Már meghallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A műsor első részében arról beszélgettünk, miként forgatta fel a világkereskedelmet a vámháború, és hogy mit tehetnek ebben a helyzetben a befektetők. Vendégünk volt Gyurcsik Attila, az Accorde Alapkezelő vezérigazgatója volt. A második részben a március végére az éves hiányterv 62 százalékára emelkedő költségvetési hiányt elemeztük Csiki Gergellyel, a Portfolio lapigazgatójával és makroelemzőjével.
Nem enyhül a feszültség a világkereskedelemben azután, hogy Donald Trump vámjai életbe léptek. Az országok és a termelőcégek is keresik a lehetőségeiket, hogy vagy tárgyalás útján, vagy más stratégiával enyhítsék a sarc hatásait. Az Európai Bizottság 25%-os ellenvámokat javasolt különböző amerikai termékekre. Donald Trump közben kijelentette, hogy nem lesz elég Ursula von der Leyen bizottsági elnök ajánlata, ahhoz, hogy visszavegye az európai autókra kivetett vámjait. Közben a kínai vezetés amiatt aggódik, hogy a nagy termelőcégek külföldre költöztetik a gyártást. Híreink a vámháborúról kedden.
Továbbra is jelentős feszültség látható a világkereskedelemben, miután az Egyesült Államok új vámokat vezetett be több kereskedelmi partnerével szemben, ami globális válaszlépéseket és piaci reakciókat váltott ki. Aggódik a svájci óraipar és az olasz bortermelők. A Volkswagen-csoport autókat tart vissza. Politikusok közben nyugalomra intenek, de megszólalt az amerikai elnök is. Híreinket percről percre:
Donald Trump új, globális vámtarifarendszere történelmi jelentőségű fordulatot hozott a világkereskedelemben, és súlyos bizonytalanságot okoz a nemzetközi gazdasági kapcsolatokban. A Boston Consulting Group szerint a rendszer teljesen felrúghatja a WTO alapelveit, és országspecifikus alkuhálózatot hozhat létre, ami évekre meghatározhatja a kereskedelmi stratégiákat. Ugyanakkor az amerikai versenytársakkal szemben ez ritka lehetőséget is kínálhat az alkalmazkodásra képes európai cégeknek.
A világkereskedelem működésének újrarendezésére van szükség - jelentette ki Marco Rubio amerikai külügyminiszter pénteken az új amerikai vámrendszer világgazdasági hatásaival kapcsolatban
Tegnap este Donald Trump amerikai elnök a Liberation Day keretében jelentős vámokat vetett ki kereskedelmi partnereire, többek között az Európai Unióra és Kínára. A lépésnek óriási hatása lehet a világkereskedelemre, rövid távon az egyezkedések és az ellenintézkedések időszaka következhet.
Donald Trump újabb, nagy horderejű vámpolitikai csomagot jelent be szerda estére, amely az amerikai kereskedelmi hiány csökkentését célozza, de globális gazdasági feszültségeket vetít előre. Az elnöki döntés részletei még nem ismertek, de többféle forgatókönyv van napirenden – célzott vámoktól kezdve országonként differenciált tarifákig. A vámtételek várhatóan közvetlenül érintik majd Európát, Mexikót, Kínát és más kulcsszereplőket – írja a Les Echos.
Az Egyesült Államok gazdaságpolitikája komoly feszültséget hozott a globális pénzügyi rendszerekbe — nem kis részben a Donald Trump visszatérése óta látható kereskedelmi háborús környezetben. Bár a dollár továbbra is domináns szerepet tölt be a világ pénzügyi rendszerében, egyre több szakértő és politikai vezető vet fel alternatívákat. Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke például az euró egyre fontosabb szerepéről beszélt az Eurogroup csütörtöki, zárt ajtók mögött tartott ülésén. A statisztikák is azt mutatják, hogy a Trump-tornádó pusztítása mögött egyre inkább nő az euró szerepe a világ devizaáramlásában, ami pedig fegyverré is teheti az uniós közös valutát.
Lassabban nőhet a világgazdaság a következő három évben, ha Donald Trump amerikai elnök vámokat vet ki, miközben az infláció gyorsabb lesz. A globális GDP 0,3%-kal nőhet lassabban, mint vámok nélkül, miközben az USA ennél is rosszabbul járhat.
Elemző legyen a talpán, aki a Donald Trump által okozott nemzetközi káosz közepette képes pontos előrejelzést adni arról, hogy mi várható az Európai Unió, az Egyesült Államok és a Kínai Népköztársaság között kibontakozó kereskedelmi konfliktus terén. Washington pár naponta bejelent, majd esetleg visszavon újabb és újabb büntetővámokat, amelyre, úgy tűnik, bármi indokot adhat, akár még az amerikai – és minden más – termékre kivetett áfa is. Van azonban egy terület, amely bizakodásra adhat okot Európának a zűrzavar közepette. Sőt, minél nagyobb fejetlenség az Egyesült Államok külpolitikájában, annál több lehetőség teremhet az EU számára.
Az Európai Központi Bank (EKB) elnöke, Christine Lagarde hétfőn az Európai Parlament képviselői előtt beszélt az euróövezet inflációs kilátásairól. Lagarde kiemelte, hogy bár az infláció várhatóan visszatér a kitűzött 2%-os szinthez, a kereskedelmi feszültségek komoly kockázatot jelentenek a jövőbeli árszínvonal alakulására nézve.
Azzal, hogy minden igazolható ok nélkül általános vámokkal fenyegette meg Kanadát, Mexikót és Kínát, Donald Trump amerikai elnök azt bizonyította, hogy személye komoly kockázatot jelent mind Amerika, mind annak kereskedelmi partnerei számára. Az fogja azonban végül meghatározni, hogy mekkora kárt szenved majd el a globális gazdaság, hogy a többi ország miként reagál Trump meggondolatlan politikájára. Amerika kereskedelmi partnereinek meg kell őrizniük hidegvérüket, és ellen kell állniuk annak a kísértésnek, hogy tovább fokozzák ezt az őrültséget.
Váratlanul megjelent egy repülőtér a világ közvéleménye előtt szinte ismeretlen, és szinte alig lakott Abd al-Kuri szigeten. A beruházás szinte érdektelen lehetne, ha az apró szárazföld nem éppen a világ egyik legfontosabb tengerszorosa, az Ádeni-öbölt a Vörös-tengerrel összekötő Báb el-Mándeb bejáratánál lenne megtalálható. A geostratégiai fekvése egyértelműen jelzi, hogy az ártalmatlannak tűnő építkezés hátterében valójában egy jóval nagyobb játszma húzódik.
A balti száraz ömlesztett áruk tengeri fuvardíjindexe, az európai szállítmányozási költségek referenciaértéke hétfőn emelkedett, elsősorban a panamax hajók szegmensének növekedése miatt. Az index, amely a capesize, panamax és supramax hajók tarifáit veszi figyelembe, 3 ponttal 738 pontra nőtt. Ugyanakkor a capesize és supramax kategóriákban enyhe csökkenés volt tapasztalható.
Donald Trump, az USA hétfőn beiktatott elnöke, valószínűleg jelentős változásokat vezet be az Egyesült Államok kereskedelmi politikájában. Az elnök első munkanapján bejelentette, hogy február 1-től általános, 10 százalékos vámtételt tervez bevezetni a Kínából érkező termékekre, fontolóra veszi 25 százalékos vámok kivetését Kanadára és Mexikóra, de az aggasztó kereskedelmi többlet miatt az EU esetében is új vámok lehetnek. A Boston Consulting Group (BCG) friss, Global Trade jelentése szerint a vámoknak komoly hatása lesz a világkereskedelemre.
A konténerszállító hajók piacán rekordszámú új megrendelés érkezett, miután az iparág váratlan profitnövekedést tapasztalt. Azonban szakértők figyelmeztetnek, hogy a túlzott kapacitáskiépítés kockázata az instabil globális gazdasági környezetben komoly problémákhoz vezethet.
Horvátország után hamarosan a németek is toborozni kezdenek.
Több országgal közösen akarnak egy közös álláspontot kialakítani.
Interaktív, díjmentes online előadás
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Folytatódik a vámháború.