Ha a tényleges infláció idén 6 százalék alatt lesz, akkor végre egy jó évük lehet a nyugdíjasoknak - mondta Farkas András nyugdíjszakértő az RTL Klub műsorában.
Az elszabadult infláció időszakában sem zárult be az olló a nettó bérek és a nyugdíjak között. Az infláció csökkenésével a folyamat ismét felgyorsulhat.
Az idei nyugdíjszámítás során döntő tényező, hogyan kell valorizálni (a tavalyi év bérszínvonalához igazítani) a korábbi években szerzett, nettósított kereseteket az életpálya átlagkereset meghatározása során. Idén 17,5%-kal nőttek a valorizációs szorzók - írja friss cikkében Farkas András nyugdíjszakértő.
A 2022. január 1. és december 31. közötti megállapítási kezdőnappal nyugdíjat igénylő személyeknek 8,7%-kal magasabb valorizációs szorzókkal állapítják meg a nyugdíjuk alapját képező nettó számított havi életpálya átlagkeresetük összegét - ez derül ki a ma megjelent, 2021 egészére vonatkozó kereseti adatokból. Ezzel kapcsolatban Farkas András, a NyugdíjGuru News oldalán felhívta a figyelmet: idén is folytatódik az a trend, hogy a nyugdíjba vonulás évének meghatározó jelentősége van a nyugdíj összegének alakításában: minél későbbi évben igényli a nyugdíját a jogosult, annál jobban járhat, még nagyon hasonló életpályák esetén is.
A KSH legfrissebb kereseti gyorstájékoztatója tükrében biztosra vehető, hogy a valorizációs szorzók idén közel 10 százalékkal magasabbak lehetnek, mint tavaly voltak - mutat rá friss bejegyzésében Farkas András nyugdíjszakértő. Ez pedig a frissen nyugdíjba vonuló időskorúak számára kedvező hír.
A magyar valorizációs eljárás miatt a nyugdíj összege jelentős mértékben attól függ, hogy melyik évben igényli valaki a nyugellátását. A nyugdíjak összegében akár 40-50 százalékos eltérést is okozhat, ha valaki hasonló karrierív után nem idén, hanem néhány évvel ezelőtt igényelte a nyugdíját. Ez a méltánytalanság az utóbbi öt évben egyre kedvezőbb helyzetbe hozza az új nyugdíjigénylőket a már nyugellátásban részesülőkkel szemben.
Hasznos, gyakorlati, érthető.
Cikkünk folyamatosan frissül.
A választások után sem lett könnyebb dolga a befektetőknek.
Franciaország minden felhasználást megenged a rakétáinál Kijevnek.
EU-kritikus jelölt lehet az egyik befutó.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.