Már péntek esti óráktól fokozatosan visszatérhet a gázszolgáltatás a Keszeg és Ősagárd közötti vezeték meghibásodásának javítása után, amely eredetileg 57 települést érintett rövidebb-hosszabb ideig. Az FGSZ szakemberei a vártánál gyorsabban haladnak a csőszakaszcserével, így akár szombat kora délutánra minden érintett fogyasztónál újra biztosítható a földgáz - közölte péntek délután az Energiaügyi Minisztérium.
Havária, azaz rendkívüli esemény történt Magyarországon a Vác-Romhány DN 300-as, nagynyomású távvezetéken Keszeg település közelében, ahol gázkifúvás történt szerdán – jelentette be csütörtökön az FGSZ Földgázszállító Zrt. Hangsúlyozták, hogy a gázvezeték rendszerirányíró munkatársai biztosították a helyszínt, közvetlen veszély nincs, személyi sérülés nem történt.
Gárdony zártkerti részén tavaly ősszel elrepedt egy olajvezeték, melynek következtében 487 köbméter gázolaj kerülhetett a talajba. A gárdonyi önkormányzat részletes lakossági tájékoztatójában azt írja, a káresemény lokális, egy kis területre koncentrálódik. A sérült vezeték környezetében a Környezetvédelmi Hatóság által előírt mintavételi helyeken túl további negyven helyen vettek vízmintát a környékbeli kutakból, ezek közül egy sem mutatott a repedéssel összefüggő szennyeződést. Decemberben további szúrópróba-szerű méréseket végeztek, egyik ilyen mintavétel sem mutatott egészségügyi határérték feletti eredményeket.
Az olajcég szerint az elmúlt napokban több félinformáció, illetve valótlanság jelent meg a sajtóban a gárdonyi zártkertben történt olajszivárgás kapcsán. A közlemény értelmében a Mol észlelte először a Százhalombatta és Pécs közötti, 190 km hosszú termékvezetékén az üzemanyag szivárgást 2024 szeptemberében, majd október 16-án Gárdony külterületén megtalálták a meghibásodást. A közel két méter mélyen fekvő vezetéken egy alig 10 centiméteres repedés keletkezett, amelyen keresztül legfeljebb 487 köbméter gázolaj került a talajba a káresemény helyszínén. Az eddigi vizsgálatok alapján a szennyeződés 50 méteres területen mutatható ki, és nem jelent veszélyt a halastóra vagy a Velencei-tóra.
Csehország már felkészült arra, hogy az orosz szállítások kiesése esetén azonnal teljes mértékben átálljon a nyugati irányból érkező kőolaj felhasználására - jelentette ki Petr Fiala cseh kormányfő kedden a közép-csehországi Nelahozevesben, miután találkozott az ország vezetékhálózatát üzemeltető Mero állami cég vezetőségével.
Az orosz védelmi minisztérium hétfő délelőtti bejelentése szerint kilenc ukrán drónt lőttek le, amelyek a Török Áramlat gázvezeték infrastruktúráját célozták meg a dél-oroszországi Krasznodar régióban található kompresszorállomás környékén, de a létesítmény működésében nem keletkezett fennakadás, és személyi sérülés sem történt. Független forrásból egyelőre nem erősítették meg, hogy az eset tényleg megtörtént, és így történt.
Októberben szivárgott az olaj Gárdony zártkerti részén, miután a Mol föld alatti üzemanyag-szállító vezetéke megsérült. A szivárgás a jelek szerint beszennyezett néhány a szivárgáshoz közeli kutat, jelenleg kutatófúrásokkal vizsgálják a talajban lévő víz minőségét.
A Mol nyomásérzékelő rendszere szivárgást jelzett a Százhalombatta és Pécs közötti üzemanyag-szállításra használt terméktávvezetéken, Gárdony közelében - tájékoztatta az olajipari vállalat pénteken az MTI-t.
Idén már 5,2 milliárd köbméter gáz áramlott Magyarországra Szerbia felől, csaknem annyi, mint tavaly egész évben, és "Magyarország az elkövetkező időszakban a jelenleginél is nagyobb szerepet szán a Török Áramlat vezetéknek a földgázellátása tekintetében" – jelezte egy szerdai budapesti sajtótájékoztatón Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter. A magyar ellátásbiztonságról, régiós kilátásokról részletesen beszél a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján Marosvári Csaba, a tárca energiaellátás biztonságáért felelős helyettes államtitkára. Részletek és regisztráció itt.
Oroszország továbbra is kész földgázt küldeni az európai vevők felé, de ha az év végén lejáró orosz-ukrán tranzitszerződést az ukránok nem akarják meghosszabbítani, akkor nem kényszeríthetjük a szállítások folytatására az ukránokat – ezt jelentette ki a vlagyivosztoki gazdasági fórumon Vlagyimir Putyin. A téma kiemelt jelentősége miatt a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciánkon is terítéken lesz, további részletek itt érhetők el.
Az ukrán elnök tanácsadója bejelentette, hogy 2025 elejétől leáll a Barátság II. kőolajvezeték, Szijjártó Péter pedig már Oroszországban van és energiaellátás-biztonsági kérdésben tárgyal az orosz vezetőkkel. Legfrissebb fejleményként a Mol is reagált.
A három balti ország, Észtország, Lettország és Litvánia kedden bejelentette, hogy jegyzékben közölte Oroszországgal és szövetségesével, Fehéroroszországgal, hogy 2025 februárjától leválnak a Szovjetunió idején létesített elektromos hálózatról.
Az áramszolgáltatási rendszer összeomlása miatt pénteken áram nélkül maradt Bosznia-Hercegovina és Montenegró nagy része, valamint a horvátországi Dalmácia – írja az RTL.hu
Óriási bizonytalanság övezte a Mol és a horvát olajvezetéket üzemeltető partnercég közti olajszállítmányokat, ugyanis bár az elmúlt hónapokban szállított a Janaf olajat a Molnak, a hivatalos szerződés azonban december végén lejárt, megállapodás híján pedig nem lehetett tudni, hogy mekkora számlát fog kiállítani a horvát fél és milyen mennyiségre és időtávra tud majd újabb szerződést kötni a Mol. Most azonban úgy néz ki, hogy pont kerülhet a történet végére.
A Fővárosi Vízművek április 4. és 12. között végzi észak-pesti főnyomóvezetékeinek öblítését, melynek során összesen mintegy 32 kilométernyi cső tisztul meg a IV., a XIII., a XIV., a XV. és a XVI. kerületben. Az éves ütemterv szerinti tavaszi tisztítási munkák az ivóvízellátás biztonságának fenntartását szolgálják, egyúttal a nyári, magasabb vízfogyasztásra való felkészülés részei - közölte a társaság.
Jövő évben indul és 2027-re el kell készülnie az Algyő és Újvidék közötti 128 km-es új olajvezetéknek, amelynek költsége mintegy 150 millió euró lesz, és előreláthatóan évi 5 millió tonna lesz a kapacitása – ezek a fontos részletek derültek ki Dubravka Đedović Handanović szerb energiaügyi miniszter közleményéből, miután tegnap találkozott Budapesten Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel.
Szombaton invazív kezelésen esett át a szentatya.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Zelenszkij fontos szövetségest tudhat maga mögött.
Trump már nagyon kemény válaszlépéseket lengetett be.
Irak és Törökország patthelyzete veszélyezteti az OPEC terveit.
A CDU/CSU egyre nehezebb helyzetbe kerül.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.