Hétfőn délután 4-5 óra közötti idősávra 800 eurós, azaz újra rendkívül magas áramár alakult ki Magyarországon a nagykereskedelmi villamosenergia piacon, ami messze magasabb az összes európai ország ezen órás áránál. Az egész napi átlagár 243 euró lett, aminél minimálisan csak a román és a bolgár átlagár magasabb az egész kontinensen.
A hatalmas németországi nap- és szélenergia kapacitások a sötétszélcsend idején mind Németországban, mind egész Európában komoly kihívásokat okoznak a villamosenergia ellátásban és az árakat jócskán megugrasztják, és emiatt ilyen magasak a nagykereskedelmi áramárak Magyarországon is – lényegében ezt üzeni mai Facebook-posztjában Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért felelős államtitkára.
Alacsonyabb CO2-kibocsátás, az importált fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség enyhülése, a nagykereskedelmi villamosenergia-árak és áringadozások, illetve a rendszer összköltségének csökkenése jellemezné az európai villamosenergia-rendszert, miközben a napenergia piaci értéke is emelkedne, ha a jövőben létrehozandó naperőművek jó részét a jelenleg egyeduralkodó déli tájolás helyett kelet-nyugati tájolású kétoldalú, függőleges napelemekkel telepítenék egy kutatás szerint.
Az eddigi 1700 megawattról 2100 megawattra emelik 2024. december 1-től a szomszédos uniós tagállamok az Ukrajnába és Moldovába irányuló villamosenergia exportkapacitás határértékét a súlyos téli ukrajnai áramhiány enyhítése érdekében – jelentette be a fontos döntést kedden az európai átvitelirendszer-üzemeltetők együttműködési szervezete (ENTSO-E). A hírt az Európai Bizottság üdvözölte, miután a Bizottság elnöke és a Nemzetközi Energia Ügynökség vezetője szeptemberben hathatós lépéseket ígért az orosz támadások miatt súlyosan meggyengült ukrajnai áramellátási helyzet segítése érdekében. A hír azt jelenti, hogy Magyarországról is több villamosenergia áramolhat Ukrajna felé, ha szükség lesz rá a téli kritikus időszakban.
A beépített naperőmű-kapacitás növekedésével és a napos termelés fogyasztáson belüli arányának növekedésével párhuzamosan csökkent Magyarország importaránya a villamosenergia-ellátásban. Azonban az az áram, amit importálunk, folyamatosan drágul, ráadásul gyakorlatilag a legdrágább időszakban vásárolunk, és amikor exportálunk, az ár nem éri el az éves zsinórár 30%-át sem. Az idei év első kilenc hónapját tekintve, a hazai teljes rendszerterhelést beárazva és a német piaccal összevetve megállapítható, hogy csak a tiszta árkülönbözetből 28%-os hátrányt szed össze a magyar piac. Ha ehhez még hozzáadjuk a magyar ipari fogyasztókra kivetett KÁT-felárat is, akkor az látszik, hogy közel 50%-kal drágábban vásárol egy magyar ipari fogyasztó egy ilyen fogyasztási görbét, mint egy német - mondta Szatmári Gábor, a Montel Csoport közép- és kelet-európai piaci szakértője, kelet-európai értékesítési régióvezetője a Portfolio Energy Investment Forumon tartott előadásában.
Az év végén a kisfeszültségen feltelepített okos mérők száma országosan már megközelíti a 800 ezer darabot, így a hatályos jogszabályokból eredő feladaton túl időszerű is, hogy bevezessünk egy olyan új tarifatípust, amely kihasználja az ezen eszközökből eredő előnyöket - mondta Ságvári Pál, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) stratégiai és nemzetközi ügyekért felelős elnökhelyettese a Portfolio Energy Investment Forumon. Az új villamosenergia-tarifa ciklusban nem csak a profilos elszámolást felváltó, szinte valós idejű idősoros elszámolásra, hanem a terhelés-áthelyezést (load-shifting) ösztönző zónaidős tarifálásra is mód nyílik majd.
Magyarországon volt az egyik legdrágább a nem-lakossági szereplőknek a villamos energia egész Európában az idei első félévben a különböző fogyasztási sávokban – derült ki a Portfolio vizsgálatából. Erről a témáról is szó lesz a holnapi Energy Investment Forum konferenciánkon, amelyre itt még lehet regisztrálni.
A Magyar Energiakereskedők Szövetsége (MEKSZ) elnöksége egyhangú döntéssel Dr. Boross Norbertet választotta meg a földgáz- és villamos energia szektor kereskedelmi vállalatait tömörítő szakmai szövetség elnökéül, aki 2024. október 1-jétől tölti be a tisztséget – közölte a MEKSZ.
Az európai uniós villamosenergiapiac-integrációs projektek aktuális kérdései, valamint a jövőbiztos árampiaci modellről szóló tanulmány ütemterve is napirendre került az Európai Energiaszabályozók Tanácsa (CEER) Közgyűlésének, valamint az Energiaszabályozók Európai Uniós Együttműködési Ügynöksége (ACER) Szabályozók Tanácsának kétnapos, szeptember 17-18-i budapesti ülésén – emelte ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) szerdai közleménye. Az ACER igazgatója és a MEKH elnöke is nyitóelőadást tart a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, részletek és jelentkezés itt.
A kedden, szeptember 3-án este 7 és 8 óra közötti idősávra 999 eurós nagykereskedelmi áramár alakult ki, ami megegyezik a július közepi hőhullám idejének csúcsszintjével, és egyúttal extrém magas árnak számít.
Az idei év negyedik, minden idők egyik legmagasabb órás áramára alakult ki a ma este 7 és 8 óra közötti idősávra Magyarországon – vette észre a Portfolio. Ezzel folytatódott az a nyáron megfigyelt minta, miszerint tartós hőhullámban az esti fogyasztási csúcs idején a villamosenergia-rendszer a "határon billeg": a kínálati oldal nagyon közel jár fizikai maximumához, és ez a rendkívül magas esti órás árakban is kiütközik. Erről a témáról is szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelyről további részletek itt érhetők el.
Az energiaár-krízis legsúlyosabb időszakaihoz képest ugyan mérséklődött a hazai vállalatok érdeklődése a saját célra termelő naperőművek iránt, de 2024-ben így is rekordot döntöttek a telepítések, pedig messze még az év vége. Ez nagyrészt annak köszönhető, hogy noha az áramárak a válság óta normalizálódtak, sok cégnek így is megéri saját napelemes rendszerbe ruháznia, a piac pedig nagyjából mostanra tanulta ki a szabályozási környezet változását. Egyelőre azonban továbbra is réspiacról van szó, a kapcsolódó akkumulátor-telepítések pedig még nem igazán indultak be, pedig sok esetben a napelemek mellé célszerű lenne energiatárolót is létesíteni.
Az Electricite de France SA (EDF) várhatóan a hétvégétől kezdve csökkenti atomreaktorainak termelését, mivel a magas hőmérséklet korlátozza a Rhone folyóba engedhető víz mennyiségét. A nettó áramexportőr Franciaország korlátozott termelése áremelkedést hozhat a piacokon, főként Németországban.
A csúcsra pörgetett légkondicionáló használat mellett három másik külföldi ok is hozzájárult ahhoz, hogy júliusban elképesztően magas, 500-1000 euró közötti nagykereskedelmi áramárak alakultak ki Magyarországon az esti órákban – magyarázta Mátrai Károly az Indexnek. Az MVM vezérigazgatójának felsorolása alapján ezek között nincs benne az Ukrajna felé felfutott magyar áramexport, hiszen magyarázata szerint azt részben, vagy egészben a magyar naperőművek napközbeni (túl)termeléséből tudjuk megoldani. Ez azt is jelenti, hogy az itthoni áramárak nem esnek napközben olyan mélyre, mint az ukrajnai export lehetősége nélkül, ez pedig a hazai naperőművek megtérülési helyzetén is javít. Mátrai a közelmúltbeli balkáni áramszünet kapcsán jelezte: itthon sem zárhatók ki áramszünetek, de mindent megtesznek ennek elkerülésére, és jelentős hálózatfejlesztések zajlanak az országban. Ezekről a témákról mind szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, további részletek itt.
Az ukrán villamosenergia rendszerüzemeltető pénteken azt közölte, hogy ma 35851 megawattóra áramot fog importálni a szomszédos országokból, ami új történelmi csúcsnak számít, és Magyarország is érzi ezt.
Az elmúlt napokban történelmi csúcsra ugrott Magyarország nettó áramexportja Ukrajna felé, mert az orosz támadások miatt kiesett ukrán energiatermelést óriásira pörgetett importból kénytelenek fedezni, és közben a nyári melegben felfutott az ukrán villamosenergia igény is. Mindez júniusban azt eredményezte, hogy az Ukrajnával szomszédos országok közül messze Magyarország exportálta a legtöbb áramot keleti szomszédunkba; és ez a hőségben várhatóan még hetekig így marad. Még a felpörgetett uniós áramimport sem elég azonban ahhoz Ukrajnában, hogy meg lehessen úszni a naponta sok órás áramszüneteket, amelyet országszerte éreznek az emberek. A szorult helyzetbe került ukránokon jórészt azért tudunk segíteni, mert az összekapcsolt európai árampiac részei vagyunk, és mindez kapóra jön például a magyarországi naperőmű tulajdonosok egy kis részének is, akik a nagykereskedelmi piacon értékesítik a villamos energiát.
Farkast kiáltott Ukrajna?
Kecskeméten tett bejelentést Lázár János.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Furcsa eszközöket fedeztek fel az orosz katonák.
Ukrajnában már beváltak ezek a fegyverek.
Finanszírozásról és pályázati lehetőségekről is szó volt a Portfolio novemberi eseményén.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?