra késztette a hatóságokat, hogy korlátozzák a csatornán való átkelések számát és felfüggesszék az engedélykiadást a nehéz rakományt szállító hajók átkelésére. Ez költségnövekedést eredményezett a Panama-csatornára támaszkodó hajózási útvonalakon, és hosszabb várólisták alakultak ki a még használható hajók kibérlésére.
Szembe ment a magyar részvénypiac az európaiakkal.
Remélhetőleg nem a túl távoli jövőben tagok lesznek – mondják.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Szerinte ha Ukrajna NATO-tag lenne, nem is lett volna háború.
Kijött a jegybank tegnapi ülésének jegyzőkönyve.
A költségcsökkentésekből a menedzsment is kiveszi a részét.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?
A 2025-ös kilátásokról beszélgettünk.