Friss kutatás bizonyítja: kerüld azokat a befektetéseket, amiket mindenki keres

Friss kutatás bizonyítja: kerüld azokat a befektetéseket, amiket mindenki keres

Egy friss kutatás eredményei szerint a tőzsdén kereskedett alapok befektetői barométerként szolgálnak arra, hogy mit nem szabad megvenni, mivel úgy tűnik, többlethozamot lehet elérni, ha shortoljuk azokat az alapokat, amelyeknél a legnagyobb a tőkebeáramlás, és longoljuk azokat, amelyeknél a legnagyobb a pénzkiáramlás – számol be a hírről a Financial Times.

Közeleg a trónfosztás az alapoknál – Rákattantak a magyarok az új kedvencre

Közeleg a trónfosztás az alapoknál – Rákattantak a magyarok az új kedvencre

Új csúcsra, 7666 milliárd forintra emelkedett októberben a hazai befektetési alapokban kezelt vagyon. Mindehhez egy 2019 decembere óta nem látott tőkebeáramlás is társult. Más miatt is érdekes volt a múlt hónap: már csak kicsi hiányzik ahhoz, hogy a vegyes alapoké legyen a legnagyobb kategória a hazai piacon.

Tőkemozgások a világban: áldás vagy átok?

Tőkemozgások a világban: áldás vagy átok?

Az Elemző közgazdász videósorozatunk mai részében azzal foglalkozunk, hogy miként gondolkodnak a közgazdászok a nemzetközi tőkeáramlásról. Antal Judit, az OG Research vezető közgazdásza arról beszél, hogy milyen előnyei és kockázatai vannak a tőke szabad áramlásának. A szakértő szerint az előző válság során felgyűlt tapasztalatoknak köszönhetően a mostani krízisben már több tudásunk van arról, hogy a kedvező makrogazdasági hatások kihasználása mellett hogyan csökkentsük a tőkemozgásokból fakadó veszélyeket.

Egyre több magyart vonz az egykori kedvenc, ez a befektetés hozta idén eddig a legtöbb pénzt

Egyre több magyart vonz az egykori kedvenc, ez a befektetés hozta idén eddig a legtöbb pénzt

Látványosan erőre kaptak az ingatlanalapok, a friss statisztikák szerint egyre több pénz ömlik a lakosság egykori kedvencébe. Mindezt csak fokozza, hogy idén eddig az ingatlanalapok kategóriája hozta a legtöbb, 4% feletti hozamot, míg például a legkeresettebbnek számító részvényalapok még mindig mínuszban vannak idén szektorszinten.

Adóparadicsomokból oda-vissza: a körbejáró tőke jelenségéről

Adóparadicsomokból oda-vissza: a körbejáró tőke jelenségéről

Melyik lehet az a gazdasági terület, ahol Csehország rendelkezik a legmagasabb mutatóval az OECD-ben, Magyarország pedig a legalacsonyabbal, Izlanddal, Szlovéniával és az USÁ-val együtt? Meglepőnek tűnhet, de a magyar vállalkozások hajlanak az egyik legkevésbé az OECD-országok között a befektetések „körbejáratására”, míg cseh kollégáik igen intenzíven űzik ezt.

Nagy hajrával zárták az évet a befektetési alapok

Nagy hajrával zárták az évet a befektetési alapok

Elképesztő hajrát nyomtak decemberben a befektetési alapok, összesen több mint 150 milliárd forintnyi friss tőke áramlott a szektorba. Ennyi pénzt egy hónap alatt utoljára 2014 januárjában láttak az alapok, ezzel pedig a kezelt vagyon is megközelítette a 6500 milliárd forintot. Tavaly több szabályozói változás is érintette a piacot, ami miatt jelentős vagyoni átrendeződések voltak, de összességében kijelenthető: nem sokan voltak, akik tavaly buktak volna befektetési alappal. Beszédes adat, hogy a teljes szektor vagyiarányosan közel 7%-os hozamot ért el 2019-ben.

Jelentős profitcsökkenésre készülhetnek az európai alapkezelők

Az egyre nagyobb árverseny, az aktívan kezelt részvényalapokból kiáramló tőke, valamint a passzív alapok térnyerése mind negatív hatással lesznek az európai alapkezelők nyereségére. Az olasz Prometeia tanácsadó cég számításai szerint idén 6%-kal csökkenhet a profit - írja a Financial Times.

Négyhavi tündöklésnek vetett véget Trump - Magyarország is megérzi

Sorozatban 18 egymást követő héten ömlött be a tőke a külföldiek felől a feltörekvő kötvénypiacokra, de Donald Trump keddi győzelmével ez hirtelen megfordult és a következő hetekben további tőkekivonás valószínű - mutat rá péntek este kiadott elemzésében az UniCredit Research. A széljárás megfordulása szerdától már a magyar kötvénypiacon is érződött, de a bank londoni elemzői szerint a mi térségünk viszonylag jól átvészelheti az esetleges vihart, mert nem olyan szorosak az amerikai külkereskedelmi kapcsolataink és az Európai Központi Bank továbbra is rendkívül laza monetáris politikája is felfoghatja a hullámokat.

Kifakadt a sztárközgazdász: ebből így baj lesz!

Ha a kínai döntéshozók továbbra is monetáris lazítással kívánják segíteni a gazdasági szerkezetváltás, mindeközben pedig folytatni akarják a tőkepiac liberalizációját, akkor nem tarthatják sokáig a jelenlegi szinten rögzítve a jüan árfolyamát, állítja blogbejegyzésében Ben Bernanke. A volt Fed-elnök szerint Kína nagy trilemmája célzott fiskális politikával orvosolható lenne, amivel értékes időt nyerhetnénk a gazdaság szerkezeti átalakításának levezényléséhez.

Már az amerikai recesszió előszelét látjuk?

Míg a feltörekvő állampapírpiacról és a magas kamatozású vállalati kötvénypiacról jelentős mennyiségű tőke távozott az utóbbi héten, aközben a fejlett állampapírpiacokra rendkívül nagy beáramlást láthattunk, ami erősíti azokat a nézeteket, hogy itt bizony recessziós várakozások mozgatják a piacokat - hívják fel a figyelmet friss tőkeáramlási jelentésükben a Bank of America Merrill Lynch befektetési stratégái. Egy másik anyagban a bank makroelemzői viszont amellett érvelnek, hogy egyelőre alacsony, mintegy 20%-os, az esélye annak, hogy a következő egy év során recesszióba fordul az Egyesült Államok gazdasága.

Aggasztó jelek a kínai tőkeáramlásban

Tovább gyorsult a tőkekiáramlás Kínában: 2015. harmadik negyedévben rekord nagyságú, 221 milliárd dollárnyi tőke távozott az országból, ezzel párhuzamosan pedig mintegy 161 milliárd dollárral apadt a jegybanki tartalék. A részletes fizetési mérleg-statisztikák alapján a Sociéte Generale elemzése aggasztó trendekre hívja fel a figyelmet.

Csúnyán kilóg Magyarország a régióból

A mögöttünk hagyott héten újra masszív tőkekivonást szenvedtek el a feltörekvő piaci államkötvényekre szakosodott befektetési alapok, így az utóbbi 6 hétben már közel 6 milliárd dolláros tőkekivonásról beszélhetünk - derül ki az EPFR adataiból. Ebből a trendből a magyar piac bizonyára érdemben kiveszi a részét, hiszen a legfrissebb adatok szerint már csak alig több mint 3900 milliárd forintot tett ki a külföldi befektetők forintalapú állampapír állománya. Ez új közel 4 éves mélypont, ha pedig az idén április eleji lokális csúcsot nézzük, akkor már csaknem 1200 milliárdos tőkekivonásról beszélhetünk. Ezzel Magyarország látványosan kilóg a régiós mezőnyből is, igaz a magyar jegybank önfinanszírozási programja ennek a tőkekivonásnak az erős ellensúlyát teremtette meg, sőt lényegében ezt a kivonulást éri el, de mindez egyelőre láthatóan nem okoz komolyabb piaci zavarokat.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.