Közel 3000 magyarországi álláslehetőséget kínálnak a március 11-én Manilában megrendezésre kerülő állásbörzén, ahol 280-400 ezer forintos fizetésekkel várják a fülöp-szigeteki munkavállalókat - írta meg a Telex.
A BYD szegedi e-autógyárának munkaerő-ellátása komoly kihívást jelent a város és a régió számára. Botka László, Szeged polgármestere szerint bár jelentős helyi és környékbeli munkaerő-tartalék áll rendelkezésre, várhatóan külföldi munkavállalókra is szükség lesz a gyár működtetéséhez - írta az Index.
Vivek Ramaswamy amerikai üzletember otthagyja az újonnan beiktatott amerikai elnök, Donald Trump által felállított kormányzati hatékonyságért felelős tanácsadó testületet (DOGE) - számolt be a Politico. A lap úgy tudja, Ramaswamy távozásában a szervezet társelnöke, Elon Musk is szerepet játszott.
Az ukrajnai háború esetleges lezárása új kihívások elé állíthatja a kelet-európai országokat, különösen a munkaerőpiac és a gazdasági növekedés terén. A régió, amely jelenleg az Európai Unióba menekült ukránok többségének ad otthont, a béke esetén elvándorlással szembesülhet, ami tovább fokozhatja a már amúgy is feszült munkaerőpiaci helyzetet és az inflációs nyomást - állapítja meg elemzésében a Reuters.
A világ leggazdagabb embere, Elon Musk igazán beindult Donald Trump újbóli megválasztását követően. A dél-afrikai techmilliárdos nem elégedett meg az amerikai politikával és az ott hirtelen nyert befolyásával, sorban állt be az előrehozott német választásokon induló radikális jobboldali AfD mögé, illetve küldte el melegebb éghajlatra és szólította fel lemondásra a brit miniszterelnököt. Nemrég azonban Musk a hazai fronton, "sajátjai" egy részét is magára haragította, amikor kiállt a magasan képzett külföldiek amerikai munkavállalása mellett. Jóllehet korábban maga Trump is bírálta az ezt elősegítő vízumprogramot, a politikus Musknak adott igazat, ami csak olaj volt a tűzre. A "hithű MAGA-tábor" és a "techbrók" vitája odáig fajult, hogy Steve Bannon, a régi-új elnök egykori vezető kampánystratégája bosszút esküdött a szerinte "ördögi" Musk ellen.
Viharos vizeken, változó szabályozási környezetben, növekvő munkanélküliség mellett is bőven jut kihívás azon vállalatoknak, amelyek munkaerő-felvételben gondolkodnak 2025-ben, legyen szó a fluktuáció pótlásáról vagy a létszám növeléséről.
Úgy tűnik, mégis megoldódott a Fülöp-szigeteki vendégmunkások magyarországi tartózkodásának kérdése. Egy nemrég kiadott közlemény szerint létrejött egy olyan szervezet, amely garantálja a hazatérésüket, amennyiben szükségessé válna - jelentette a hvg.
Pillanatok alatt döntött a kormány a Magyarországon dolgozó külföldiek számának korlátozásáról. A szabályozás érinti a külföldiek kvótáját és az országok körét is. Ugyanakkor számos kivételnek köszönhetően nincsenek veszélyben a nagyberuházások, de kevesebb külföldi ételfutárra sem érdemes számítani. Szakértők szerint ráadásul a jelenlegi gazdasági helyzet sem indokolja a külföldi dolgozók számának felfuttatását. A helyzet akkor lehet izgalmas, amikor beindul a gazdasági növekedés.
Romlott a munkaerőpiaci helyzet Magyarországon tavaly ősszel, ami miatt a szakértők szerint lassabb béremelkedésre lehet számítani 2025-ben.
A nemzetgazdasági miniszter arról döntött, hogy 2025-ben 35 ezerben maximalizálja a kiadható vendégmunkás-tartózkodási engedélyek és a foglalkoztatási célú tartózkodási engedélyek legmagasabb számát - olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium kedd reggeli közleményében.
Pillanatokon belül eldőlhet, hogy a kormány mennyire szigorítja a külföldiek magyarországi munkavállalását - értesült a Portfolio. Úgy tudjuk, a mai kormányülésen is szó volt erről a témáról, és hamarosan megalkotják a rendeletet is. A Portfolio-nak nyilatkozó szakemberek szerint a tiltás súlyos gazdasági hatásokkal járna. Szakértők attól tartanak, hogy az unión kívüli dolgozók behozatalának teljes tiltása egy ahhoz hasonló munkaerőpiaci helyzetet teremtene, mint amilyennel az Egyesült Királyság szembesült a Brexitet követően.
2025. január 1-jétől egyetlen országnak sem lehetne vendégmunkás-engedélyt kiadni Magyarországon Grúzia kivételével, illetve a hosszabbítás lehetősége is elvész – értesült a 444.
Hétfő délután Orbán Viktor miniszterelnök válaszolt az ellenzéki képviselők kérdéseire az Országgyűlés azonnali kérdések órájában. Az esemény során az ellenzék számos aktuális és vitatott témában szorította kérdésekkel a miniszterelnököt. Az ülés során szó esett az uniós forrásokról, a vendégmunkások helyzetéről, a szociális szféra béreiről, a vasúti infrastruktúráról, valamint az egészségügy állapotáról.
A mai munkaerőpiac sajátosságai teljesen más hozzáállást, sokkal nagyobb rugalmasságot követelnek meg a cégektől, és természetesen a munkavállalóktól is, mint korábban. Nincs mese, aki ezeknek az új feltételeknek nem tud eleget tenni, elbukik. Az tud most talpon maradni, aki átlátja a társadalmi, gazdasági folyamatokat, és hatékony válaszokat ad ezekre bármilyen vállalati környezetben.
A hazai bérek alacsonyabbak az EU-átlagnál, ami indokolja a minimálbér emelést. Ugyanakkor a cégek termelékenysége ettől még nem fog javulni, így egyáltalán nem biztos, hogy megtámasztja a gazdasági növekedést – mondta el a Portfolio-nak adott interjúban Hadházy Tamás, a Budapesti Értéktőzsde Standard kategóriájában jegyzett Pensum Group alapítója és igazgatósági tagja. A szakember kitért arra is, hogy a munkaerő-kölcsönzés piacán a gazdasági nehézségek nem feltétlenül jelennek meg közvetlenül, hiszen a piaci szereplők egy része éppen a gazdaságos munkaerőköltség érdekében szívesebben fordul a munkaerő-kölcsönzéshez. A szabályozás ugyanakkor valóban nehézségeket okoz, az igazi probléma a kiszámíthatatlanság – tette hozzá. Elmondta azt is, az elkövetkezendő 1-2 évben szeretnék megvalósítani külföldi akvizíciós terveiket, amelyet részben tőkeemeléssel biztosítanának.
Szankcionálják, ha miattuk a munkáltató alaptalan feltételekkel elzárkózik a magyar munkavállalók alkalmazásától - írja a 24.hu.
Trump több időt adna a felkészülésre.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Mekkora a bizalmi válság?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.