Az Európai Bizottság újabb kötelezettségszegési eljárásokat indított Magyarországgal szemben. A brüsszeli uniós testület a villamosenergia-piac reformjára és a közúti fuvarozás szabályozására vonatkozó uniós jogszabályok hiányos átültetése miatt lépett. A testület 26, illetve 16 ország ellen küldött ki hivatalos felszólító levelet, köztük Magyarországnak is.
"Nem tervezzük azt, hogy a negatív áras órákban ne jussanak hozzá a KÁT-os termelők a támogatáshoz" – erősítette meg a KÁT-os szabályozói beavatkozási lépések nyomán Steiner Attila a Mol Campuson a Magyar Megújuló Energia Szövetség által szervezett Green Talks eseményen. A naperőművek további telepítéséről, üzleti-megtérülési kérdéseiről is szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamnedzsment konferenciáján, amelyről további részletek itt találhatók.
Egy kanadai tartomány, Ontario, amely áramot exportál az Egyesült Államokba, hétfőn 25 százalékkal emelte az áram árát három államban, megtorlásul Donald Trump elnök vámtarifái miatt, írja a Bloomberg.
Az Előrejelzések Európai Központjának (ECMWF) legújabb, mesterséges intelligenciát (AI) alkalmazó modellje forradalmasíthatja az időjárás előrejelzését és ezzel együtt az energiapiacot is. A szuperszámítógépek által készített hagyományos előrejelzések mellett futó AI-eljárás gyorsabban és egyes paraméterekben pontosabban képes megmutatni, milyen idő várható - és mindezt akár két héttel előre. A jobb minőségű előrejelzések pedig nagyban segítik az energiapiaci kereskedőket, infrastruktúra-üzemeltetőket és politikai döntéshozókat abban, hogy a legfrissebb adatok birtokában villámgyorsan és hatékonyan reagáljanak az időjárás-változásokra, ezzel jelentős összegeket megspórolva - írta meg a Bloomberg.
A végéhez közeledő fűtési szezon legnagyobb villamosenergia-rendszerterhelésű időszakaiban rendre jóval átlag alatt termeltek a hazai naperőművek, ami megnövekedett importarányt és ellátási költségeket vont maga után. A bőséges napenergia-termelés időszakaiban előálló magyar áramexport idején pedig rendszeresen átlag alatti árszintek uralkodtak a nagykereskedelmi piacon, noha a legalacsonyabb árak nem a legnagyobb hazai áramexport időszakában alakultak ki. A napenergia-termelést kiegyensúlyozni képes rugalmasabb források nem csak Magyarországra jellemző hiánya a téli rendszerterhelési csúcsok idején is egyértelműen felfelé mutató hatást gyakorolnak az áramárakra.
Jóváhagyta pénteken a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a MAVIR és az elosztói engedélyesek összehangolt munkájának eredményeként benyújtott Hálózatfejlesztési Tervet (HFT) – közölte a MEKH.
Két EU-pályázat is megnyílik holnap, február 14-én pénteken, amelyek a korszerű informatikai eszközök, megoldások elterjesztésével támogatják az önkormányzatok energiagazdálkodását és a zöldenergia hatékonyabb hasznosítását – hívja fel a figyelmet az Energiaügyi Minisztérium.
A Siemens Energy nyilvánosságra hozta a 2025-ös pénzügyi év első negyedéves eredményeit, amelyek figyelemre méltó számokat mutatnak. Noha egyes szegmensek megrendelései elmaradtak az előző év rekordmagas szintjétől, a gázalapú és szélerőműves üzletágak erőteljes növekedést produkáltak. A vállalat továbbra is optimistán tekint a piacra, hiszen a villamosenergia-fogyasztás növekedése és az energetikai átállás folyamatos beruházásokat generál.
A balti országok, Észtország, Lettország és Litvánia teljesen levált az orosz és a fehérorosz villamosenergia-hálózatokról és csatlakoztak az európai uniós villamosenergia-rendszerhez, ami lehetővé tette számukra, hogy megszabaduljanak az Oroszországtól való energiafüggőségtől - közölte az Európai Bizottság vasárnap.
Hétfőn írtunk arról, hogy az Európai Bizottság 1,25 milliárd eurós támogatást oszt szét 41 határon átnyúló energetikai projektre. A támogatás részeként forrást kapott a Danube InGrid szlovák-magyar projekt is több fejlesztésre, amelyek célja a villamosenergia-piacok integrációjának fokozása az intelligens hálózati technológiák bevezetése révén - derül ki az Energiaügyi Minisztérium közleményéből.
Litvánia bejelentette, hogy vasárnap reggel végleg leválasztják elektromos hálózatukat az orosz infrastruktúráról, ezzel megszüntetve a balti államok utolsó energiafüggőségi kapcsolatát Oroszországgal. A döntés az orosz-ukrán háború és a fokozódó geopolitikai feszültségek árnyékában született. A balti államok már régóta készültek a függetlenedésre, azonban a lépés komoly előkészületeket igényelt - írta meg a France 24 híroldal.
Az Európai Bizottság 1,25 milliárd eurós támogatást oszt szét 41 határon átnyúló energetikai projektre, amelyek az áram- és okoshálózatok, valamint a hidrogén- és szén-dioxid-tárolás fejlesztésére összpontosítanak - olvasható az Európai Bizottság közleményében. A finanszírozás a Connecting Europe Facility (CEF) keretéből érkezik, és olyan kezdeményezéseket támogat, amelyek az európai energiapiac integrációját és a zöld átállást segítik elő.
Egy új elemzés szerint érdemes lenne megfontolni az európai és észak-amerikai villamosenergia-rendszerek összekapcsolását és a kétirányú szállítást lehetővé tevő, az Atlanti-óceán alatt telepítendő interkonnektor lehetőségét, ez ugyanis mindkét kontinensnek segíthet abban, hogy a tiszta, megújuló elektromos energiára történő átállás biztonságosabb és hatékonyabb legyen.
2030-ig akár 80 új földgáztüzelésű erőmű épülhet az Egyesült Államokban, amelyek együttes teljesítménye elérheti Norvégia teljes villamosenergia-rendszerének beépített teljesítőképességét. A gázerőmű-építési boom hátterében többek között az Egyesült Államok és Kína közötti mesterséges intelligencia verseny, valamint az USA ipari kapacitásainak visszahozása áll, melyek jelentős villamosenergia-igényt generálnak. Bár a leköszönő Biden-kormányzat szén-dioxid mentes villamosenergia-hálózatot célzott meg 2035-re, a tervezett erőművek egyike sem lesz felszerelve szén-dioxid leválasztó technológiával, ami rekordszintű emissziót eredményezhet a gáztüzelésű erőművekből - írta meg a Financial Times.
Az első bejelentést követően majd egy évvel lezárult Magyarország egyik legnagyobb és legmodernebb gáztüzelésű erőművének adásvételi tranzakciója. A francia Veolia és német Uniper magyarországi érdekeltségei közötti megállapodást egy német kormánydöntés előzte meg - olvasható az Uniper közleményében.
Három rendkívül érdekes árampiaci jelenség is megütötte a magyar közvélemény ingerküszöbét idén, amelyek akár még évekig is velünk maradhatnak, sőt akár durvulhatnak is, egyúttal pedig a megfizethetőség és a versenyképes ipari termelés kérdéseit folyamatosan az előtérben tarthatják. Mindez amellett is igaz, hogy a naperőművek terjedése idén is nagyon gyors volt idehaza, ami egyrészt örvendetes a zöld energia egyre nagyobb súlya miatt, de részben éppen ebből adódnak a rendszerszintű kihívások is. Az biztos, hogy a 2025-ös év is rendkívül izgalmas lesz árampiaci fronton, amelynek néhány vetülete már előre látszik.
Más szelek fújnak a miniszter szerint.
Fordulat jöhet a vámháborúban?
Mekkora a bizalmi válság?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.